Endüstriyel Sanayi Tipi Su Arıtma Sistemleri

Endüstri ve sanayi alanlarında kullanılan su arıtma sistemleri ev tipi su arıtma sistemlerinden biraz daha farklıdır. Bu alandalar ihtiyaç duyulan temiz ve sağlıklı su ihtiyacı endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri ile karşılanır. Bu sistemler çok daha gelişmiş ve kapasite olarak çok daha geniştir. Bu sistemler ile içme suyu ile birlikte ayrıca farklı alanlarda ihtiyaç duyulan özel sularda üretilir. Tüm bu sistem ve sistemin parçaları hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Bu sistemin birçok önemli parçası vardır. Bu önemli parçaların detaylı bir biçimde bilinmesi önemlidir.

Kum, Karbon, Yumuşatma (Reçine) Sistemleri

Su arıtma sistemlerinde en önemli görevleri sistem içerisinde yer alan filtreler sağlar. Kum, karbon, yumuşatma (reçine) sistemleri de endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri için son derece önemli parçalardır. Her birinin kendi içerisinde özel görevleri vardır. Arıtma işlemi sonrasında suyun içilebilir temizlikte olması bu sistemlerin etkili bir biçimde çalışabilmesi ile mümkündür. Bu yüzden bu sistemlerin iyi bilinmesi ve bu konuda dikkatli olunması gerekir. Özellikle satın aldığınız su arıtma sistemlerinde bu araçların son derece önemli bir yere sahip olduğunu bilmeniz ve buna göre satın almanız gerekir. Öncelikle bu sistemin her bir elemanının ne işe yaradığı konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

Cihazda yer alan kum sistemleri suda bulunan gözle görülen görülmeyen tüm partiküllerin tutulması için kullanılır. İçtiğiniz suyun içinde bu partiküllerin yer almamasını sağlayan en önemli sistem araçlarından biri olmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere bu işlemi partikülleri kum üzerinde tutarak gerçekleştiren önemli bir araçtır. Suyun ilk olarak filtrasyon işlemine tabi olduğu parçalardan biri olmaktadır.
Bir diğer önemli parça olan karbon sistemi suda bulunan klorun tutulmasını sağlar. Bilindiği gibi sularda yer alan klor insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu yüzden bu filtreleme işlemi son derece önemlidir. Klorun yanı sıra karbon özelliği sayesinden karbonlarında geçmemesini sağlar. Bunların yanı sıra %10 ila %20 oranında bakterilerin tutulmasını da sağlar ve ayrıca suyun daha berrak görünmesi bu filtre sayesinde mümkündür.
Yumuşatma (reçine) sistemi adından da anlaşılacağı üzere suyun tadının yumuşaması amacı ile kullanılan bir fitre sistemidir. Suyun sertliğinin giderilip daha içilebilir bir hale gelmesi için kullanılır. Özellikle içme sistemlerinde bu filtrenin büyük önemi vardır.
Suyun hem temiz olması hem de lezzetli olması tüm bu filtrelerin bir arada etkin bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Bunların başarılı bir şekilde çalışması için kurulumunun, bakımının ve zaman zaman yapılan mineral değişimlerinin iyi yapılması gerekir. Sizlere bu konular hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Kum, Karbon, Yumuşatma (Reçine) Sistemleri Kurulumu

Kum, karbon, yumuşatma(reçine) sistemleri daha önce de vurguladığımız gibi endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri için son derece önemlidir. Bu sistemlerin kurulumu da ayrıca son derece önemlidir. Doğru bağlantıların yapılması uzmanlık istemektedir. Bu aşamada kişilerin mutlaka profesyonel destek alması gerekir. Zaten genellikle kurulum işini sistemin temin edildiği firma üstlenmektedir. Sistemi kurmak için uygun bir alan ayarlandıktan sonra yapılan işlem bu sistemi kurmaktır. Kurma işlemi bazı aşamalardan oluşmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kurma aşamaları profesyonel ekipler tarafından son derece dikkatli bir biçimde tamamlanmaktadır. Kurulum işlemi kısa sürede tamamlanıp sistemin çalışması başarılı bir biçimde çalışması sağlanmaktadır.

