LG Su Arıtma

LG Su Arıtma

Su arıtma cihazları firmaları lg su arıtma cihazı adı altında cihaz satmaktadır. Ancak ünlü bu markanın kendine ait bir su arıtma cihazı YOKTUR. Bu isim adı altında cihaz satışı yapan tüm firmalar yalan söylemekte ve bir nevi dolandırıcılık peşindedir. Peki bu isim nereden geliyor.
Lg firması geçmiş zamanlarda membran adı verdiğimiz filtrenin üretimini yapmaktaydı bazı firmalarda bu membran ismiyle satış yapmaktaydı. Ancak şu anda uzun bir zamandır LG firması su arıtma cihazlarına membran filtre üretiminide YAPMAMAKTADIR.

Su Arıtma Filtreleri

Su arıtma filtreleri temiz suya ulaşabilmek için arıtma cihazlarının içerisinde kullanılan önemli aparatlardır. Bu filtrelerin mutlaka uygun kalitede olması ve periyodik olarak da değiştirilmesi gerekir. Su içerisinde bulunan birçok zararlı mikroorganizmayı en iyi şekilde temizleyen arıtma filtreleri aynı zamanda suyun tadında ve kokusunda da önemli iyileştirmeler yapmaktadır. Bu şekilde gün içerisinde hem evde hem de iş yerlerinde daha temiz su içmek mümkün olmaktadır.

Su arıtma filtreleri kendi içerisinde farklı türlere ayrılır. Bu filtrelerin çok önemli işlevleri vardır ve her biri suyun daha içilebilir olmasında önemli etkilere sahiptir. Aynı zamanda suyun temizlenmesi de belli aşamalardan geçerken su arıtma filtrelerinden destek alınmaktadır.

Su Arıtma Filtreleri Nelerdir?

Su arıtma filtreleri işlev olarak birbirinden farklılık gösterir. Her birinin değiştirilme süreci birbirinden farklı olabilmektedir. Bu arıtma filtreleri ve işlevlerini şu şekilde açıklamak mümkün olabilir:

·         Sediment Filtre (Ön Filtre)

Bu filtre 5 mikron gözeneklere sahip filtrelerdendir. Tesisattan alınan su filtre yardımı ile birçok kirleticiden kolaylıkla kurtulabilmektedir. 1. Aşamada bu filtre sayesinde su çok daha temiz bir hale gelir. Değişme sıklığı ise tesisattan gelen suyun kirlilik derecesine göre ve kullanım miktarına göre farklılık gösterebilir. Bu filtre ortalama olarak 3500- 4000 litre su alabilmektedir. Bununla birlikte değiştirilmemesi halinde zamanla filtre işlevini yitirebilir ve sağlıksız su tüketmek zorunda kalınabilir. Böyle durumlarda sediment filtrenin ömrünü doldurduğunda mutlaka değiştirilmesi gerekir.

·         Granül Aktif Karbon Filtre

Granül aktif karbon filtre ise daha büyük boyutları olan karbon taneciklerden meydana gelmektedir. Bu filtre içerisindeki suda klor, ağır metaller ve organik bileşikler bulunur. Aktif karbon yüzeysel alanı büyük olan bu filtre birçok kirlilikten suyu arındırmaktadır. Bunun yanında 3500- 4000 litre kadar su arıtabilmesinde önemli bir yeri vardır. Bu filtre aynı zamanda su içerisindeki tat ve kokuyu iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

·         Revers Osmos (Ters Osmos) Filtre

Bu filtreler suyun içerisindeki tüm bakteri, tuzlar ve virüslerin sudan uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Birçok zararlı maddeyi sudan uzaklaştırarak daha sağlıklı şekilde tüketilmesinde en önemli filtre türlerindendir.

·         Membran Filtre

Membran filtre su arıtma cihazlarında kullanılan en önemli filtre türleri arasında yer almaktadır. Bu filtrenin yapısında bulunan gözenekler diğer filtrelere göre çok daha küçüktür. Moleküller, gazlar gibi çok ince yapıdaki iyonlar geçebilse de diğer tüm mineral ve ametal gibi maddelerin geçişini engellemektedir.  Bu filtre atık su ile birlikte tüm zararlı maddelerin sistemden uzaklaştırılmasında etkilidir. İlk üç aşamada kullanılan filtrelere göre ömrü daha uzun olan filtrelerden biridir.

