Su Arıtma Cihazı Filtreleri Ne Zaman Değişir?

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Ne Zaman Değişir?

Su arıtma cihazları çok daha sağlıklı bir su tüketimi sağlamasından kaynaklı olarak insan vücudu için son derece avantajlı bir cihazdır. Şebeke suyuna en iyi hale getirerek insanların güzel bir su içmesini sağlar. Aynı zamanda su içerisinde bulunan zararlı maddelerden de arındırarak oluşabilecek zararları engeller. Zararlı maddelerden ayrılmasını ve daha lezzetli bir su haline gelmesini sağlayan filtreler bulunuyor.

Filtreler düzenli olarak değiştirilmesi gereken parçalardır. Her birinin belirli kullanım ömürleri bulunuyor. Kullanım ömrü dolduğu zaman mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde cihazların bozulmasına sebep olabilir. Su arıtma cihazı satın alırken kaliteli fitreleri sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor. Kalitesiz olan filtreler suyu en iyi şekilde temizlenmediği için çeşitli problemlere yol açabilir.

Su arıtma cihazlarının çok fazla bakımı bulunmadığı için büyük bir avantaj sağlıyor. En önemli bakımlarından bir tanesi filtre değişimi oluyor. Filtre değişimi yaklaşık olarak 6 ay ile 9 ay arasında değişiklik gösteriyor. Cihazın işlevini yitirmemesi adına süresi dolan filtreleri değiştirmek gerekiyor. Her fitrenin kullanım ömrü birbirinden farklı oluyor. Hangi filtrenin ne zaman değiştirileceğini iyi bir şekilde bilmek gerekiyor. Aynı zamanda markaya bağlı olarak da filtre değişim süreleri değişiklik gösteriyor.

Membran Filtre Değişim Süresi

Su arıtma cihazlarının en önemli filtrelerinden biri membran filtre oluyor. Membran filtre suyun temizlenmesini sağlayan önemli bir filtredir. Suyun temizliğinden görevli olduğu için düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor. Bu filtre sayesinde su içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmalar ve bakteriler tamamen arındırılır.

Kullanım ömrü yaklaşık olarak 2 yıldır. 2 yıl dolduktan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmez ise diğer filtrelerinde zarar görmesine sebep olarak cihazın işlemini yitirmesine neden olur. Düzenli olarak değiştirildiği zaman sağlığınız da aynı oranda sağlanmış olur. En uzun kullanım ömrüne sahip filtrelerden biridir.

Bu süre cihazdan cihaza farklılık gösterebiliyor. Bazı cihazlarda çok daha kısa bir süre içerisinde kullanım ömrü doluyor. Kalitesiz bir su arıtma cihazı tercih ettiyseniz membran filtre kullanım ömrü çok daha kısa olacaktır. Bu sebeple hem sağlığınız hem de bütçeniz için mutlaka kaliteli su arıtma cihazları ve kaliteli fitreler tercih etmeniz gerekiyor.

5 Micron Filtre Değişim Süresi 

Su arıtma cihazı en önemli diğer bir filtresi ise 5 Micron filtresi oluyor. Bu fitre su içerisinde bulunan kum ve toz taneleri ne ayrıştırarak suyun daha temiz bir hale gelmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple sağlık açısından son derece önemli bir işleve sahiptir. Zamanı dolduğunda mutlaka değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir.

Büyük taneleri sudan tamamen ayrıştırır. Bu filtrenin kullanım ömrü yaklaşık olarak 6 aydır. 6 ay içerisinde değiştirilmeyen filtreler kum ve tozdan arındırmaz ve bu sebeple insan sağlığına olumsuz etkilerde bulunur. Daha sonra cihaza büyük bir zarar verir ve cihazın tamamen işlevini kaybetmesine sebep olur.

Zamanı dolduğunda mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Bir süre sonra içtiğiniz suda kum ve toz taneleri görebilirsiniz. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için kullanım ömrü dolan 5 Micron filtrelerini değiştirmek gerekiyor. Su temizliği ve insan sağlığı açısından en önemli filtreler arasında yerini almış bir filtredir.

