Posted on: 14 Aralık 2020 Posted by: Meridyen Su Arıtma Comments: 0

Bütün ürünlerde olduğu gibi su arıtma cihazının da bir çalışma prensibi vardır. Bir ürünün çalışma prensibinin olması, o ürünün bakıma ve düzenli kullanılmaya ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Ürünün prensibi dışına çıkarsanız beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu da söz konusu su arıtma cihazı olduğunda ciddi sorunlara sebep olabilir. Ciddi sorunlar yeri geldiğinde sağlığınızı bile etkileyebilir.

Ürünün çalışma prensibinin dışına çıkmadığınız zaman su arıtma cihazı oldukça işinize yarayacaktır. Daha sağlıklı yaşamınız olacak ve maddiyat yönünden de kâr yapacaksınız. Ayrıca su içme alışkanlığı olmayan bir yapıdaysanız birazdan açıklayacağımız filtreler sayesinde bu sorununuza da çözüm bulmuş olacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken tek şey su arıtma cihazlarının çalışma prensibine uymaktır.

Ön Filtrenin Prensibi

Ön filtre sayesinde suyunuzu su arıtma cihazında kir, pas, toz ve sağlığa zararlı her türlü maddeden arınmış olur. Eğer damacana su kullanıyorsanız kullandığınız suyun ne kadar temiz olduğunu bilemezsiniz. Temiz olmayan bir su ise sağlığınıza büyük hasarlar verir. Çeşitli bağırsak sorunları, gün içinde yorgun hissetme ve buna bağlı olan birçok hastalığa temiz olmayan sular yüzünden maruz kalırsınız.

turkiye-tercihi-su-aritma

Ön filtrenin değişim süresini kontrol ederek zamanında değişim yaptırmalısınız. Eğer ön filtrenin değişimini aksatırsanız suyunuz çamur, toz ve kirlerden arınmayacaktır. Bu da suyun temizliğini ve lezzetini etkiler. Ayrıca kokladığınız zaman sudan kötü bir koku alırsınız. Üstelik ön filtre değiştirilmediği zaman diğer filtreleri de beraberinde değiştirmek zorunda kalırsınız.

Aktif Karbon Filtrenin Prensibi

İnsan sağlığına zararlı birçok madde vardır ve su arıtma cihazı kullanmadığınız zaman bu maddelere suyla birlikte alma ihtimaliniz yüksektir. Bu maddelerin başında arınmayan sularda bol miktarda bulunan klor gelir. Su arıtma cihazındaki aktif karbonun işlevi, suda bulunan klor ve zararlı maddeleri sudan arındırmaktır.

Ayrıca aktif karbon sayesinde sudaki kötü koku ve tat da arınmış olur. Böylece su içme alışkanlığı edinemeyen kişiler için de su arıtma cihazı birebir çözüm yoludur diyebiliriz. Aktif karbonun değişim süresini takip ederek düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer filtreyi zamanında değiştirmezseniz suyunuz kötü kokar ve lezzetli olmaz. Aynı zamanda su arıtma cihazında bulunan diğer filtreleri de değiştirmek zorunda kalırsınız.

1 Mikron Supun Filtrenin Prensibi

Suyun zararlı maddelerden arınması için yumuşaması gerekir. 1 mikron supun filtresinin de su arıtma cihazı içerisindeki işlevi tam olarak budur. Suyu zararlı maddelerden arınabilecek şekilde yumuşatır ve sonraki filtrede hazır hâle gelebilmesi için sertliğini yok eder. 1 mikron supun filtresi işlevini kaybederse su yeteri kadar iyi arınamaz.

Su arıtma cihazında bulunan 1 mikron supun filtresinin de tıpkı diğerleri gibi belirli bir değişim süresi vardır. Değişim süresi içerisinde değişmediği zaman suyun sertliğini gideremez. Bu da suyun içerisindeki zararlı maddelerin yok edilememesine yol açar. Zararlı maddeler yok edilmediğinde de bildiğiniz üzere insan sağlığına büyük zarar verir. Bunun için filtreyi değişim süresi içerisinde değiştirmeniz şarttır.

