Motorlu Mu Motorsuz Mu Su Arıtma Cihazı Almalıyım?

Motorlu Mu Motorsuz Mu Su Arıtma Cihazı Almalıyım?

Günümüzde içme suyu olarak kullanılan suların birçoğunda insan sağlığına zararlı bileşenler, kimyasal bileşikler, ağır metaller, bakteriler bulunmaktadır. Koku ve tadı değişen bu içme sularını içmek istemeyen kişiler, damacana ya da marketlerden su temin etme yoluna gitmektedir.

Tüm bu sorunlardan kurtulmak için bütçe olarak uygun fiyatlarda uzun yıllar hiçbir problem yaşamadan hem ekonomik faydası olan hem de insan sağlığı için sağlıklı su elde etmeye yarayan su arıtma cihazlarının kullanılması yaygınlaşmaktadır. Su arıtma cihazları alınırken farklı su arıtma markaları birbirinden farklı tasarımlara sahip ve özelliklerde birçok cihaz üretilerek insanların kullanımına sunmuştur. Bu kadar seçenek içerisinden hangi modelin veya işlevlerine göre hangi su arıtma cihazının alınması konusunda tereddütler yaşanabilmektedir.

Su arıtma cihazları, motorlu (pompalı) ve motorsuz (pompasız) olmak üzere su basıncının etkisine göre sınıflandırılmıştır. Bu 2 sınıflandırma içerisinde özel tasarımlarda ve farklı işlevlere sahip açık kasa, kapalı kasa, 5 filtreli 5 aşamalı ya da 6 filtreli 9 aşamalı gibi daha birçok özellikte su arıtma cihazları üretilmiştir. Bu makalede motorsuz su arıtma cihazlarının ve motorlu su arıtma cihazlarının özelliklerinden bahsedilerek aralarındaki fark ortaya konulmaya çalışılacaktır.

Motorsuz Su Arıtma Cihazlarının Özellikleri

Motorsuz su arıtma cihazı aynı marka ve aynı teknik özelliklere sahip işlevsel olarak suyun kalitesi bakımından aynı marka ve aynı teknik özelliklere sahip motorlu su arıtma cihazları ile aynı özellikte suyun elde edildiği cihazlardır.

Yani filtreleme sistemleri yardımıyla elde edilen su kalitesi her ikisinde de aynı özelliktedir. Buradaki temel fark evlerde veya işyerlerinde kullanılan suyun basıncı ile ilgilidir. Evlerde ve işyerlerinde kullanılan şebekeden gelen suyun basınç değeri yüksek ise motorsuz su arıtma cihazı kullanılması önerilir.

Su basıncının değeri 4 bar ve üzerinde ise motorsuz su arıtma cihazı işinizi görecektir. Motorsuz su arıtma cihazlarında suyun pompalanacağı bir sistem bulunmamaktadır. Yani şebeke suyunun basıncı düşük seviyede ise suyun basınçlı bir şekilde filtrelerden geçirilmesi zordur. Su geçse dahi filtre sisteminden düşük basınç etkisiyle su geldiğinden tam anlamıyla filtrelerden geçmediğinden suyun içerisindeki ağır metaller, kimyasal bileşimler istenilen düzeyde filtrelenemeyecektir.

Motorlu (Pompalı) Su Arıtma Cihazları

Su arıtma cihazlarının özellikleri aynı düzeydeki motorsuz su arıtma cihazlarının ile elde edilen suyun kıyaslaması yapıldığında bu arıtma cihazlarından elde edilen suların kaliteleri aynıdır. Buradaki en önemli temel fark ise suyun basıncı ile ilgilidir. Şebekeden gelen suyun basıncı 4 barın altında ise yeterli düzeyde bir basınçta su gelmediğinden su tam olarak filtrasyon işlemlerine tabii olamayacaktır. Bu yüzden 4 bar su basıncının altındaki şebeke sularında motorlu su arıtma cihazının kullanılması gerekir.

Şebeke Suyu Basıncı 4 Bar Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Evlerde, işyerlerinde şebekeden gelen suyun basınç değerini ölçecek elinizde bir barometre yoksa basit bir yöntemle suyun basıncını 4 barın altında mı yoksa üstünde mi olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey evde kullanılan içme suyu musluğunu orta düzeyde açıp, elinizle musluğun ağzını kapatmaya çalışmanızdır.

Eğer elinizle akan suyun engelleyebiliyorsanız, burada şebeke suyunun basıncının 4 bar altında olduğu anlaşılır. Eğer musluktan akan suyun elinizle bastırarak engelleyemiyorsanız yani suyu kesemiyorsanız şebeke suyu basıncının 4 bar üzerinde olduğu anlaşılır.