Aktif Karbon Filtresi

Su arıtma cihazlarının diğer bir önemli filtresi ise aktif karbon filtresi oluyor. Su arıtma cihazlarının diğer bir önemli filtresi olan membran filtrelerinin doğru bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için büyük bir rol oynuyor. Aynı zamanda suyun kötü kokusunu ortadan kaldırarak daha lezzetli ve daha içilesi bir su elde etmenize yardımcı oluyor.

su arıtma cihazi filtre değişimi
su arıtma cihazı filtre değişimi ve montaj

 

 

 

 

 

 

 

Suyunuz da kötü koku oluşumunu ortadan kaldırmak istiyorsanız mutlaka düzenli olarak aktif karbon filtresini değiştirmeniz gerekiyor. Aktif karbon filtresi ne süresi dolduğu zaman kötü bir koku ortaya çıkacaktır. Aktif karbon filtresinin kullanım ömrü 3 ay ile 9 ay arasında değişiklik gösteriyor. Bu sebeple ortalama 6 ay  kullanım ömrü bulunuyor. 6 ay içerisinde değiştirilmediği zaman suyun kokusunu daha kötü bir durum yaşanmaya başlar.

Aynı zamanda bu su arıtma cihazı filtre değişimi zaman membran filtre de işlevini yapamaz hale geliyor. Yani 2 filtrenin de işlemini kaybetmesine sebep olduğu için mutlaka değiştirilmesi gereken filtreler arasında yer alıyor. Bazı cihazlarda 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde değişimi söz konusu olabildiği gibi bazı cihazlarda 9 aya kadar uzun bir süre içerisinde değişim söz konusu olabiliyor.

Karbon Blok Filtre Değişim Süresi

Suyun kötü kokusunu ve kötü tadını ortadan kaldırmaya yarayan karbon blok filtresi son derece önemli filtrelerden biridir. Aktif karbon filtresi ile beraber işlev gösteriyor. Her iki filtreden geçen su son derece lezzetli ve güzel bir kokuya sahip olarak insanlara ulaşıyor. Bu filtrelerden geçen su insanların daha çok su tüketimine yardımcı oluyor. Özellikle tat konusunda karbon blok filtresi çok büyük bir rol oynuyor.

Aynı zamanda aktif karbon filtresi gibi membran filtresinin iyi bir şekilde işlev göstermesine yardımcı oluyor. Daha iyi bir çalışma gösterebilmesi adını mutlaka düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor. Tükettiğiniz suyun daha temiz olduğundan emin olmak için mutlaka filtre değişimini önem göstermeniz gerekiyor.

Karbon blok filtresi aktif karbon filtresi gibi 3 ay ile 9 ay arasında değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir. Ortalama 6 ay süre içerisinde değiştirilmesi söz konusu oluyor. Eğer doğru zamanda değiştirilmez ise membran filtrenin değişim süresi daha erken bir tarihe çekilmiş olur. Bu da sizin daha zararlı çıkmanıza sebep olur. Aynı zamanda cihazın kullanım ömrünü de kısaltıyor.

Detox Filtre Değişimi

Detoks filtresi su arıtma cihazlarının en önemli filtreleri arasında yer alıyor. Suyun vücut içerisindeki emilimini hızlandıran bu aşama sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemlidir. Aynı zamanda suyun düzene girmesi için de büyük bir önem taşıyor. Düzenli bir şekilde değiştirilmediği zaman filtre istenildiği gibi çalışmaz. Fakat belirli bir kullanım ömrü bulunmuyor. Aynı zamanda değiştirilmediği zaman sadece kendi işlevini kaybediyor ve diğer filtreleri herhangi bir zarar vermiyor.

Kullanım ömrü bulunmayan tek filtre oluyor. Kendiniz uygun gördüğünüz zaman da değişimini yapabilirsiniz. Uzun bir süre değiştirilmediği zaman üzerinde yosunlaşma gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Böyle bir durumda filtre istenildiği gibi çalışmaz. Su arıtma cihazınızla bakım yaptırırken mutlaka bu filtreyi de değiştirmeye özen göstermeniz gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×