·         Post Karbon Filtre (Tatlandırıcı)

Arıtılan su acı ve tatsız hale gelir. Bu da suyun içimini oldukça zorlaştırır. Ancak bu sorunun da çözümü post karbon filtre türüdür. Post karbon filtreler suya daha güzel bir tat verir. Bu da suyun içiminin daha kolay olmasında son derece etkilidir. Membran filtreden gelen tatsız suyun tatlandırılmasında kullanılır. Su arıtma filtreleri arasında en bilinen ve önem arz eden filtrelerden biri olduğunu söylemek mümkün olur.

·         pH Alkali Filtre

Bu filtre suyun pH değerinin artırılmasında ve yükseltilmesinde son derece etkilidir. Suyu alkali hale getirmektedir. Aynı zamanda alkali suyun vücut için çok önemli olduğu düşünüldüğünde bu filtrenin de çok önemli olduğu söylenebilir.

Arıtma Filtreleri Kaç Ayda Bir Değiştirilmelidir?

Su arıtma filtreleri belirli periyotlarda değiştirilmesi gereken filtrelerdir. Belirli sıklıkta değiştirilmemesi suyun kalitesinin düşmesine ve tadının da bozulmasına neden olabilir. Bu filtrelerin değiştirilme sıklığı ile ilgili olarak şunlar söylenebilir:

 • Sediment filtreler 6 ayda bir değiştirilir.
 • Aktif karbon filtreler 6 ayda bir değişmektedir.
 • Revers osmosis yani ters osmos filtreler 1 ile 3 arasında değiştirilmesi gereken filtrelerdir.
 • Ultrafiltrasyon filtreleri 6 aylık süreçte değiştirilmelidir.
 • İyon değişim reçinelerinin ise 1 ya da 2 yılda değiştirilmesi gerekiyor.
 • UV filtreleri yılda bir kez değiştirilmektedir.

Ancak su arıtma cihazlarında filtreler kullanma sıklığına ve markasına göre farklılık göstermektedir. Bu filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi ise sağlıklı su tüketebilmek adına büyük bir önem taşımaktadır.

Su Arıtmada Hangi Filtreler Değişir?

Su arıtma cihazlarında belirli filtrelerden yararlanılmaktadır. Bu filtrelerin içerisinde bulunan partiküller sürekli olarak birikir ve tıkanmalara sebebiyet verir. Bu nedenle de düzenli olarak değişmesi gerekir. Su arıtma cihazları içerisindeki sediment filtre, aktif karbon, membran filtre gibi filtrelerin mutlaka düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Filtrelerin belirli bir periyotta değiştirilmesi sağlıklı su içebilmek için son derece önem arz eden konular arasındadır.

Su Arıtma Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Su arıtma filtreleri düzenli olarak değiştirilen aparatlardır. Hem suyun daha lezzetli hem de sağlıklı olmasında filtre değişimine gereken önemin verilmesi gerekir. Su arıtma cihazlarında filtrelerin değiştirilmesi şu açılardan önemlidir:

 • Kirlenen ve tıkanan filtreler suyu yeteri kadar arıtmaz. Bu da sağlık açısından ciddi riskler ortaya çıkarır.
 • Suyun kötü tat ve koku ile kullanıcı tarafından tüketilmesine neden olur.
 • Bakteri ve virüslerin su içerisinde kullanıcı vücuduna aktarılmasına sebebiyet vermektedir.
 • Sertlik problemi filtrelerin değiştirilmemesi kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Zamanında yapılmayan değişim nedeniyle filtreler tıkanabilir. Bu da suyun normal akışını olumsuz etkiler.
 • Su arıtma cihazının hasarına neden olabilir. Tıkanan ya da kirlenen filtreler suyun filtrelenmemesine neden olabilmektedir.

Filtrelerin düzenli değiştirilmesi suyun kalitesinin yüksek olmasında oldukça etkilidir. Bu değişimler sayesinde filtreler işlerini daha iyi şekilde yerine getirir ve sağlıklı su tüketilmesine önemli katkılar sağlar. Bu bakımdan filtrelerin değiştirilmesi su arıtma cihazlarının ömrünü uzatırken aynı zamanda beden sağlığı açısından da önemli olan suyun temiz içilmesinde önemlidir. Meridyen Su Arıtma firması olarak filtre değişiminde her zaman profesyonel destek ve güvenli hizmet vermekteyiz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×