Motorlu/Motorsuz Su Arıtma Cihazlarından Hangisi Daha Kalitelidir?

Motorlu ya da motorsuz su arıtma cihazlarının kalite düzeyi hakkında net bir ifade kullanılamaz. Çünkü buradaki kaliteyi belirleyen unsur cihazın motorlu ya da motorsuz olması değildir. Cihazın kalitesini belirleyen unsurlar kullanılan filtreleme sistemleri; 5 filtreleme 5 aşama, 6 filtreleme 9 aşama veya ters ozmos sistemleri gibi özelliklere bağlı olarak belirlenir.

Örneğin, 5 filtreleme 5 aşamalı hem motorlu hem motorsuz su arıtma cihazları arasında kalite açısından bir fark yoktur. Buradaki fark birisinde suyun motor vasıtasıyla basıncının arttırılarak pompalanması diğerinde ise buna gerek kalmadan suyun kendi basıncıyla filtreleme sistemlerinden geçmesidir.

Su arıtma cihazı filtresi sistemleri, suyun arıtılmasında birçok işleve sahip özel üretim elemanlardır. Su arıtma cihazı alırken filtre sayısı ve aşaması göz önünde bulundurularak alınması önerilir.

Motorlu/Motorsuz Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Motorlu su arıtma cihazı fiyatları, motorsuz su arıtma cihazlarına kıyasla bir miktar daha fazladır. Çünkü kullanılan motor fiyatı arttıran en önemli faktördür. Motorlu su arıtma cihazları, elektrikle çalıştığından motorsuz su arıtma cihazlarına göre maliyet olarak biraz daha ek yük getirmektedir. Ancak su arıtma cihazlarının elektrik tüketimi neredeyse hiç hükmünde olacak kadar çok çok azdır. Bu yüzden su arıtma cihazı satın alırken rahatlıkla elektrikle çalışan motorlu su arıtma cihazları alınabilir.

Motorlu Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensibi

Motorlu su arıtma cihazları, diğer ifade ile pompalı su arıtma cihazları genel olarak 8 litre ile 10 litre arasında su depolama haznesine sahiptir. Suyu temizlerken ilk aşamada suyun içerisindeki yabancı maddeler filtrelerden geçmesi engellenir, daha sonraki aşamada ise suyun içerisindeki virüsler, mikroorganizmalar, bakteriler, ağır metaller gibi insan sağlığı için zararlı bileşenler arındırılarak alkali değeri ve pH değeri yüksek su elde edilir.

Genel olarak mikro filtreleme, granül filtre, blok filtre, membran filtre olmak üzere 4 farklı filtre sistemi mevcuttur. Bu filtrelerden mikro filtreleme sistemiyle suyun içerisindeki pas, çamur arındırılır. Blok filtre ile suyun tadını ve kokusunu bozan ağır metaller ayrılır. Granül fitrede, kimyasal bileşenler ve klor gibi içerikler temizlenir. Membran filtre de ise virüsler ve bakteriler sudan ayrıştırılır.

Motorsuz Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensibi

Motorsuz su arıtma cihazları, diğer ifade ile pompasız su arıtma cihazları genellikle ters ozmos filtreleme sistemlerini kullanarak, suyun içerisindeki insan sağlığına zararlı olan ağır metaller, tortular, çökeltiler, ağır metaller arındırılarak sağlıklı su elde edilir.

Bu işlemleri yaparken şebeke suyunun basıncı kuvvetli olduğundan elektriğe ihtiyaç duymadan tüm bu işlemleri yerine getirir. Genellikle 6 litre su kapasitesine sahiptirler ve düşük maliyetli özellikleri ile de en çok tercih edilen su arıtma cihazlarındandır. Haznedeki su azaldığında hemen boşalan miktar kadar tekrar suyu temizleyerek bu hazneye doldurarak her zaman kullanılacak şekilde suyu depolar.

Motorlu ve Motorsuz Su Arıtma Cihazı Arasındaki Fark

Motorsuz (pompasız) su arıtma cihazları, 4 bar seviyesindeki su basıncında genellikle yeterli performans gösterir. Ancak bu seviyenin altına düştüğü durumlarda yeterli düzeyde su üretimi elde edilemez. Motorlu (pompalı) su arıtma cihazlarının kullanılması ise birçok avantajı beraberinde getirir. Suyun basıncı az olsa dahi her zaman yüksek verim elde etmeye olanak tanır.

Motorlu hasta yatağı kiralama hizmetleri için Hürriyet Medikal firmasından yardım alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×