Posted on: 15 Mayıs 2021 Posted by: Meridyen Su Arıtma Comments: 0

Su, hayatımızda öneminin çok büyük olduğu ve yeri doldurulmayacak olan kaynakların başında gelir. Bu konunun yeteri kadar önem görmemesi nedeniyle su kaynaklarının bilinçsiz bir şekilde tüketildiği görülür. İçme sularında olan zararlı maddelere karşın alınan önlemlerden birisi de su arıtma cihazlarının taktırılması ve kullanılmasıdır. Bu sayede oluşabilecek sıkıntıların önüne geçilebilir.

Su Arıtma Cihazı Nedir? Kullanımı Gerekli Midir?

Ev ve iş yerlerinde içilen suların sağlık açısından önemi için takılır. Suda bulunan zararlı maddeleri süzerek daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayan su arıtma cihazları kullanımı oldukça yaygındır. Hemen hemen her 10 evden 8’i nde su arıtma cihazı bulunur. Daha sağlıklı bir yaşam için önce içme suyunuzu değiştirerek başlayın. Bu sayede hem yaşam kalitenizi arttırın hem de daha sağlıklı ömür için adım atın.

Su Arıtma İşlemi Nasıldır?

Ters ozmoz adı verilen sistem ile su arıtma cihazlarında iki ayrılma sağlanır. Yapılan sistem içerik olarak 2 ürünü ayırır. Ürün su denilen artılmış zehirli maddelerden arınan içmek için uygun hale getiren sudur. Diğeri ise atık su adını verdiğimiz zararlı maddelerin ayrıştığı ve süzüldüğü kısımdır. Ürün su, geçirilen işlemler sonrasında gönül rahatlığıyla içebileceğiniz artılmış sudur. Su arıtma işlemi adı verilen bu işlemde tek tip filtre kullanılmaz. Arıtılmış içilmeye hazır su ortaya çıkarmak adına birden fazla filtre sistemi kullanılır. Su arıtma cihazlarında en önemli nokta ve ayırt edici kısım kullanılan filtrelerdir. Malzeme olarak arıtma cihazında kullanılan filtreler su arıtma işlemi sırasında önem arz eder. su arıtma

Su Arıtma Cihazında Kullanılan Filtreler Hakkında 

Su arıtma cihazlarında kullanılan filtreler görev ve özellikleri bakımında çeşitlilik gösterir. Kullanılan filtrelerin belirli bir kullanım ömrü mevcuttur. Bu süreyi doldurduğunda cihazın daha verimli çalışması adına filtrelerde değişiklik yapılması önerilir. Kimi filtrelerin kullanım ömrü 6 aylık bir süre ile sınırlı kalıyorken kimi filtrelerde bu kullanım ömrü 2 yıla kadar çıktığı görülür. Kullanım süresi dolan su arıtma cihazındaki filtrelerde eskisi gibi kaliteli su görülmez. Bu farklılığı kullandığınız ilk günden bu yana deneyimleriniz sayesinde rahatlıkla anlayabilirsiniz. Diğer ayırt edici noktalar ise çıkan suyun kokusunda değişiklik, renginde meydana gelen değişiklik ve verdiği tat ile filtrelerin kullanım ömrünün dolup dolmadığını çok rahat anlayabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazlarındaki Filtrelerde Çeşitlilik

Su arıtma cihazları tek tip filtre kullanılmaz. Bunun yerinde işlevleri ve görevleri birbirinden farklı çeşitlilik gösteren filtreler kullanılır. Her filtre bünyesindeki özelliği sayesinde farklı bir arıtma özelliği gösterir. Filtrelerde oluşan bu çeşitlilik ise su arıtma cihazlarının performansını etkilediği için fiyatların çeşitlenmesinde de rol oynar. Kullanılan filtre ne kadar ince ayarda olursa ortaya çıkan ürün yani suyun lezzeti de buna doğru orantılı olarak kaliteli olacaktır. İnsan vücudunda da hayatında da  en temel ve yeri dolmayan tek şeye sudur. Bunun için suya verilen önem ve gösterilen özende gayet yerinde olmalıdır. Sağlığınız için arıtılmış, temiz suları tüketmeye özen gösteriniz. Lezzet olarak içtiğiniz suyun tadını siz belirleyip yaşam kalitenizi arttırınız.

Arıtılmayan Su Zararlı Mıdır?

