Su Arıtma Cihazı Minareleri Öldürüyor Mu?

Su Arıtma Cihazı Minareleri Öldürüyor Mu?

Sağlıklı bir vücut için, hastalıklardan korunmak amacıyla dengeli bir beslenme ve spor yapmanın yanında içilen suyun kalitesi çok önemlidir. Günlük her insanın içmesi gereken su miktarı 2 ile 2,5 litre arasındadır. Sindirim sisteminin, boşaltım sisteminin dengeli çalışması için yeterli düzeyde suyun tüketilmesi önem arz eder. Bazı insanlar vücudun su ihtiyacını, su içmek yerine diğer sıvıları çay, kahve gibi sıvıları tüketerek gidermeye çalışır.

Ancak bu sıvıların hiçbiri suyun yerine geçmediği gibi suyun vücuda sağladığı faydaları da içermemektedir. Özellikle çay, kahve gibi kafein oranı yüksek olan içeceklerde tam aksine vücudun su ihtiyacını karşılamak yerine içeriğindeki şeker ve kafein oranı nedeniyle vücuttan daha fazla sıvının dışarı atılmasına sebebiyet vererek vücudun su oranını düşürür. Bu yüzden böbrekler işlevini tam yapamadığı gibi boşaltım sisteminde de sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Vücudun kan akışının hızlanması, sindirim ve boşaltım sistemlerinin dengeli çalışabilmesi için sağlıklı bir su içilmesi gerekir. Su arıtma markaları teknolojinin getirdiği yenilikleri en iyi şekilde su arıtma cihazlarının üretiminde kullandır. Farklı model ve tasarımlarda ve fonksiyonellik olarak farklı işlevlere sahip özel filtreleme sistemleri ile dizayn edilen birçok su arıtma cihazı üretilerek insanların hizmetine sunulmaktadır. Bu cihazlar ile elde edilen sular, alkali değeri yüksek ve PH değeri vücut için ideal oranlarda olacak şekilde arıtılması sağlanır.

Suyun İçerisindeki Bileşenler Nelerdir?

Kaliteli ve sağlıklı bir beslenmenin temel şartlarından olan nitelikli bir suyun içerisinde insan sağlığı için birçok faydası olan vitaminler ve mineraller bulunur. Özellikle de diş ve kemik yapısının sağlıklı olması, kas fonksiyonlarının ideal şekilde çalışması, kalp sağlığı, hücre korunması, sinir sistemi güçlü olması dolaşım ve boşaltım sistemlerinin dengeli çalışması için minerallerin önemi çok büyüktür.

Bu minareler ise çinko, sodyum, selenyum, fosfor, kalsiyum, potasyum, demir, iyot, magnezyum gibi vücut için çok büyük öneme sahip minerallerdir. Bilimsel bir tespit olarak günlük olarak vücudun mineral ihtiyacının % 99’u besinlerden karşılanır. Yalnız % 1 düzeyinde su içerisindeki mineraller su içilerek vücudun işleyişine kazandırılır. Bu bakımdan su arıtma cihazı ile elde edilen sular içerisindeki minarelerin öldürüldüğü fikri buradaki oranlara bakılarak değerlendirildiğinde tamamen yanlış bir fikir olduğu ortadadır.

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanılmalıdır?

Günümüzde teknolojinin aktif olarak her alanda kullanılması ile birlikte özellikle de sanayi ve endüstri alanında ilerlemelere paralel olarak, atık düzeyinde de artış görülür. İnsan nüfusunun her geçen gün artmasıyla beraber tüketiminde aynı şekilde artması, çevre atıklarının daha fazla oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu bakımdan sanayi atıkları, endüstriyel atıklar, çevreye atılan atıkların tamamı temiz su kaynaklarının kirlenmesine neden olur.

Ayrıca toprak içerisinde kimyasal bileşenlerin suya sirayet etmesi ile birlikte temiz su kaynakları yok olma derecesine gelmiştir. Dünya ülkelerine bakıldığında birçok ülkede temiz su kaynaklarının yok olduğu ve içme suyunun devasa arıtma tesisleri sayesinde arıtılarak sağlandığı bilinmektedir. Ülkemizde de diğer ülkelere kıyasla daha fazla temiz su kaynakları mevcuttur. Buna rağmen insanların bilinçsizce davranmaları sebebiyle özellikle de sanayi ve endüstriyel atıkların çevreye akıtılması ve atılmasına paralel olarak temiz su kaynaklarının oranlarında ciddi düzeyde azalma görülür.

