Su Arıtma Cihazı Her Alan İçin Uygun Mudur?

Su Arıtma Cihazı Her Alan İçin Uygun Mudur?

Son zamanlarda iyice artan çevresel ve insani bir takım etkenler nedeni ile zarar gören su kaynakları, hem su kıtlığına hem de sağlıklı suyun elde edilmesine engel teşkil etmiştir. Bu husus su arıtma cihazlarına olan ilgiyi ve isteği daha da çoğaltmıştır.  Bu minvalde muhtelif kullanım sahalarına göre değişik modeller üretilerek kullanıcılara sunulmuştur. Konuyu daha iyi kavramak için içeriğini daha detaylı incelemek gerekir. Bu nedenle su arıtma cihazı nedir, ne işe yarar, kimler tercih eder, su arıtma cihazı her alan için uygun mudur gibi mühim hususları açıklayacağız.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Su arıtma cihazları ev veya iş yerlerindeki musluk sularından akan suları içilebilir hale getiren cihazlardır. Su arıtma cihazları sayesinde musluk sularındaki zararlı maddeler arındırılır. Bu şekilde daha sağlıklı ve lezzetli bir su tüketimi sağlanmış olur. Su arıtma cihazlarının çoğunluğu nano teknoloji ile imal edilir.

Su Arıtma Cihazları Ne İşe Yarar?

Su bizim temel ihtiyaçlarımızdan biridir ve en çok tükettiğimiz ana içecektir. Dolayısıyla kullandığımız suyun temiz ve sağlıklı olması önemlidir. Bu noktada musluk suları içerisinde barındırdığı maddeler nedeniyle gerektiği kadar temiz değildir. Bu nedenle insanlar sağlıklı olduğundan emin olduğu temiz suları tercih etmek isterler. Bireyler bu nedenle su arıtma cihazlarını kullanırlar. Bu sayede insan yaşamı daha sağlıklı ve rahat hale gelir. Su arıtma cihazlarının sağladığı doğal ve sağlıklı su aktarımı lezzetli su tüketimini gerçekleştirir.

Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Su temizliği konusunda hassas olan, musluk sularındaki kötü tat ve kokudan rahatsız olan kişiler tarafından tercih edilir. Özellikle sağlığına dikkat eden, bütçesinden tasarruf etmek isteyen ve temiz su tüketimini tercih eden bireylerin sıklıkla başvurduğu cihazlardır.

Su Arıtma Cihazları Her Alan İçin Uygun Mudur?

Günümüzde su arıtma uygulaması hemen her alan için zorunlu hale gelmiştir. Nitekim kişiler, daha temiz su tüketimi istedikleri için su arıtma cihazlarını tercih ederler. Bu nedenle herhangi bir alan kısıtlamasından bahsetmek mümkün değildir. Su arıtma cihazlarının kullanım sahaları sadece ev ve iş yerleriyle kısıtlı değildir. Büyük sanayi tesisleri dâhil olmak üzere hemen her alan için uygundur.

Su Arıtma Sistemleri ile Tasarruf Edin

Her zaman su kullanırız ve kullandığımız su için ücret öderiz. Peki, neden içmek için daha fazla su almak zorundayız? Musluk suyunuzu daha temiz ve lezzetli hale getirmek için su filtreleme sisteminden yararlanabilirsiniz. Sağlıklı suyun her zaman elinizin altında olmasını sağlayan su filtreleme sistemi ile şişe su maliyetinden kolayca kurtulabilirsiniz. Çay, kahve ve yemek yaparken musluktan akan lezzetli suyu kullandığınızda lezzet farkını kolayca anlayabilirsiniz. Bu nedenle evinize, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun suyu belirlemek için bizden yardım alabilirsiniz.

Lezzetli Su Her Zaman Elinizin Altında

Musluklarımızdan akan suda bulunan klor, kireçtaşı ve ozon miktarını tahmin etmek zor olmasa da, bunlar doğrudan tüketilemez ve lezzetli de değildir.  Ancak, bir filtreleme sistemi ile kolayca lezzetli ve sağlıklı suya ulaşabileceğimizi bilseydik, yine de damacana suyu kullanır mıydık? Ana suda bulunan tüm zararlı partikülleri ve mikroorganizmaları filtreleyerek ve suyu dezenfekte ederek saf suya ulaşan bu sistemlerde, suyu lezzetli hale getirmek için özel mineral filtre de kullanılmaktadır. Bu sayede musluğunuzdan lezzetli ve sağlıklı su alabilirsiniz.

