Su Arıtma Cihaz Seçiminde Bu Detayları Bilmenizde Yarar Var

Meridyen su arıtma

Su Arıtma Cihaz Seçiminde Bu Detayları Bilmenizde Yarar Var

İnsanları en çok ilgilendiren ve hayatını devam ettirmesi için gerekli olan şeylerden biri de şudur. Su tüketimi çok önemlidir. Su olmadan, hayatta kalmak nerdeyse imkansızdır. Günlük belirli bir miktarda su tüketimi önerilir. Bu suyu temiz ve saf bir şekilde tüketmek çok önemlidir. Bunu damacana ya da musluktan temin etmek çok zordur. Bu yüzden önerilen ve en mantıklı olan yöntem, su arıtma cihazı kullanmaktır.

Günümüzde satışı oldukça yaygın olan bir cihazdır ve kullanıcı dostu bir üründür. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler, mutlaka temin etmelidir.  Birçok çeşidi ve modeli vardır. Herkese hitap eder.

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Su arıtma cihazı, kirli ve içilemeyecek suyu arıtılmış ve saf bir hale getirir. Su kullanıcıya ulaşmadan önce, yabancı maddeler arıtılır.  Musluk suyunu sürekli kullanılabilir bir hale getirir. Sürekli damacana suyuna para vermek, maddi ve manevi açıdan zor olur. Su arıtma cihazı son derece ekonomiktir. Bir kez alınınca, uzun seneler boyunca kullanılabilir.  Mutfağa kurulduğu zaman, pek fazla yer kaplamaz, oldukça tasarrufludur. Tezgâh altı tipi, dışardan görünmez. Sadece musluğun yanına, küçük bir arıtma musluğu eklenir.

Su Arıtma Cihazının Faydası

Su arıtma cihazları, suyu kullanan kişiye ulaşana kadar kirlenir ve içilemeyecek bir hale gelir. Kirli suyun içinde nitrat ve kurşun gibi sağlığı tehdit edecek maddeler bulunur. Bunlar cihazın filtrelerine takılır ve sudan arınır. Su arıtma cihazlarının farklı filtre sistemleri vardır. En önemli özelliği, fiziksel temizlik yapmasıdır. Suyu arıtma cihazı olmadan bir bardağa koyduğunuz zaman, içerisinde kireç, kum gibi birçok maddeyi gözlemlemek mümkündür.

Su Arıtma Cihaz Seçimi

Su arıtma cihazı kullanılan musluklardan akan su da kireç ya da bulanıklık olmaz. Görünümü oldukça berraktır. Ayrıca kimyasal temizleme yöntemi ile yabancı maddeler sudan uzaklaştırılır. Tamamen sağlıklı ve temiz bir su elde edilir.  Su dezenfekte edilmiş olur. İçerisinde bakteri ve mikrop kalmaz. En çok bilinen ve son yıllarda büyük bir gelişme sağlayan ters ozmos özelliği olan su arıtma cihazları, sıklıkla tercih edilir.

Ters Ozmos Teknolojisi Nedir?

Su arıtma cihazı almaya karar veren kişilerin karşılaştığı terimlerden biri de ters ozmosdur. İlk kez Amerika’da ortaya çıkmıştır. Dünyada en yaygın olan sistemdir. En gelişmiş su arıtma teknolojisidir. İlk kullanıldığı zamanlar, deniz suyunu arıtmak için kullanılmıştır. Biraz maliyeti yüksek olduğu için, o dönemler de pek bir gelişme göstermemiştir.

Günümüzde cihazlarda tezgâh altında kullanımı büyük rahatlık ve kolaylık sağlamıştır. Bu sistemin çalışma özelliği sanıldığı gibi zor değildir. Su kendine bu sistem sayesinde bir basınç uygular. Buna ozmotik basınç denilir. Suyu kullanılabilir ve atık olarak ikiye ayırır. Saf su kullanıcıya ulaştırılır.  Atık su da arıtma cihazından tahliye edilir. Son derece güvenilir bir yöntemdir. Bu nedenle güvenle tercih edebilirsiniz.