Kum, Karbon, Yumuşatma (Reçine) Bakım, Arıza ve Montaj

Kum, karbon, yumuşatma(reçine) sistemlerinin kurulumu yapıldıktan sonra kullanımına başlanmaktadır. Tabi cihazın kullanımı ile birlikte zamanla bakım ve onarım işlemleri de söz konusu olmaktadır. Cihazın belirli aralıklar il mutlaka bakım çalışmasının yapılması gerekmektedir. Bunun içinde aynı şekilde profesyonel destek alınması son derece önemlidir. Kum, karbon, yumuşatma(reçine) sistemleri ayrıca zaman arıza da verebilmektedir. Bu aşamada da yine firmalardan destek alınarak sitemin onarımı sağlanmaktadır. Onarım işlemi sırasında sistemler yerinden çıkarılıp sonrasında yine montajı yapılmaktadır. Endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri firmalarından bu konuda gerekli desteği almanız mümkün olmaktadır.

Kum, Karbon, Yumuşatma (Reçine) Sistemleri Mineral Değişimi

Kum, karbon, yumuşatma(reçine) sistemleri ile ilgili olarak en önemli konulardan biri de mineral değişimi olmaktadır. Artık yeterince görevini yerine getiremeyen minarelilerin değiştirilmesi gerekir. Mineraller tank içine doldurularak belirlenen kapasite için uygun ayarlamalar yapılır. Bu aşamada mutlaka ön bir çalışma ve inceleme yapılmış olması gerekir. Mineral değişimi son derece önemli bir işlemdir. Bu yüzden de bu işlemin yine bu alanda uzman ekipler tarafından yapılması gerekir. Uzman ekipler mineral değişimini kısa sürede ve son derece etkili bir biçimde değiştirecektir. Bu yüzden bu alanda yardım alınacak olan ekibin doğru seçilmesi son derece önemlidir.

Kum, Karbon, Yumuşatma (Reçine) Sistemi Tasarımı

Kum, karbon, yumuşatma (reçine) sistemi tasarımı konusunda bilgi verecek olursak. Bu filtrelerin tasarımı kullanılacağı alana ve kapasiteye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Burada önemli olan bu filtrelerin hangi amaçla ve nerede kullanılacağıdır. Bu yüzden öncelikle bilinmesi gereken sistemin hangi amaçla kullanılacağıdır. Sistem tasarımı konusunda bunun dışında önemli bir detay yoktur. Zaten bu su arıtma sistemleri son teknoloji olarak insanlara sunulmaktadır. Tasarımları da son derece ergonomik ve insanların kullanımı için son derece uygundur.

Osmoz Sistem Uygulaması

Bazı alanlarda kullanılan suyun içme suyundan da farklı olarak daha saf halde olması gerekir. Osmoz sistem uygulaması tam olarak bu görevi yerine getirmek üzere çalışan bir sistemdir. Ters osmoz olarak da geçen bu sistem endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri için son derece önemlidir. Endüstriyel alanda işletmeler bazen saf suya ihtiyaç duymaktadır. Bu sistem ile daha çok genellikle tuzlu deniz suları, sertliği çok yüksek olan kuyu suları, orta tuzlu sular ve az tuzlu sular arıtılmaktadır. Kısacası saf su elde etmek için yapılan ters membran filtreleme işlemine ters osmoz uygulaması adı verilmektedir.

Cihazın çalışma prensibi hakkında bilgi verecek olursak. Cihazın çalışması üzerinde yer alan membranlar sayesinde mümkündür. Bu membranlardan geçmeye çalışan su, üzerinde yer alan gözeneklerden geçmekte zorlanır. Bu sayede suyun içinde bulunan çoğu inorganik moleküller ve su moleküller geçemez. Böylece saf su oluşumu sağlanır. Bu işlem esnasında çapraz akış işlemi yapılır. Bu da mebranların yüzeyinin her daim temiz kalmasını sağlar. Sistem kullanılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

Su osmoz sistemine geçmeden önce çok iyi bir biçimde ön arıtma işleminin yapılması gerekir.
Suyun doğru ısıda olması son derece önemlidir.
Artıma işlemi yapılacak olan suyun özelliğine göre membran ayarının yapılması gerekir.
Doğru ve uygun antiskalant seçilmesi gerekir.
Kullanılan membranlar en az cilt kadar hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de bunların hiçbir kimyasal ile temas etmemesi gerekir.
Yıkama işlemi yapılacağı zaman zararlı kimyasallar ile değil bu işlem daha çok zararsız kimyasallar ile tamamlanmalıdır.