Su doğada ilk bulunduğu haliyle tüketildiğinde nasıl ki içerisinde yararlı bileşenlerden oluşan maddeler var ise aynı oranda olmasa bile zararlı bileşenlerden oluşan maddelerde vardır. Bu nedenle vücudunuza yapıcı madde alırken zararlı maddelerinde almamanız adına su arıtma cihazları güvenle önerilir. Hafife alınan bünyesinde zararlı maddeler olan su tüketimi sonrasında çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir hatta bu hastalıklara bağlı olarak ölüme sebebiyet verebilirsiniz. Zararlı bileşenleri olan arıtılmayan sular ileri derecede önem arz eden kanser ve tümör gibi hastalıklarında meydana gelmesine neden olabilir. Bu hastalılara bakılarak arıtılmış suyun tüketilmesinin ne kadar gerekli olduğu anlaşılabilir.

Su Arıtma Cihazlarında Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Su arıtma cihazları alındığında ömürlük giden bir cihaz değildir. Yaşam boyu her üründe olduğu gibi su arıtma cihazlarında kullanılan malzemelerde de belli bir kullanım süresi mevcuttur. Su arıtma cihazlarında belirlenen kullanım ömrü yaklaşıl olarak 24 ay, 36 ay kısacası 2 ila 3 yıl içerisinde bir zaman dilimi ileri sürülmüştür. Diğer yandan bu kullanım ömrünün belirlenmesinde cihazın kalitesinin yeri ayrıdır. Çünkü üretiminde kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli ise cihazın performansı da bir o kadar iyidir. Belirlenen bu cihaz performansı da ürün fiyatına yansır. Sağlıklı su sağlıklı yaşam için artık her evde su arıtma cihazı kullanımı görülür.

Su Arıtma Cihazlarında Filtreleri Ara Ara Değiştirin

Kullanılan su arıtma cihazlarında firmalar filtrelerin zamanla işlevini yitireceği için belirli periyotlarla değiştirilmesini önerir. Yapılan bu değişimler sayesinde başta içtiğiniz suyun kalitesini arttırmakla birlikte kullanılan su arıtma cihazının ömrünü de uzatmış oluyorsunuz. Ayrıca, cihazların bakımının titiz bir şekilde yapılıyor olması önemlidir. Su arıtma cihazının kullanım şekline dikkat edilmesi, ve filtrelerin belirli zamanlarda değişimi de içme suyunuzun kalitesini arttıracaktır.

Su Arıtma Cihazlarının Kullanım Ömrünü Uzatan Hususlar

Birçoğunuzun evinde kullanıldığı su arıtma cihazlarının belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrünü daha ileriye uzatmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu maddeleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

– Su arıtma cihazlarında bulunan filtrelere zamanla belirli periyotlarla bakım yapılması ve değiştirilmesi hususu da oldukça önemlidir.

– Cihazlara kullanım sonrasında ekstra bir zorlama yapılmaması da dikkat edilecek noktalardan birisidir.

Tüm bu noktalarda gerekli özen gösterildiği sürece su arıtma cihazlarının kullanım ömrü biraz daha artacaktır.

Su Arıtma Cihazındaki Filtrelerin Özellikleri Nelerdir?

Zamanla değişmesi gereken filtre değişmediğinde kimyasal bakteriler bulunan suyu filtreler bu zararlı maddelerden ayrıştırılmaz. Buna bağlı olarak da temiz su tüketimi sağlanamaz. Filtreler çalışmaz ise bu kuruluğa sebep olur. Kuruluk ise beraberinde hızlı bir bakteri oluşumunu getirir. Geleneksel ve en yaygın kullanım olan damacanalarda bu bakteri oluşumu oldukça fazladır. En sağlıklı ve güvenilir yöntem kaliteli bir su arıtma cihazının kullanımıdır. su arıtma fiyatlari

Su Arıtma Cihazı Fiyatları Nasıldır

Tek tip su arıtma cihazı yoktur. Yapımında kullanılan malzemeler ve filtrelerin kalitesine göre cihazların fiyatlarında çeşitlilik görülür. Önerilen fiyat aralığı çok ucuz olmamalıdır. Sağlıklı yaşam sağlıklı ve temiz su ile başlar. Bu yüzden vücudunuza aldığınız suyun kaliteli ve arıtılmış temiz ve saf su olması için kaliteli su arıtma cihazlarını tercih ediniz. Cihazlarda kullanılan ters ozmoz sistemine, suyu yumuşatma özelliğine ve kaliteli filtre kullanımına göre fiyat aralığı belirlenir.

Leave a Comment