Membran Filtrenin Prensibi

Alacağınız su arıtma cihazı markaları membran filtre sayesinde suyun arınmasını sağlar diyebiliriz. Çünkü membran filtrenin işlevi suyun zararlı maddelerden arınmasıdır. Su arıtma cihazının asıl işlevini yerine getirdiği için de cihazda çok önemli bir yere sahiptir. Biraz önce açıkladığımız filtrelerden birisi bile zamanında değiştirilmediği zaman membran filtre işlevini yerine getiremez.

turkiye-oncu-su-aritma

Membran filtrenin işlevini kaybetmesi diğer filtrelerin değişmesi gerektiği anlamına da geliyor. Bundan dolayı su arıtma cihazı modelleri içerisinde yer alan bütün filtrelere dikkat etmelisiniz. Ayrıca membran filtre suyu arındıramadığında kötü koku, kir, çamur, tatsızlık gibi hoşunuza gitmeyecek birçok sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunları yaşamamak için bütün filtrelerin değişim sürelerini kontrol edin.

Tatlandırıcı Filtrenin Prensibi

Su arıtma cihazını ilk defa kullanacak kişiler suyun tadının ve kokusunun çekilmez hâle gelmesinden endişe duyuyor. Fakat bilinmesi gerekir ki su arıtma cihazı modelleri içerisinde yer alan tatlandırıcı filtre, sudaki kötü tat ve kokuyu yok eder. Aromalı tat ve koku alan su, böylece kullanabileceğiniz duruma getirilmiş olur.

Tatlandırıcı filtrenin değişim süresini aksatmamanız gerekir. Çünkü tatlandırıcı filtre işlevini kaybettiğinde membran filtre suyu zararlı maddelerden arındırsa bile su kullanılamayacak tat ve kokuya sahip olur. Bu da sizin suyu kullanamayıp su içme alışkanlığı edinememenize yol açar. Ayrıca kötü koku ve tada sahip bir suyu tüketmeniz de hiç sağlıklı değildir. Bundan dolayı tatlandırıcı filtrenin değişim süresine dikkat etmelisiniz.

Su Arıtma Cihazı Kalitesinin Çalışma Prensibine Etkisi

İlk defa su arıtma cihazı kullanacaksanız ürünü alırken dikkat etmeniz gereken kriterleri bilmeniz gerekiyor. Eğer hiçbir fikre sahip değilseniz bu sefer her üründe dikkat edilen özellikleri gözden geçirin. Böyle denildiğinde akla her zaman kalite gelir. Bir ürünün kaliteli olması ne alırsanız alın önemli bir kriterdir.

Kaliteli su arıtma cihazı kullandığınız zaman ürün uzun ömürlü olur. Su arıtma cihazının uzun ömürlü olması da cihazda ve filtrelerde herhangi bir sorun oluşmayacağı anlamına geliyor. Tabii bunun da belli başlı şartları vardır. Kaliteli bir ürün almadığınız zaman su arıtma cihazı uzun ömürlü olmaz. Kısa ömürlü bir su arıtma cihazı da sürekli bozulur ve işlevini yerine getiremez.

Su Arıtma Cihazı Fiyatının Çalışma Prensibine Etkisi

Su arıtma cihazı alacağınız zaman fiyat konusuna da dikkat edebilirsiniz. Güvenilir firmaları ayırt etmek için piyasayı araştırmak iyi bir yöntemdir. Bütçenize uygun olmasını önemsiyorsanız firmaların sunduğu fiyatları birbiriyle karşılaştırabilirsiniz. Fakat bu kalite yönünden çok etkili bir yöntem olmayabilir.

Su Arıtma Cihazı Bakımının Çalışma Prensibine Etkisi

Su arıtma cihazınızı kaliteli aldığınız zaman uzun ömürlü olacağınız ve herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı söyledik. Fakat siz su arıtma cihazınıza düzenli aralıklarla bakım yaptırmazsanız cihazınız uzun ömürlü olmaz ve her türlü arızalanır. Yani kaliteli bir ürün alsanız bile vurdumduymaz davrandığınızda ürün işlevini kaybeder. Bu da sizi maddiyat ve sağlık yönünden etkileyecektir.

Diyelim ki kaliteli bir su arıtma cihazı aldınız. Aldığınız ürün sırf kaliteli diye filtreleri zamanında değiştirmezseniz ve cihazın bakımını düzenli olarak yaptırmazsanız eninde sonunda ürün arızalanacaktır. Bu durumda filtrenin hepsini ya da su arıtma cihazını tamamen değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da sizi maddiyat yönünden zorlar. Ayrıca su yeterince iyi arınmadığı için bu durum sağlığınızı da etkileyecektir.

Leave a Comment