Gelecek Nesiller İçin Su Arıtımı

Gelecek Nesiller İçin Su Arıtımı

Bilindiği üzere su insanlık için temel ihtiyaçtır. Su olmazsa yaşam olmaz. Su her şeydir. Susuz bir hay düşünülemez. Günümüzde özellikle hızla tükenen su kaynakları nedeniyle  insanlar tasarrufa ve içme suyu olarak, normal şebeke sularını temiz içme suyuna çevirerek  kullanmak istemektedirler.  Özellikle günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle bu talepten çok, bir gereklik halini almıştır.

Dünyayı tehdit eden kuraklık ve küresel ısınmayla temiz sular  yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği ön görülmektedir. Beraberinde gelecek nesiller için bir su kıtlığından söz edilebilir. Bunun için kullanılabilir su kaynaklarını arttırmak ve geleceğe güvenle bakabilmek için teknolojide de bu yönde çalışmalar yürütülür.

Gelecek Nesiller İçin Su Arıtımı

Peki kirli veya ilaçlı şebeke sularını nasıl temiz suya nasıl çeviririz? Bu işlemi su arıtma cihazı sayesinde yapabilmekteyiz.  Öyle ki yaygınlaşan damacana su alımına oranla arıtıcı kullanımının daha ekonomik olduğu kullananlar tarafından belirtilmiştir. Hem suya ulaşılabilirlik açısından hem evdeki veya şirketinizdeki görüntüsel estetik olarak su arıtma cihazlarına talep oldukça fazladır.

Gelecek Nesiller İçin Su Arıtımı

Çevre dostu olarak da tanımlanan, teknolojik aletlerden sayılan “su arıtma cihazı” kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Nedir /Nasıl Çalışır?

Belli bir hazneye sahip olan bu düzenek su borularına bağlanır, bağlandığı su borularındaki suyu temizleyerek kendine ait musluğundan temiz bir şekilde tüketime olanak sağlamaktadır. Burada harcadığınız suyu  ayrıca bir ödemeyle değil su faturanızda görebilirsiniz. Elektrikle çalışan bu cihazın kurulumu oldukça basittir. Fazla yer kaplamadığı için görüntü kirliliği de oluşturmaz.

Kullanılan fitreler arıtılan suyun kirliliğine, sertliğine yani yapısına göre aşınma veya kirlenmelere maruz kalabilir. Bu nedenle belli aralıklarla kullanılan cihazlar değiştirilmeli veya yetkili servislerinin belirttiği kullanma  kılavuzlarına göre filtre temizliği/bakımı yapılarak kullanıma devam edilebilmektedir.

Nasıl Çalışır?

Gelişen teknolojilerle standart olarak su arıtma cihazlarında “ters ozmos” prensibiyle üretilerek kaynaktan gelen su ilk olarak ön filtrasyon işleminden geçmektedir. Bu işlem “Partikül filtresi” olarak adlandırılan yerden suyun geçişinin sağlanması ve sudaki beş mikrondan daha büyük boylardaki partiküller etkisiz hale getirilir. Bu işlem sonrasında “aktif karbon” adı verilen aşamaya geçilir. Bu aşamada su, rahatsız edici kokular, tat veya kökü maddelerden tamamıyla arındırılır; özellikle içme suyunda da olmaması gereken klor bu aşamada ortadan kaldırılır.

Son olarak birçok partikülden, kokudan ve tattan arındırılmış olan su son olarak bir fitreden geçirilerek içinde kalmış ve olmaması gereken molekül veya maddelerden kurtarılır. Su artık “ters ozmos” aşamasına ulaşmış olur.

“Ters ozmos” mekanizması insan vücudunda ağır metal olarak bulunan ancak dışarıdan alınımının sağlıklı olmadığı bilinen arsenik, sodyum, asbest, nitrat, kurşun, gibi iyonların sudan ayrıştırılması amaçlar. Ayrıca temizleme görevinin yanı sıra asıl insan için gerekli olan minerallerin su içinde kalmasını sağlamakla görevlidir.  Ters ozmos aşamasını tamamlayan su literatürde “kaliteli su “olarak tanımlanır.

Ters ozmos adımını başarıyla tamamlayan artık insanların tüketebileceği yani içme suyu son olarak “post karbon filtre” bölümünden geçerek insanların damak tatlarına uygun olan, o yumuşak su tadını almasını sağlar. Bu fitre sadece tat vermekle yükümlüdür  bir temizleme aşamasından söz etmek mümkün değildir.

Ters Ozmos sistemi borulardan yukarı çekerek fitrelerine ulaştırır. Burada su birçok fitreden geçtiği için artık kullanıma hazır olmaktadır. Bu aşamaların hiçbirini düzenli kontrol zorunluluğu olmaması, otomatik olarak çalışması da tüketiciler için artı bir avantaj sağlamaktadır.