Ters Ozmos Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu arıtma sistemlerinde en büyük rol membran filtrelere düşer. Özelliği suyu tam olarak doğal özelliklerini koruyarak filtrelemesidir. Geçirgen bir zar özelliği vardır ve yarı geçirgendir. Zararlı olan minareleri ayırır, diğerleri yararlı bir şekilde suyun içinde kalır. Ters ozmos sisteminde birden fazla filtre özelliği vardır.  Yaklaşık 6 adet filtreden bahsedilebilir.  Hepsinin birbirinden farklı gözenekleri vardır. Bu filtreler; tortu, karbon filtresi, membran filtre, sünger filtre ve dezenfekte filtresidir.

Su Arıtma Cihazı Filtre Özellikleri Nelerdir?

  • Tortu filtresi, membran filtre ile bağlantılıdır. Filtrelerde ki yıkanmayı önler ve toprak ya da kum gibi elementleri sudan ayırır.
  • Ön karbon filtresi, kireç ve klor gibi sağlığa zarar veren maddeleri, ayrıca kimyasal zararlı elementleri sudan uzaklaştırır.
  • Membran filtre, kurşun ve nitrat gibi ağır elementlerin suda barınmasına izin vermez ve suyu sağlıklı bir hale getirir.
  • İbni sense filtresi, su da ki kokuyu ve kötü tadı yok eder. Lezzet katar.
  • Anti bakteriyel filtre, sudaki bakteri virüs ve mikropları ayıklar. Su her zaman hijyenik ve temiz kalır.

Su Arıtma Cihazı Neden Tercih Edilir?

Günümüzde, bilindiği üzere şehir suları çok kirlidir. Birçok kişi su ihtiyacını, hazır sudan yana kullanır. Bu da son derece maliyeti yüksek bir durumdur. Sürekli para harcamak yerine bir kez su arıtma cihazı taktırmak, daha avantajlı olacaktır.  Hem maliyeti düşük hem de avantajlı ve ekonomik bir cihazdır.

Hayatı büyük oranda kolaylaştırır. Vücudun ihtiyaç duyduğu temiz suyu sağlar. Bu şekilde kişi daha sağlıklı ve zinde kalır. Ayrıca cildinizin bakımı ve saç sağlığınız için de yüksek oranda önemlidir. Arıtılmış su ile yıkanan kişilerin saçları daha sağlık ve parlak olur.  Cildi ise daha pürüzsüz bir hale gelir. Yemekler daha leziz olurken, çayların ve kahvelerin tadı daha güzel olur. Herkesin mali durumuna uyacak cihazlardır. Kesinlikle önerilir.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazının çalışma sistemi oldukça basittir. Kurulumu da kolaydır. Mutfakta ekstra bir yer kaplamaz.  Seçilen firma tarafından kurulum yapılır ve birkaç yıl, arzu edilirse forma tarafından bakımı yapılır. Ama kullanıcı kendisi de bakım konusunda sorun yaşamaz.

Su Arıtma Cihaz Seçimi

Su arıtma cihazları fiziksel, biyolojik ve kimyasal olarak çalışır. Fiziksel yöntem de suyun rengi berrak bir hâle gelir ve hiçbir bulanıklık kalmaz. Kimyasal yöntem sudaki zararlı kimyasalları ayrıştırıcı özelliğe sahiptir. Tüm yabancı maddeleri askıya alır. Suyu kullanan kişi yararlı minerallerin olduğu sağlıklı bir su içer. Çalışma sistemi oldukça basittir. Su kesintisi olduğu zaman, deposunda yeterli olacak kadar, su bulunur.

Su Arıtma Cihazı Bakımı Nasıl Yapılır?

Su arıtma cihazının bakımını oldukça kolaydır. Herkes Kendi ürününün bakımını yapabilir. Bunun için profesyonel bir destek almaya gerek kalmaz. Temizliği ve bakımı son derece önemlidir. Mutlaka ihmal edilmeden düzenli olarak yapılmalıdır.

Temizlik, genel olarak filtre temizliği ile alakalıdır. Sünger filtre temizliği her yıl suyun kirlilik durumuna göre yapılmalıdır. Membran filtre de tıkanmasın diye yıl da bir kez cihaz açılıp temizlenmelidir. Diğer filtreler sık sık çıkarılıp su ile yıkanmalıdır. Bu sayede cihazın performansı her zaman ilk günkü gibi kalır ve bozulma ya da arızalanma gibi sorunlar yaşanmaz. Bu şekilde uzun süre temiz su alabilirsiniz. Cihazdan istenilen performansın alınması için, bu hususlara dikkat edilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×