Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Meridyen Su Arıtma

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Suyun hayat kalitesi için ne kadar önemli olduğu, herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Özellikle yetişkin bireylerin günde en az 2.5 litre su tüketmesi sağlığı açısından oldukça mühimdir. Suyun yararı olduğu kadar bazen vücuda zararı da olabilir. Bu da içerisindeki zararlı maddelerin temizlenmemesi durumunda ortaya çıkar. Suyun temizliği ve sağlıklı bir hale gelmesi, su arıtma cihazları sayesinde artık kolaylıkla mümkündür. Su arıtma cihazı artık bütün evlerde asıl ihtiyaç haline gelmiştir.

Su Arıtma Cihazının Önemi

Hava kirliliği gibi birçok sebepten dolayı suların tadı, kokusu ve yapısı da maalesef ki değişime uğramıştır. Su arıtma cihazı, suyun içindeki kötü kokuyu, kireç ve kum gibi zararlı maddeleri arıtarak suyun daha duru ve temiz bir şekilde akmasını sağlar. Suyun kolaylıkla içilebilmesi için ph değerinin de önemi vardır. Suyun ph değeri 7 veya 8 civarında olduğunda su sağlıklı bir hal alır ve güvenle içilir. Su arıtma cihazları suyu temizlemekle beraber ph dengesini normal bir seviyeye getirerek daha sağlıklı bir su içmenizi sağlar. Damacana sularında da tehlike arz etmektedir. Uzun süre güneşe maruz kalan plastik damacanalar içerisindeki sular da sağlık için tehdit oluşturur. Her yönden bakıldığında su arıtma cihazı her ev için gereklidir.  Bu yüzden su arıtma cihazı fiyatları da sağlığınız için size uygun seviyede fiyatlar olarak ayarlanarak hizmetinize sunulur.

Su Arıtma Cihazının Temizliği

Bu kadar önem arz eden su arıtma cihazlarının temizliği de arıttığı suyun kalitesi için oldukça önemlidir. Su arıtma markaları gittikçe çoğalmakta olduğundan, alınan markanın kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Cihazın kalitesine göre suyun tadı da farklılık gösterir. Suyun daha sağlıklı bir şekilde içilmesi için alınan su arıtma cihazları belirli zaman aralıklarıyla temizlenmeli ve temizliğine oldukça özen gösterilmelidir. Özellikle suyun arıtılmak için geçtiği filtrelere oldukça önem vermek gerekir.

Su Arıtma Filtresinin Önemi Ve Kalitesi

Su arıtma cihazı filtresi arıtma cihazının en önemli kısmıdır. Zaten arıtma cihazının kalitesi, filtresinin kalitesine bağlıdır.  Suyu temizleyerek sağlıklı bir hale getiren filtrelerin de belli kaliteleri ve özellikleri vardır. Su arıtma cihazı filtresinin en önemli özelliklerinden birisi, ince ayarlı olmasıdır. Bir filtre ne kadar ince ayarda olursa o kadar kaliteli olur ve sudaki yabancı ve sağlıksız maddeleri o kadar güzel arıtır. Bu yüzden su arıtma cihazınızın filtresinin inceliğine önem göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca filtrenin değişim süresinin de çok iyi ayarlanması gerekir.

Filtre Değişim Süresi

Her cihazın filtre sayısı farklılık gösterebilir. Filtrelerin kullanım ömrü ise birbirinden farklıdır. Çünkü her filtrenin kendisine mahsus bir arıtma özelliği vardır. Suyun kalitesinin devamı filtrenin düzenli olarak değiştirilmesine bağlıdır. Filtrelerin birçok çeşidi olduğu için değişim süreleri de farklıdır. Bazı filtreler iki yılda bir, bazıları birkaç ayda bir, bazıları da yılda bir kere mutlaka değiştirilmelidir.

Filtre Değişimine Nasıl  Başlanır?