Bu yüzden içme suyu olarak şebeke sistemi ile tesisatlar aracılığıyla evlere, işyerlerine ulaşan suların birçoğu koku içermekte, içeriğinde bakteriler, tortu ve çökelti oranları fazla olduğundan sağlıklı değildir. Özellikle de depolarda biriktirilerek hidrofor aracılığıyla suyun pompalanarak her yere ulaştırıldığı içme suları daha fazla bakteri ve tortu içerir. Çünkü depolarda bekletilen su içerisinde zamana bağlı olarak hem bakteri hem de çökelti oranı artacaktır. Bu yüzden su arıtma cihazı kullanılması elzemdir. Su arıtma cihazı filtresi sayesinde suyun içerisindeki tortular, kirler, ağır metaller, çökeltiler, kimyasal bileşenler arındırılarak alkali değeri ve PH değeri yüksek su elde edilir.

Uluslararası Düzeydeki Çalışmalarda Hangi Sular İçme Suyu Olarak Kabul Edilir?

Uluslararası Çevresel Çalışma Grubu çalışmalarında içme suyu olarak kabul edilen suların % 90’ında insan sağlığı için zararlı olan kurşun, nitrat, tolüen, nitrat, cıva, kadmiyum, asbest, bromat ve arsenik gibi birçok hastalığa sebebiyet veren bileşenler bulunur. Maalesef içme suyu olarak kabul edilen suların içerisinde insan sağlığına çok zararlı bu bileşenler bulunur. Bu suların tüketilmesinin insan sağlığına vereceği zarar göz önünde bulundurulduğunda dahi vahametin derecesinin ne kadar büyük olduğu daha net anlaşılır.

Tüm bu bilimsel verilerden yola çıkarak içme sularının su arıtma cihazları kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Su arıtma cihazları içerisinde özel olarak üretilmiş ve birçok fonksiyonu yerine getiren filtreleme sistemleri ile tüm bu zararlı ağır metaller ve bileşikler tamamen arındırılır ve suyun alkali değeri ve PH değerini yükselten filtreler sayesinde sular daha nitelikli ve insan sağlığı için ideal sular elde edilir.

Su arıtma Cihazlarında Kullanılan Filtre Sistemlerinin Minerallere Etkisi

Su arıtma cihazlarında aktif karbon filtreleri, aktif alümina içeren iyon birimleri, karbonlu ters ozmos üniteleri, detoks filtreler, alkalin filtre, mineral filtre gibi farklı işlevlerin yerine getirilmesinde kullanılan filtreler sayesinde sağlıklı bir suyun elde edilmesi sağlanır. Aktif karbon filtreleri suyun içerisindeki kokuya ve tat değişimine sebep olan organik kirleticileri, klor yan ürünleri, kurşun ve bakır gibi ağır metalleri suyun içerisinden ayırır.

İyon değişim filtreleri ise suyun sert bir yapıya sebep olan magnezyum ve kalsiyum gibi bileşenleri filtreler. Karbonlu ters ozmos filtre sistemleri de sodyum, petrokimyasallar ve pestisitler gibi zararlı kimyasalları ve bileşiklerin suyun içerisine sirayet etmesini engelleyerek kaliteli ve sağlıklı su elde edilmesine yardımcı olur. Tüm bu filtre sistemleri zararlı bileşikleri, atıkları, kirleri engellemekle beraber filtreler yararlı mineralleri de engelleyebilmektedir. Suyun temel görevi mineral takviyesi değildir, minerallerin % 99 ‘u besinlerden insan vücuduna geçiş yapılır.

Bu açıdan bakıldığından su arıtma cihazları kesinlikle mineralleri öldürmez, sadece kısmen engeller. Ancak suyun içerisinde insan sağlığı için çok zararlı olan bileşikleri, kimyasalları, ağır metalleri ve bakterileri engellemesi ile karşılaştırıldığında su arıtma cihazlarının insan sağlığı için çok faydalı su elde edildiği ortaya çıkmaktadır. Tüm bu avantajları ile su arıtma cihazı fiyatları bütçeye uygundur.

Arıtma Cihazı Mineralleri Öldürür mü?

Su arıtma cihazları asla mineralleri öldürmez. Yaptığı işlem filtre sistemleri ile mineralleri süzer. Yani belli büyüklükte mineraller filtre sistemine takılacağından geçmemektedir. Su arıta cihazının temel göre zararlı bileşenlerin içme suyuna karışmasını engellemektir. Bu işlemi yapabilmesi için özel filtre sistemleri kullanılır. Filtrelerde belli büyüklükteki bileşenler filtreden geçmez.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×