Saf Su Sistemleri

Saf su sistemleri endüstriyel alanlarda oldukça kullanılan önemli bir sistemdir. Birçok sektörde saf suya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple de endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri içerisinde bu sistem yer almaktadır. Sistemin amacı daha önce de bahsettiğimiz gibi suyun en saf haline ulaşabilmektir. Bunun için özel membran filtreler kullanılır. Böylece su en saf halinde birçok endüstri sektöründe rahatlıkla kullanılabilir hale gelir. Bu işlem sırasında suyun içinde erimiş halde duran ve fark edilemeyen ağır metaller, organik ve inorganik maddeler, virüs ve bakteriler ve tuzlar en ince ayrıntısına kadar sudan etkili bir biçimde ayrıştırılır.

Atık Su Sistemi

Atık su son derece önemli ve üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Her yıl tonlarca atık su boşuna gitmektedir. Dünyamızda suyun bu kadar önemli olduğu düşünüldüğünde bu suyun gitmemesi için özel bir çaba gerektiği de aşikardır. Atık su sistemleri ile tam olarak bu suların boşa gitmemesi amaçlanmaktadır. Bu sistem sayesinde kullanılan ve normalde boşa atılan atık suların arıtılma işlemi yapılır ve tekrar kullanıma kazandırılır. Bu işlem sırasında fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma seçeneklerinden biri tercih edilir. Bu sistem oldukça emek isteyen bir sistemdir. Bu yüzden bu sistemin kurulmasına karar vermeden önce çok dikkat edilmesi gerekir.

Atık su sistemi kurulurken dikkat edilmesi gereken son derece önemli konular vardır. Bunların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Tesis kurulurken kullanılan ekipmanlar ve bu ekipmanların kalitesi son derece önemlidir. Bu hem sistemin işlemesi hem de uzun ömürlü olması konusunda son derece önemlidir. Atık su sistemleri evsel ve endüstriyel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar hakkında bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

Evsel atık su sistemleri paket arıtma veya betonarme olarak sacdan imal edilen bu arıtma sisteminde biyolojik arıtma kullanılmaktadır.
Endüstriyel artık su sistemleri adından da anlaşılacağı üzere sanayi, fabrika ve büyük işletmelerde kullanılan sistemdir. İşletmenin faaliyetlerine göre özel olarak planlanır.

Atık su sistemlerinin daha önce kimyasal, biyolojik ve fiziksel olarak arıtıldığından bahsetmiştik. Bunların ayrımını yapmamız gerekirse;

Kimyasal arıtma sisteminde atık su öncelikle çökeltme havuzundan geçer ve sonra karıştırma ünitesine gelir. Burada çeşitli kimyasallar eklenerek suyun içinde yer alan kirleticiler ile reaksiyona girmesi sağlanır. Reaksiyon sonucunda da kirleticiler ile birlikte çökelme sağlanır.
Biyolojik arıtma sistemi hem evsel hem de endüstriyel atık suların bazı bakteriler kullanılarak biyolojik olarak ayrılması sistemi ile çalışır.
Fiziksel arıtma sistemi adından da anlaşılacağı üzere fiziksel yollar ile atık suların içinde yer alan kaba atıkların ve yağların düzenekler ile sudan uzaklaştırılmasıdır.

Atık Su Sistem Fiyatları

Atık su sistemleri daha önce de bahsettiğimiz gibi son derece emek isteyen ve bunun yanında oldukça maliyetli olan bir sistemdir. Bu yüzden aslında birçok kişi bu sistemden biraz kaçınmaktadır. Ancak bu sistem uzun vadede hepimizin hayatı açısından son derece önemlidir. Dünyada kullanılabilir su kaynakları her geçen gün tükenmektedir. Bu sebeple de kurtarılabilecek her su bizler için son derece önemlidir. Sisteme ilişkin olarak fiyatlandırma da kullanılan malzeme büyük önem taşımaktadır. Malzemenin kalitesi fiyatlandırmayı etkileyen en önemli unsurlardan biri olmaktadır. Malzeme ne kadar kaliteli ise doğal olarak atık su sisteminin fiyatı da o kadar yüksek olacaktır.

İnsanlar sistemi kurarken fiyatın uygun olması amacıyla genellikle daha uygun fiyatlı seçeneklere gidebilmektedir. Ancak bu durum aslında hiç doğru değildir. Çünkü bunu yaptıklarında hem sistemden yeterli verim alınamaz hem de de uzun vadede sistemde daha hızlı bir biçimde arızalar meydana gelmektedir. Bu yüzden de mutlaka sistem için en kaliteli malzeme ve ekipmanlar kullanılmalıdır. Endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri söz konusu olduğunda her alanda mutlaka kaliteli ve dayanıklı malzemelerin kullanılması son derece önemlidir.

