Posted on: 22 Temmuz 2021 Posted by: Meridyen Su Arıtma Comments: 0

Bulunulan zamana bağlı şekilde, nüfusun hızlı bir şekilde çoğalması, sanayileşme ve diğer farklı dış unsurlar, temiz su kaynaklarının günden güne azalmasına sebep olmuştur. Bu nedenlerin bütününe bağlı şekilde su kirliliği gözlenirken insanların tüketmesi için kullanılan su da belirli proseslerden geçirilerek, filtre edilmesi gerekir.

Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ise su arıtma cihazı yardımıyla gerçekleştirilirken, her bir ürünün, marka ve modeline göre farklı işlev ve özelliklere sahibi olduğu belirtilir. Su arıtma sistemlerinde filtre mantığıyla faaliyet gösterir. Su içinde bulunmayan ve istenmeyen maddeler, bu filtre sistemleri dâhilinde temizlenir. Böylelikle temiz su üretimi sağlanır. Her cihazda içinde filtre türü ve amacı farklı olsa da son teknoloji ile üretilen cihazlar da oldukça fazladır.

Alkalin Filtrenin Fonksiyonları

Su arıtma cihazları içerisinde yer alan karmaşık bir sistem grubu faaliyet gösterdiği zaman, suyun PH değerlerinde de bir yükselme meydana gelir. Bu durum alkali bir su elde etmeye de destek sunar. Genel itibariyle birtakım su arıtma cihazlarında, işlevine uygun fonksiyonların beraberinde istenmeyen ve gerek duyulmayan pek çok sağlıksız nitelik bulunur. Bunlar ise içinde yer alan kimyasallar ve tatlandırıcı maddelerdir.

Bu nedenle su arıtma cihazı tercihinde bulunurken bu özelliklerin de dikkate alınması gerekir. Alkalin, mineral filtre ve detox filtre gibi filtre alternatiflerine sahiptir. Alkali filtre ise doğal mineraller barındırmasıyla PH değerini 7.5 ile 8,5 arasında yükseltecektir.

Filtre Çeşitleri

Mineral filtre ise, suyun mineral ayarında yükselme meydana getirir. Kullanılan cihazlar çok fazla yer kaplayan nitelikte değildir. Pek çok cihaz elektrik kullanımına gerek duymadan çalışır. Su tankları geniş kapasitelere sahiptir.

Ayrıca, günlük su üretim miktarı 270 kg’ a kadar yükselen niteliklere de sahibi olduğu bilinir. Detoks filtresi olan ürünler ise, molekül yapılarını küçülterek, vücuda giriş yapacak olan toksinlerin birikmesine engel olur.su arıtma cihazi

İnsan Yaşamı İçin Temiz Su Kullanımı

İnsanlar yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmek için gün içerisinde belirli miktarda su tüketmeleri gerekir. Su eksikliği halinde pek çok sağlık sorunu gözlemlenir. Su yalnızca tüketmek amacıyla değil, kişisel hijyeni sağlamak ve sebze ve meyvelerin temizliğini gerçekleştirmek amacıyla da önemli bir yere sahiptir.

Su arıtma cihazları bünyesinde bulunan ön filtreler yardımıyla musluktan gelen su zararlı mikroorganizmalardan ve kimyasal olan tüm maddelerden arındırılır. Bu şekilde temiz içme suyu haline dönüştürülmesi sağlanır. Şebeke sularının veya depo sularının içinde bulunan kireç, çamur, tortu, pas ve kum gibi maddeler su arıtma cihazının içinde bulunan filtreler tarafından ayrıştırılarak, atık su alanına aktarır.

Su Arıtma Cihazlarında Filtreleme Uygulaması

Filtreleme sürecinde İlk filtrelemeden geçen su ikinci filtre olan karbon filtrede koku ve tatla ilgili bir klor damıtma uygulaması görür. Bu işlemden geçen su klordan arındırılarak daha berrak bir görüntü alır ve nitelikli bir su biçimine dönüşür. Bu sayede sudaki hoş olmayan koku ve tat ortadan kaldırılmış olur.

Devamında ise ters ozmoz olarak nitelendirilen membran filtre işlemine giden su, bütün kimyasallardan uzaklaştırılır. Bu arıtma işleminde mineraller ayrıştırılmadan suda bulunması sağlanır. Son aşamada tatlandırıcı filtreden geçen su, kullanıma hazır şekle getirilir. Su arıtma cihazıın kaliteli olmasına etki eden birtakım unsurlar vardır. kriterlerine uyum sağlaması açısından ISO belgelerine sahip olması dikkatlerden kaçırılmaması gereken bir durumdur.