Arıtılmış sudaki düşük potasyum ve sodyum içeriği sayesinde arıtılmış su, yüksek tansiyonu olan kişiler için idealdir. Ayrıca ağır metaller içermediği için vücutta hızla süzülür ve uzun süreli faydalar sağlar. Su filtreleri, musluktan çıkan en sağlıklı suyu bize sağladıkları için en gerekli cihazlardan biridir. Birçok evde kullanılmasına rağmen birçok kullanıcının aklında hala soru işaretleri var. Su arıtma cihazları, ana sudaki tüm zararlı maddeleri uzaklaştırarak sağlıklı su elde etmenizi sağlar. Bunun dışında şişe suyu kullandığımızda hiç bilmediğimiz suları içmemiz gerekiyor çünkü bu suların hangi koşullarda doldurulduğunu, arıtıldığını ve işlendiğini bilmiyoruz. Şişe ne kadar temiz. Ayrıca içindeki düşük pH, tank suyu ile proses suyu arasındaki en belirgin farktır.

Bir Su Arıtma Sistemlerinin Maliyeti Nedir?

Su deposunun fiyatı birçok farklı değişkene bağlı olarak değişebilmektedir;

  • Saf su kullanım alanı (içme, yıkama)
  • Arıtılmış suyun yeri (ev, ofis, endüstriyel)
  • Filtre tipi
  • Kübik karanlık su hacmi poli metre filtrelenmiş
  • Su ve PH değeri için gerekli minerallerin eklenmesi.

Bu değişkenleri göz önünde bulundurarak size en uygun arıtma cihazını seçmek sizin ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Kullanılan yöntemler kullanıcının ihtiyaçlarına bağlıdır. Mühendislik suyu (enerji santralleri, besleme suyu, kimyasal prosesler, ilaçlar) genellikle su özelliklerinde çok önemli bir değişiklik gerektirir. Örneğin; Tuzdan arındırma, demineralize su, ters ozmoz, özel dozlama, gazdan arındırma ve daha fazlasıyla içme suyunu uyarlarken belirleyicidir.

Arıtılmış Su ve Sıradan Su Arasındaki Fark

Endüstriyel ve bilimsel amaçlarla laboratuvar uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak musluk suyu tüketimine günlük hayatta da rastlanmaktadır. Örneğin, buharlı ütüyle çamaşırları ütülerken ütüde tortu oluşmasını önlemek için saf su kullanabilirsiniz. Arıtılmış su, arabaları yıkamak için de kullanılır. Bu, aracınızın boyasında su damlacıklarının kalmasını önlemek içindir. Arıtılmış su, iyon değişimi, damıtma, membran filtrasyonu veya diğer üretim süreçleriyle sağlıksız minerallerden arındırılır. Arıtılmış su bu nedenlerle içme suyu olarak kullanılabilir.

Arıtılmış suyun en büyük faydası, vücuda iyi gelmeyen minerallerin uzaklaştırılmasıdır. Bazı minerallerin vücudumuz üzerindeki zararlı etkileri konusunda çok sayıda bilimsel araştırma bulunmaktadır. Arıtılmış su filtrelidir. Musluk suyunun filtrelenmesi, az miktarda negatif iyonu dönüştürür. Ancak pozitif iyonlar suda kalır. Bu nedenle arıtılmış su, temiz olan ancak tamamen saf olmayan sudur.

Su Arıtma Cihazının Temel İşlevi

Su arıtma, ham suyu içme ve endüstriyel su ihtiyaçlarına göre uyarlar. Su filtrasyonu temel olarak iki filtrasyon grubundan oluşur:

  • Sudaki maddelerin uzaklaştırılması (örneğin temizleme, dezenfeksiyon, demir giderme, yumuşatma, tuzdan arındırma)
  • Madde eklenmesi ve su parametrelerinin ayarlanması (örneğin dozajlama, pH değerinin ayarlanması, çözünmüş iyonlar ve iletkenlik).

Arıtılmış su, sağlık açısından temiz suya sahip olmayan yörelerde sıklıkla tercih ediliyor. Çevreci bir sistem olan bu arıtma sistemleri, hem fazla şişe sebebi ile çevreye zarar veriliyor hem de maddi kayıp anlamına geliyor. Çünkü uzun vadede arıtılmış su hazır sudan daha ekonomiktir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×