Evlerde Kullanılan Su Arıtma Cihazlarının Ebadı Ne Kadar?

Evlerde Kullanılan Su Arıtma Cihazlarının Ebadı Ne Kadar?

Şebeke ve musluk suları, sanılanın aksine içilebilir düzeyde sağlıklı sular değildir. Özellikle büyük şehirlerde, musluk suyu içmek nerdeyse imkânsız bir hale gelmiştir. Vücudun sağlıklı olması ve su ihtiyacını karşılaması için, temiz su tüketimi gereklidir. Bu da şu arıtma cihazı kullanarak mümkündür. Günümüzde neredeyse birçok evde su arıtma cihazı görmek zor değildir. Giderek kullanımı yaygın hale gelmiştir. Tüm şehirler de tercih edilir. Birçok firmanın farklı markalarda ürün satışı vardır.

Eski yıllar da sular şimdiki kadar kirli ve zarları değildi. Şehirleşme, sanayi ve kalabalık yaşam, suların da doğallığını bozmuştur. Suyun doğal haliyle kullanıcı ile buluşturulması, bu cihazlarla sağlanmıştır. Su arıtma cihazları, kirli suları içilebilir bir hale getirmek için üretilmiştir, denilebilir.  Bir suyun temiz olması bazı özelliklerine bakılarak anlaşılabilir. Bu durumu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Sağlıklı ve Temiz Su Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı ve temiz su kolaylıkla anlaşılabilir. Bunun için bir bardağa doldurmak yeterli olacaktır. Bir süre bekleyip incelendikten sonra, suyun rengi bulanıksa ve koku geliyorsa su kirlidir.  Kesinlikle tüketilmemelidir.  Rengi bulanık beyazsa, bayat bir koku varsa sağlığı tehdit edebilir. Sürekli olarak kirli su tüketmek, bir süre sonra bazı rahatsızlıklar yapacaktır. Vücuda mikrop yayılıp, bakteri girmesi tahmin edilemeyecek kadar, büyük sorunlar yaratabilir. Özellikle kurşun, arsenik gibi zararlı maddeler, kanserojendir. Sağlıklı bir suyun rengi daima berraktır. Koku olmaz ve aynı zamanda herhangi bir tat alınmaz. Genellikle lezzetlidir. Su arıtma cihazı sayesinde doğal özelliği bozulmadan, saç su içmek mümkün hale gelir.

Evlerde Kullanılan Su Arıtma Cihazları

Kirli Suyun Vücuda Zararları Nelerdir?

Temiz bir su kendini nasıl belli ediyorsa, kirli suda aynı şekilde anlaşılır. İlk olarak içmek yeterli olacaktır. Suyun lezzeti kirliliğini belli eder. Aynı zamanda yapılan çay bulanık olur ve kokusu ağırdır. Bakıldığı zaman, içinde farklı maddeler görülür. Bunlar kuma benzer. Bu özellikler fark edildiği zaman kesinlikle içilmemesi gerekir.

Kirli su özellikle cam ürünleri, zaman içinde matlaştırır. Saçlar kepekli olur ve dökülür. Cilt içinde kirli su tehlikelidir. Ciltte kuruluk ve cansızlık oluşturabilir. Su arıtma cihazları hem mutfak hem de banyoda kullanılabilir.  Su arıtma cihazı kullanımı mümkün olduğunca ihmal edilmemeli, sağlık için taktırılmalıdır. Kirli suyun zararları, su şekilde sıralanabilir;

 • Mide bulantısı yapar.
 • Bağırsakları bozar ve bağırsakta oluşan bakteriler metabolizmaya zarar verir.
 • Saç ve cilt sağlığını bozar.
 • Zararlı kimyasallar kanserojen olabilir.
 • Kolera gibi bulaşıcı hastalıklar yapabilir.
 • Bağışıklık sistemini zayıflatır, bu da sık sık hasta olmanızı sağlar.
 • Sürekli kirli su tüketmek, vücut sağlığını genel olarak bozar.

Su Arıtma Cihazı Çalışma Sistemi Nasıl Olur?

Su arıtma cihazının çalışma sistemi, her modelde farklıdır. Genel özellikleri aynı olsa da son teknoloji olan modeller, daha farklı filtre özelliklerine sahiptir.  Kullanılmaya başladığı ilk günden beri, herkesin ilgi gösterdiği bu cihazlar, kullanımı ve bakımı kolay olduğu için, çok fazla tercih edilir. Ebatları küçüktür. Tezgâh altına sığacak şekilde üretilir. Çok her kaplamaz. Kirli şebeke sularına çözüm olarak üretilmiştir.  Bu sayede herkes musluktan su içmeye başlamıştır.