Su Arıtma Cihazı Seçiminde Etkili Olan Faktörler

Su arıtma cihazlarının filtreleri uygun ve kalite standartları doğrultusundaki ölçütlerde olmalıdır. Bunun yanında su arıtıcı cihazlar kolay ulaşılabilir olmalı ve çıkarılıp takılma işleminin rahat bir biçimde gerçekleştirilmesi gerekir.  Parça değişimlerinin ve hijyen açısından temizliğinin rahatlıkla yapılabilmesi, nitelikli ve uzun ömürlü bir hizmet sağlaması önemlidir.

Bunun yanında su arıtma cihazları ile sağlanacak suyun uygun Ph değerlerini barındırması, dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Ph değeri azami 8,5 değerinde bulunmalıdır. Bu değerler, satın alım yapılmadan önce araştırılmalı ve ona uygun tercihlerde bulunulmalıdır. Su arıtma cihazı arındırma sürecinde bakterileri veya diğer mikroorganizmalar, kimyasal maddeler ayrıştırılırken su için değerli olarak nitelendirilen mineralleri de ayırmaması engellenmelidir. Dolayısıyla bu mineral dengeleyici filtrenin üründe bulunup bulunmadığını öğrenmek gerekir.

Su Arıtma Cihazlarında Bakım

Su arıtma cihazlarında belirli aşamalarda düzenli bir biçimde değiştirilmesine gerek duyulan parçalar ve filtreler vardır. Bu cihazların düzenli kullanılması gerektiği için uzun ömürlü kullanım sağlayan cihazlar seçilmelidir. Uzun süre cihaz tankında bekletilen suyun tüketilmesi uygun değildir ve bu suyun dökülmesi gerekir. Filtre değişimlerinin belirli aralıklarla sağlanması gerekir.aritma cihazi

Bunun yanında bu filtre değişimleri sırasında mevcut durumuna göre su hortumlarının da değiştirilmesi gerekebilir. Düzenli olarak filtreler değiştirilmediği zaman cihaz nitelikli ve daha sağlıklı su üretmesi pek mümkün değildir. Bu anlamda su arıtma cihazı tavsiyesi için detaylı bir araştırma yapılmalı ve ürünlerin özellikleri karşılaştırılmalıdır. Bu sayede sağlıklı su tüketimi gerçekleştirilebilir.

Su Arıtma Cihazları Fiyatları

Su arıtma cihazları pek çok bireyin tercih ettiği ekipmanlar arasında bulunur. Suyun her canlı içşin büyük bir önemi olduğu için kullanımı mecburi bir hale gelen su arıtma cihazları ile birlikte sağlıklı koşullarda su tüketiminin gerçekleştirilmesi sağlanır. Kişiler sağlıklı bir biçimde suyu temin etmek istedikleri için bu cihazlara talep gösterirler.

Cihaz maliyetleri belirli kriterler göz önüne alınarak belirlenir. Cihazın markası, çeşidi, kaç filtreye sahip oluşu, kurulum ücreti, kur farkı ve piyasadaki fiyat politikaları gibi unsurlar,  su arıtma fiyatları üzerinde belirleyici rol oynar. Yurt dışından ithal edilen cihazların fiyatları genel itibariyle daha yüksektir. Firmalar satışını yapmış oldukları cihazı kişilerin adreslerine kadar getirerek kurulumunu yaparlar.

Su Arıtma Cihazlarından Sağlıklı Suların Elde Edilmesi

Kullanılacak olan ana filtre membran filtrenin NSF onaylı olması ve suyun korunduğu su tankının kötü koku, bakteri ve yosunlaşma meydana getirmemesi için paslanmaz çelik ve anti bakteriyel yapıya sahip olması önemli husustur. İnsanlar açısından içilen suların temiz ve sağlıklı koşullardan geçerek sunulmasına ve kalitesine son derece önem verirler.

Su arıtma cihazları pek çok sistemden meydana gelir. Her sistemde faklı adımlar uygulanarak sonuç olarak temiz ve nitelikli su elde edilir. Esasen cihazların sistemi farklı filtrelerin birleşmesi ile gerçekleşir. Her aşamada farklı ebatlarda maddelerden arındırılma işlemi uygulanır. Sonuç olarak ortaya taze, nitelikli ve içimi zor olmayan bir su çıkar.

Leave a Comment