Atık Su Filtreleme Sistemleri ve Fiyatları

Atık su veya norma su fark etmeksizin tüm bu sistemlerin çalışma prensibi aslında içlerinde yer alan filtrelerin çalışmasıdır. Bu sebeple de en az sistem kadar bu filtreler önemlidir. Endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri içinde bilindiği gibi filtre konusu son derece önemlidir. Sistemi kurduğunuzda belirli aralıklar ile mutlaka filtre bakım ve değişim işlemleri yapmanız gerekir. Bunların fiyatları sisteme göre daha uygun fiyatlıdır. Yani sanıldığı kadar bu filtrelerin değişimi vesaire çok fazla maliyetli değildir. Bu yüzden mutlaka düzenli aralıklar ile değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanılan filtreye ve bu filtrenin kalitesine göre aynı şekilde fiyat değişiklik gösterecektir. Bu aşamada dikkatli olmanız ve filtrelerin temini ve değişimi konusunda kurumsal ve güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekir.

Hidrofor Sistemleri

Hidrofor sistemleri genellikle çok katlı binalarda su ihtiyacının karşılanması amacı ile kullanılan bir çeşit basınç sistemidir. Bu sistemler endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri içinde kullanılmaktadır. Su arıtma sistemlerinde bu hidrofor sistemi sayesinde artıma işlemi için gerekli olan basınç sağlanmaktadır. Yani kısacası sistemin çalışma prensibi bir şekilde su ve havayı bir araya getirerek suya istenilen basıncın verilmesidir. Bu da su arıtma sistemleri için son derece önemli olmaktadır. Hidrofor sistemleri söz konusu olduğunda en önemli konulardan biri hidrofor pompası olmaktadır.

Hidrofor Pompası ve Özellikleri

Hidrofor pompası su ile havanın birleştirilmesi ile suya uygulanan basınç işlemini sağlayan en önemli araçtır. Bu pompanın en önemli özelliği işlevsel oluşudur. Pompa ne kadar işlevsel ve etkili olursa hidrofor sisteminden alınacak olan verim de o kadar artmaktadır. Bu nedenle de sistemler kurulurken pompa üzerinde ekstra olarak durulmaktadır. Hidrofor sistemleri genel olarak karbon malzemeden üretilmektedir. Aynı şekilde pompa da karbon malzemeden üretilmektedir.

Hidrofor Tankı ve Özellikleri

Hidrofor tankı hidrofor sistemlerinin bir diğer önemli parçasıdır. Bu tankların yine kromdan yapıldığı bilinmektedir. Kromdan olması ürünün daha uzun ömürlü ve daha işlevsel olmasını sağlamaktadır. Bu tank içerisinde su ile hava bir araya getirilerek suya istenilen basınç uygulanabilmektedir. Bu sebeple bu tank aslında sistemin en önemli parçaları arasında yer almaktadır. Bu tank içerisinde ayrıca su depolanabilmektedir. Kısacası su arıtma cihazı sistemi söz konusu olduğunda hidrofor sitemi, pompası ve tankı son derece önemlidir.

Hidrofor Pompası

Hidrofor pompaları daha önce de bahsettiğimiz gibi son derece önemlidir. Hem hidrofor sistemlerinin çalışması hem de su arıtma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için son derece önemlidir. Bu yüzden de hidrofor sistemleri oluşturulurken en fazla bu pompa üzerinde durulmaktadır. Bu pompanın dayanıklı ve işlevsel olması konusunda ekstra olarak çaba sarf edilmektedir. Sizlerde su arıtma sistemleri alırken bu konular üzerinde durmalı ve dikkatli olmalısınız.

Yaşam alanları için son derece önemli olan su endüstriyel alanlarda da son derece önemli bir yere sahiptir. Endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri bu alanlarda ihtiyaç duyulan temiz ve sağlıklı suyun karşılanması için kullanılan önemli sistemlerden biridir. Bu sistemlerin etkili ve başarılı olabilmesi için mutlaka kaliteli malzemeden üretilmesi gerekir. Ayrıca sistemin komple kaliteli ve işlevsel olması önemlidir.

×