En güzel ve kaliteli bir filtre değişimi için profesyonel destek almak her zaman daha sağlıklı olacaktır. Firmamız her türlü hizmeti verdiği gibi sizlere filtre değişim hizmeti de sağlamaktadır. Eğer filtrenizi kendiniz değiştirmek istiyorsanız, orijinal malzeme kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü her markanın kendisine özel olan orijinal fitresi vardır. Eğer cihazınızın markasına ve modeline göre uygun olan filtreyi seçmezseniz bu cihaz için zararlıdır. Örneğin, tezgah üstü olan su arıtma cihazları farklı bir kurulum ve  sisteme sahip oldukları için, filtre değişimleri de farklıdır ve kendisine özel detayları ve incelikleri vardır. Filtrenin değişimine başlamak için cihazın musluğunu ve depo vanasını kapattığınızdan emin olun.

su arıtma filtre değişimi nasıl yapılır

Su Arıtma Cihazının Filtresi Nasıl Değişir?

Eğer cihazınız tezgâh altı cihaz ise, cihazı tezgâhın üzerine alarak değiştirmelisiniz. Cihazın hortumları sökülür ve tezgâhın üzerine alınır. Bu işlemi daha kolay yapmak için filtrelerin bağlı olduğu cihazı yatık bir pozisyona getirebilirsiniz. Sonra filtreleri kendine uygun aparatla gevşetmelisiniz. Filtreler gevşedikten sonra el yardımıyla tamamen çözerek cihazdan ayırabilirsiniz. Birinci değiştirilecek filtre, “5 mikron sediment” filtredir. Bu filtre aynı zamanda su ile ilk buluşan filtredir. Sıkıştırılmış kağıt gibi yapısı olan bu filtre sudaki kir, tortu, kum gibi maddelerin kabasını atar. Çıkarılan ilk fitrenin yerine beş mikron filtrenin orijinali yerleştirilir. Daha sonra diğer filtre olan “udf granül karbon” filtresine geçilir. Bu filtrenin görevi sudaki renk, tat ve kokuya sebep olan zararlı maddeleri tutmaktır. Bu filtrenin yaptığı işleme ters ozmos işlemi de denir.

CTO Blok Aktif Karbon Filtresinin Değişimi 

Bu filtrenin görevi ilk aşamadaki filtrelerden geçmeyi başaran klor, renk, tat, koku veren gazlar ve artıklar gibi maddelerin arıtımını sağlamaktır. Aktive edilmiş karbondan oluşan bu filtre organik ve kimyasal kirleticilerden suyu arındırır. Çıkarılan filtrenin yerine, alınan orijinal parça konulur ve tekrar yerine yerleştirilir. Sonra diğer  aşamaya geçilir.

Asıl İşi Yapan Filtre Değişimi

Sudaki Arsenik, Kurşun, Bakır, Florur, Baryum, Nitrit gibi sert su kontaminantlarını sudan ayıran 80 GPD LG MEMBRAN filtre güvenli içme suyu sağlayan ana filtredir. Bu nedenle cihaz seçimi yaparken kaliteli bir membrana sahip olan bir cihazı seçmeniz sağlığınız açısından daha iyidir. Bu işlemi de tamamladıktan sonra son aşama olan tatlandırıcı değişimine geçirilir. Cihazın üzerindeki tatlandırıcı malzemesi yerinden çıkarılır ve su kaçırma durumu olmaması için teflon bandıyla bağlanır. Daha sonra alınan orijinal parça yerine konulur ve iyice yerleştirilir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra su arıtma cihazı kaldırılır ve kontrol edilir. Tüm filtrelerin yerine güvenle yerleştirildiğinden emin olunur. Vidaları kontrol edilir.

su arıtma filtre değişimi nasıl yapılır

Filtreler Değiştirildikten Sonra Yapılmasını Gereken İşlem Nedir?

Eski filtreleri çıkarıp, yeni filtreler takıldıktan sonra yeni olan bu filtrelerin temizlenmesi beklenir. Yeni filtreler temizlenmeden su içmemek ve yemeklerde suyu kullanmamak gerekir. Bu sağlık açısından daha faydalıdır. Yeni filtreleri kullanmaya başlamadan önce iki tank dolusu suyu boşaltmak gerekir. Bu boşaltım işlemi yeni filtrelerin temizlenmesini sağlar. Yeni olduğu için içerisinde koku varsa kokusunu da giderir. Bütün bu işlemlerden sonra cihazınızı yerine yerleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat bunlar yapılmadan önce mutlaka detaylı bilgi edinmek gerekir. Aksi halde cihaz da yanlış bir işlem yapmak cihazın bozulmasına sebep olabilir. Zahmete girmek istemeyen ve cihaz filtrelerinin güvenle değiştirilmesini isteyenler firmamıza başvurabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×