Ters Ozmos Mekanizması Hayatın Her Alanında

Öyle ki insan bir organizmadır ve içinde birçok sistemi barındırır. Ters Ozmos mekanizması  bağlamında baktığımızda  vücudumuzdaki böbrekler tam da bu prensiple çalışmaktadır. Kandaki yabancı ve vücudumuzdaki üre, ürik asit gibi zararlı ve atık maddeleri  filtreleyerek idrar olarak dışarı atar. Aynı zamanda  yararlı mineralleri bu filtreleme aşamasında vücutta kalmasını sağlar.

Gelecek Nesiller İçin Su Arıtımı

Adezyon kuvvetinin açıkça görüldüğü bir bitkinin köklerine dökülen suyu çekerek yapraklarına ileterek besin elde etmesi de su arıtma cihazlarındaki ters ozmos mekanizması ile özdeştir diyebiliriz.

Neden Su Arıtıcı Cihazına Sahip Olmalıyım?

Su hayatımızın büyük bir bölümündedir. Yeterince temizlenmemiş gerekli fitre işlemlerinden geçmemiş sular özellikle ilerleyen dönemlerde insan sağlığında büyük yıkımları doğurabilmektedir.

Evde  aile bireylerimizle birlikte yaşıyor veya  tek de yaşıyor olabiliriz. Günde özellikle doktorların en az 2,5 litre su için çağrısından dolayı belki litrelerce su tüketmekteyiz. Tüketimimizi düşündüğümüzde suyu her yudumladığımızda vücudumuza aldığımız madde veya minerallerin ne kadar sağlığımıza etki ettiğini düşünelim.  Ters ozmos mekanizmasıyla çalışan su arıtma cihazı kullanımının bu tüketimi en güvenilir ve sağlıklı biçimde gerçekleştirmemize yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarla kaliteli su içimi cilt sağlığından kemik sağlığına kadar bir organizmalar bütünü olan insanın her hücresi için gerekliliktir.  Yaşam koşullarının zorlaştığı ve gittikçe kalabalıklaşan ve kirlenen su kaynakları arasında siz de çevre dostu bir adım atabilirsiniz. “Ters ozmos “ mekanizmasına sahip su arıtma cihazlarının tercih edebilir hem kendi sağlığınızı hem de gelecek nesillerin susuz kalması için çevre dostu bir adım atabilirsiniz.

Genel su arıtma cihazının kullanımının  faydalarını sıralayacak olursak;

  • Çeşme ve kirli su kaynaklarını temizleyerek kullanım imkânı sunar.
  • Çevreye herhangi bir zarar vermez.(makine yağı, duman gibi )
  • Oldukça küçük yer kaplar yani ergonomik kolaylık sağlar.
  • Suyu filtrelemesi yanında insanın yaşamındaki gerekli mineral alımına katkı sağlar.
  • Ekonomiktir, yüksek ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.
  • Damacana su alımını azalttığı için plastik kullanımıyla çevreye yarar sağlar, ayrıca plastik maddeye temasından olayı suya yerleşen kanserojen maddelerden sizi korumuş olur.
  • Bakımı, kurulumu kolaydır. İlk kurulumundan sonra gerekli bakımlar düzenli aralıklarla şirket tarafından gönderilen servis elemanlarıyla veya size verilen yönlendirmelerle kolaylıkla yapılabilmektedir.
  • Her bütçeye ve her tarza uygun üretimler mevcuttur.

Su Arıtma Cihazı Nereden Temin Ederiz?

Artan rağbet ile piyasada birçok su arıtma cihazı üretimi, satımı ve pazarlamasını yapan firma şirket ve kuruluşlardan söz etmek mümkündür. Her şirket ve firmanın çalışma prensipleri, cihazda kullandıkları malzeme, cihazın kullanım yerleri değişiklik gösterebilmektedir. Öyle ki fitrelerin geçirgenliklerinin tasarlanması, cihazın dış görünüşü gibi faktörler, bunların yanında kur  farkları ,imalat ücretlendirmeleri su arıtma cihazı sektöründeki firmaların fiyat aralığını belirlemektedir.

Tüketiciler kullanım amaçlarına, alanlarına; zevk ve tarzlarına ya da en önemlisi refah seviyelerine uygun olan ürünü su arıtma cihazı satan firmalarsan temin etmeleri mümkündür.

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ekonomik gelişmelerin de etkisiyle tüketiciler her üründe olduğu gibi su arıtıcısı alırken de ürünün kaliteli, cebine uygun, sağlam, kullanışlı ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmektedir.

Günümüzdeki serbest piyasada birçok tür ve çeşitte su arıtma cihazına ulaşılabilmektedir. Haliyle tüketiciler su arıtma cihazı fiyatları üzerine yoğunlaşmalarının yanında en iyi su arıtma cihazı arayışlarını birlikte yürütmek durumundadırlar. Piyasada yer edinmiş, tanınmış  yani belli bir imaja sahip olan su arıtma cihazı markaları taleplere daha kolay cevap verebilmekte devamında müşteri memnuniyetini sağlayabilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×