Posted on: 13 Ocak 2021 Posted by: Meridyen Su Arıtma Comments: 0

Evlerimiz de ya da herhangi çeşmeden, su kullandığımız hiç bir yer de aslında sular temiz değildir. Bunu niçin insanlar su arıtma cihazlarına yönelmişlerdir.

Su Arıtma Cihazları Neden Tercih Edilir?

Su arıtma cihazları kullanacağımız suyu temizlemektedir. Musluğa takılan, bir suyu filtre etme sistemidir. Bu saye de sağlıklı su tüketme imkânı olur. Bütün şehirlerde ki şu sistemleri benzer kurulmuştur. Yani eve ya da çalıştığınız yere su ulaşana kadar pek çok yerden geçmektedir. Bundan dolayı da mikrop ve zararlı maddelerin bulaşması kaçınılmazdır. Yine bunların yanın da içerisine kimyasal ürünler de karışabilir. Bunlar sağlık için zararlı maddelerdir. Bundan ötürü, özellikle şehir de yaşayan insanlar su arıtma cihazlarına talep etmeye başlamışlardır. En iyi su arıtma cihazı ve markaları diye araştırıp taktırabilirsiniz.su-aritici-firmasi

Pek çok insan, su arıtma cihazlarının görevlerini tam olarak bilmedikleri için, zararlı bir şey olarak görmektedir. Ama su arıtma cihazının amacı, suyun doğal yapısını bozmadan, minerallerini öldürmeden içmesini sağlamaktır. Eğer kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız ve temiz su içemiyorsanız, su arıtma cihazı bunun için en güzel yöntemdir.

Şehir Suyu Neden Kirlidir?

Normal de kullandığımız şehir sularının hepsi, yer altı, baraj ve gollerden alınan sulardan oluşmaktadır. İlk olarak baraj gibi yerlerden alınan sular, ilk olarak saf ve temiz sulardır. Fakat şehirlerin kalabalık ve kirli olmasından dolayı, sular size ulaşana kadar çok kirlenir ve neredeyse içilmez bir hale gelir. Suyu içtiğiniz zaman tadından ve kokusundan, zaten sağlıklı bir su olmadığını fark edebilirsiniz. Bu insan sağlığını zamanla bozan bir durum haline gelebilir. Normal de bir insanın günde iki litre su içilmesi tavsiye edilir.

Kişinin bunu çeşme suyundan temin ettiğini düşünürsek, gün de yaklaşık iki litre çeşme suyu içmek fayda yerine, sağlığı bozmaya ise yarar. Bu yüzden son yıllar da hazır su tüketimi artırmıştır. Eski yıllara baktığımız da hazır su kullanımı neredeyse yok denecek kadar azdır. Özellikle kış ve sonbahar mevsimlerin de pek çok şehir de yağış görülür. Bu sular barajlara ve göllere dolar ve içme sularına karışır.

Su kirlenmiş olur. Kirlenen sular borularda birikir ve içme suyu olarak, bize ulaşır. Şunu unutmamak gerekir ki şu boruları genel de kirlidir. Plastik boru, zaten sağlığa zararlıdır ve kullanılan boruların çoğu plastiktir. Bu yüzden şehir suları kesinlikle sağlıksız su ulaştırır. Su arıtma cihazı kullanılırsa, bu yabancı ve tehlikeli maddeler sudan filtrelenmiş olur temiz su içersiniz. Farklı su arıtma cihazı markaları vardır. Size uygun olanı seçebilirsiniz.

Musluk Suyunun Kirli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Musluk suyunun çoğu zaman kirli olduğunu anlamayabilirsiniz. Aslın da bu sular fark etmeseniz de zehir akıtır. Genel de sürekli çeşme suyu kullanan insanlar bunu anlamaz. Bir süre hazır su kullanıldığı zaman, tekrar içildiğin de kokusu ve tadından anlaşılabilir. Ya da arıtma cihazı taktırıp, iki sudan da içildiği zaman fark edilir. Musluk suyunun kirli olduğunu anlamak için pek çok püf noktası vardır. Bunları su şekilde sıralayabiliriz;

  • Suyun rengi kirlilik bakımından önemlidir. Bardağa doldurulup rengine bakılmalıdır.
  • Temiz suların için de tortu olmaz şeffaf görünür. Kirli sular da torak gibi şeyler vardır.
  • Sağlıklı sular da herhangi bir tat olmaz. Kirli sular, ağız da ağır ve acımsı bir tat bırakır.
  • Temiz suların kokusu olmaz. Kirli suyu kaynatsanız dahi kötü kokar.
  • Yine başka bir püf noktası da bulaşıklardan yola çıkarak anlaşılabilir. Bulaşıklar da leke oluyorsa su temiz değildir.
  • Kirli sular aynı zaman da kireçli ve sağlıksız sulardır.