Değişik model ve çeşitleri vardır. Özellikle ters ozmos sistemi sıklıkla tercih edilir. Filtreleri istenilen performans beklentisini, karşılar.  Çalışma sistemi, tamamen sudan yabancı maddeleri ayıklamaktır. Bu maddeler askıya alınırken, suyun içindeki yararlı maddeler de suyun içinde kalır.  Fiziksel, kimyasal olarak ayrıştırma yapar. Fiziksel çalışma sistemi sayesinde, su berrak, temiz ve kokusuz olur. Kimyasal çalışma sistemi ise zararlı kimyasal maddeleri sudan ayırır, vücut sağlığı korunur. Elde edilen, doğal ve saf bir sudur.

Cihaz taktırmadan önce, su ölçümü yaptırmak daha mantıklıdır.  Böylelikle hangi filtre özelliğinin uygun olduğu anlaşılır. Su testinde kireç oranı ya da kim gibi şeylerin ne kadar fazla olduğu incelenir. Su arıtma cihazları kesinlikle güvenilir ve sağlıklıdır. Mutlaka herkesin kullanması gerekir.

Su Arıtma Cihazı Bakımı Zor Mudur?

Su arıtma cihazlarının bakımı oldukça kolaydır. Bunun için firmadan bir destek almak gerekmez. Kullanıcı bakımları söylenildiği gibi kendi de uygulayabilir. Sağlıklı ve bol bol su içmek isteyen kişilerin tercih ettiği su arıtma cihazlarının, senelik ve haftalık bakımları vardır.

Yıllık bakımda sünger ve membran filtre bakımı yapılır.  Bu filtrelerin tıkanmasını önlemek için düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Diğer filtreler haftada bir kez bol su ile yıkanırsa, cihaz hep temiz ve bakımlı kalır. Bu da ekstra masraf çıkmasını engeller.  Bakımı yapılmayan cihazların kullanım ömrü kısa olur ve sürekli arıza verir. Bu da verimli bir performans sağlamaz. Mümkün olduğunca bakımlar ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde sağlık bir su tüketmeyerek hastalıklara neden olabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Taktırmanın Önemi Nedir?

İnsan vücudunun suya ihtiyacı vardır ve yaklaşık %70’ i sudan oluşur. Bu su ihtiyacı herkes için geçerlidir. Temiz olarak temin edilmesi çok önemlidir. Su arıtma cihazı taktırarak, günde iki litre temiz su tüketerek, sağlıklı bir hayata merhaba denilebilir. Şehir borularında bekleyen sulara her türlü mikrop karışır. Bunu günlük olarak tüketmek bazı hastalıklar yarattığı için, mümkün olduğunca musluktan su kullanılmamalıdır. Su arıtma cihazının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Böbreklerin rahat ve düzenli çalışmasını sağlar. Arınan su yumuşak olur ve metabolizmayı çalıştırır.
 • Sağlıklı su tüketildiği için, zayıflamak daha kolay olur.
 • Saçların dökülmesini durdurur ve ciltteki oluşabilecek tahrişlerin önüne geçer.
 • İçecek ve yiyecekler daha temiz ve lezzetli olur.
 • Su da bulunan yararlı mineraller, birçok ihtiyacı karşılar.

Su Arıtma Cihazlarının Fiyatları Nelerdir?

Su arıtma cihazı fiyatları da oldukça merak edilen bir konudur. Fiyatları belirleyen birçok etken vardır. Cihazın modeli, filtre özellikleri, markası gibi değişik faktörler etkilidir. Ekonomik ürünler de vardır, pahalı ürünler de vardır. Fiyatlar genel olarak, ortalama bir rakam baz alınarak oluşturur.

Evlerde Kullanılan Su Arıtma Cihazları

Müşteri memnuniyeti önemli olduğu için, genellikle ekonomik ürünlerdir. Bir kez alındığı zaman, uzun bir dönem boyunca sorunsuz olarak kullanılabilir. Hem kullanıcı dostu hem de çevre dostu bir üründür. Bu avantajlı ve sağlıklı olan ürünlerden yararlanmak için, mutlaka evinizde bulundurmak gerekir.  Seçim yapılırken, ters ozmos özelliği olan cihazlar tercih edilmelidir. En son teknolojiye sahip ve filtre özellikleri gelişmiştir. Otomatik şekilde bir çalışma sistemine sahiptir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×