Posted on: 18 Nisan 2021 Posted by: Meridyen Su Arıtma Comments: 0

Gün içerisinde kendinizi yorgun ve sağlıksız hissediyorsanız bunun sebebi, tükettiğiniz su olabilir. Damacana ve musluk suları içerisinde gerekli vitaminleri barındırmaz ve ne kadar temiz olduklarından da emin olamazsınız. Bu sebeple su arıtma cihazlarını kullanmak sizin için daha iyi olacaktır. Şimdi birçok insan, daha sağlıklı yaşamak için su arıtma cihazı kullanıyor.

Su arıtma cihazındaki suyun arınmasını içinde bulunan filtreler sağlar. Her filtre görev yönünden birbirinden ayrılır ama içlerinden birinin değişim süresi geçerse hepsi zarar görür. Bu sebeple su arıtma cihazınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Aksi takdirde sularınızın temiz ve sağlıklı olduğundan emin olamazsınız.

Membran Filtresinin İşlevi

Su arıtma cihazının temel filtresi, membran filtredir, diyebiliriz. Çünkü suyun zararlı maddelerden arınmasını sağlayan membran filtredir. İlk etapta görüntüsü berrak hâle geldikten, kötü tat ve kokulardan arındıktan sonra su membran filtrede arınır. Daha sağlıklı bir yaşam için membran filtrenin değişim süresini aksatmamanız ve su arıtma cihazınızın bakımını yaptırmanız gerekiyor.

Su arıtma cihazında bulunan membran filtreyi 2 yıl içerisinde değiştirmeniz gerekir. 2 yılı geçtikten sonra membran filtrenin değişim süresini aksatmış olursunuz. Diğer filtreler sorunsuz çalışsa bile membran filtre işlevini yerine getirmediği müddetçe kullandığınız su düşündüğünüz kadar temiz olmaz. Bu durum da sağlığınızı olumsuz etkiler. Ayrıca maddi yönden de zarar yaşayabilirsiniz.

5 Micron Filtresinin İşlevi

Su arınmadan önce içerisinde kum ve tortu gibi kirli maddeler bulunur. 5 Micron filtresinin işlevi de kum ve tortuların sudan süzülmesini sağlamaktır. Bu şekilde su diğer filtrelerden pürüzsüzce geçerek zararlı maddelerden tamamen arınır. Tabii bunun için sadece 5 Micron filtresine değil, aynı zamanda diğer filtrelere de dikkat etmelisiniz.

Eğer 5 Micron filtresini 6 ay içerisinde değiştirmezseniz suyunuzun içerisinde kum ve tortunun biriktiğini görebilirsiniz. Suyun içinde kum ve tortunun oluşması zaten diğer filtrelerin de çalışmadığı anlamına geliyor. Sağlığınız ve su içme alışkanlığınızın olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız su arıtma cihazınızda bulunan 5 Micron filtresini 6 ay içerisinde değiştirmeniz şarttır.

Aktif Karbon Filtresinin İşlevi

Su içme alışkanlığını olumsuz etkileyen faktörler arasında kötü koku yer alır. Özellikle musluk suyu kullanan insanlar tükettikleri suyun kötü kokmasından şikâyet ederler. Siz de bu durumdan olumsuz etkileniyorsanız su arıtma cihazındaki aktif karbon filtresi işinize yarayacaktır. Aktif karbon filtresinin işlevi suyun kötü kokulardan arınmasıdır.

Su arıtma cihazı kullanmanıza rağmen suyunuz kötü kokuyorsa, aktif karbon filtresinin değişim süresini aksatmışsınız, demektir. Aktif karbon filtresinin değişim süresi 6 aydır ve aksattığınız zaman diğer filtreler de zarar görür. Bu durumda hem su içme alışkanlığınızı hem de sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkiler. İleride herhangi bir sorunla karşılaşmamak için cihazınızın bakımını yaptırmalısınız.

Karbon Block Filtresinin İşlevi

Karbon Block filtresi, çoğu zaman aktif karbon filtresiyle aynı olarak görülür. İşlevleri birbirine benzer olsa da ikisi de su arıtma cihazında yer alması gereken filtrelerdir. Karbon Block, suyu kötü tat ve kokulardan arındırır. Bu filtre özellikle su içme alışkanlığı edinmekte zorlanan kişiler için büyük önem taşır.su arıtma cihazı

Suyunuzun kötü tat ve kokulardan arınabilmesi için 3 – 9 ay içerisinde değiştirilmiş olması lazımdır. Eğer değişim süresini aksatırsanız suyunuz kötü tat ve kokulardan arınamaz. Bu da sağlığınızla birlikte su içme alışkanlığınızın da olumsuz etkilenmesi sebep olur. Kötü tat ve kokuların sağlığınıza etki etmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz ama diğer filtrelerin çalışması da cihazın bakımına bağlıdır.