Eğer yukarda belirtilen özellikler çeşmenizden akan su da varsa, suyunuz son derece tehlikeli ve mikropludur. Kesinlikle içmemeniz gerekir. Bunu önlemek için devamlı hazır su anlamayabilirsiniz. En mantıklı olan yöntem, su arıtma cihazı taktırmaktır.

Su Arıtma Cihazının Faydaları

Su arıtma cihazının faydaları saymakla bitmez. Öncelikle tasarruflu bir üründür. Şehir suyundan vücudunuza çeşitli mikroplar girer ve sizi hasta eder. Arıtma cihazının suyu insan vücudu için faydalıdır. Özellikle içerisin de çeşitli mineraller bulunduğu için, böbreklerin çalışmasına yardım eder. Bağırsakları bozmaz. Sindirim sistemi daha sağlıklı bir hale gelir. Su içerek zayıflamak isteyen biri, ancak bu şekil de sağlıklı su içerse zayıflayabilir.

Sağlıksız sular metabolizmayı bozduğu için, zayıflamaya faydası olmaz. Sağlıklı su içtiğiniz için saçlarınız canlanır ve yumuşak olur. Cilde de faydası çoktur. Cildi yumgarantili-su-aritma-sistemiuşak ve pürüzsüz yapar. Yaptığınız çay ve kahveler de daha lezzetli olur. Farkı anlayabilirsiniz. En önemlisi de vücudunuz daha dinç ve sağlıklı olur. Eğer bu faydalardan yararlanmak isterseniz tek çözüm su arıtma cihazı kullanmak olacaktır.

Su Arıtma Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer su arıtma cihazınız varsa, düzenli bakım yaptırmak çok önemlidir. Kullanımı kolay olan bu cihazlar, teknik bir bilgi birikimi istemez. Bir sorun olduğun da ya da bakıma ihtiyacı olduğun da hemen anlayabilirsiniz. Kendiniz cihazınızın bakımını yapabilir ve temizleyebilirsiniz. Takılması kolay olan bir kaç malzeme ile temizlik yapılır.

Su Arıtma Cihazı Filtre Ömrü Ne Kadardır?

Su arıtma cihazında ki en önemli detay, süngerlerin temiz tutulmasıdır. Bunlar filtre şeklindedir. Kolayca sökülüp, su ile yıkanınca temizleme işlemi biter. Ayrıca bir filtrenin ömrü bir yıldır.

Bu süre geçin de yeni sünger takılması önerilir. Suyun durumuna göre, kullanımı değişim gösterebilir. Bazen az kirli sular da daha dayanıklı olabilir. Ya da su çok kireçli ve ya kirliyse daha çabuk kirlenebilir.

Su Arıtma Cihazının Kurulumu

Bu cihazların kurulumu oldukça basit ve kısa süren bir işlemdir. İlk olarak, su tankına filtreler monte edilir. Daha sonra hava alıp almadığı iyice kontrol edilir. Eğer bir sorun yoksa tezgahın alt bölümüne su borusunun olduğu yere, su arıtma cihazı bağlanır. Çeşitli bağlantılar da kurulduktan sonra, ters ozmoz adı verilen özellik sayesin de şu filtrelenir ve arınarak musluktan akar.

Ters Ozmoz Sistemi Nedir?

Ters ozmoz denilen sistem, uygun şartlarda bir içme suyu el de edebilmek için, çeşmeden akan suyun içerisin de bulunan kimyasal maddeleri ve ya mikropları artarak, suya herhangi başka bir madde girmeden, arıtması teknolojisine verilen isimdir.

Bu işlem de suyun arıtılmadan akması mümkün değildir. Kesinlikle temiz su akar. Son yıllarda pek çok sektör de özellikle gıda sektörün de en çok tercih edilen yöntem, ters ozmoz yöntemidir. Oldukça popüler olan su arıtma cihazları fiyatları değişmektedir. Model ve markasına göre fiyat belirlemesi yapılır.

Leave a Comment