Post Carbon Filtresinin İşlevi

Suyun kötü tat ve kokulardan arındıktan sonra tatsız olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Su arıtma cihazında bulunan post carbon filtresi tatlandırıcı işleviyle endişelerinizi ortadan kaldırır. Post carbon filtresi sayesinde tükettiğiniz su tatlı bir hâl alır ve su içme alışkanlığınıza da zarar vermez. Böylece küçük çocukların alışkanlık edinmesi de kolaylaşır.

Post carbon filtresinin işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için 1 yıl içerisinde değiştirmeniz gerekir. Eğer filtrenin değişim süresini aksatırsanız diğer filtreler de zarar görür. Filtre tatlandırıcı işlevini kaybeder, bunun yanında suyunuz kötü tat ve kokulardan arınamaz. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için su arıtma cihazındaki filtrelerin değişim süresini aksatmamalısınız.

Mineral Filtresinin İşlevi

İnsanların gün içerisinde alması gereken vitaminler vardır. Özellikle küçük çocukların, yaşlı insanların ve hamile kadınların vitamin almaya özen göstermeleri gerekiyor. Kullandığınız damacana ve musluk suları gün içerisinde almanız gereken vitaminleri bünyesinde barındırmaz. Bu sebeple su arıtma cihazı kullanarak vitamin mineral filtresi sayesinde ihtiyacınızı gidermeniz mümkündür.

Mineral filtresinin işlevini tam anlamıyla yerine getirmesi için 12 – 24 ay içerisinde değişimini yapmanız gerekir. Değişim süresi aksayan mineral filtresi suyun gerekli vitaminleri içermesini engeller. Kalsiyum ve magnezyum gibi önemli vitaminler alamazsınız. Su arıtma cihazı kullanmanıza rağmen gün içerisinde kendinizi yorgun hissediyorsanız mineral filtresinin değişim süresini aksatmış olabilirsiniz.

Alkali Filtresinin İşlevi

Suyun insan sağlığı için alması gereken PH değeri vardır. Bu değer su arıtma cihazındaki alkali filtresi sayesinde elde edilir. Alkali filtresinden geçen su, yabancı maddelerden arınır ve alması gereken PH değerine sahip olur. Böylece sağlığınız için önemli bir filtredir diyebiliriz. Bu sebeple filtrenin değişim süresini aksatmamanız ve cihazın bakımını yaptırmanız şarttır.

Alkali filtresinin işlevini yerine getirebilmesi için 1 – 1,5 yıl içerisinde değiştirilmiş olması gerekiyor. Filtrenin değişim süresi aksadığında suyunuz saf olmaz ve buğulu görünür. Bu da suyun yabancı maddeler içerdiği anlamına geliyor. Eğer su arıtma cihazı kullanmanıza rağmen suyunuz saf görünmüyorsa alkali filtresinin değişim süresi aksamış demektir.

Detox Filtresinin İşlevi

Değişim süresi olmayan tek filtre detox filtresidir. Bu yönüyle su arıtma cihazında bulunan diğer filtrelerden daha kolay kullanıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat diğer filtrelerin değişim süresini aksattığınızda detox filtresinin de işlevini kaybettiğini bilmeniz gerekiyor. Detox filtresinin sağlığınızı büyük derecede etkilediğini söyleyebiliriz. Suyun hızlı emilimi detox filtresi sayesinde gerçekleşir.su arıtma cihazı

Suyun hızlı emilimi sizin için bir anlam ifade etmemiş olabilir. Eğer su hızlı emilmezse böbrek ve bağırsaklarınızda şişme meydana gelebilir. Bu da sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkiler. Değişim süresi olmadığı için filtrenin bakımını aksatırsanız bir süre sonra detox filtresi işlevini yerine getirmemeye başlar. Bunun için su arıtma cihazının bakımını aksatmamanız filtrelerin işlevini yerine getirmesi için oldukça önemlidir.

Leave a Comment