Su Arıtma Cihazı Nasıl Temizlenir?

Su Arıtma Cihazı Nasıl Temizlenir?

Musluk suları hem temiz değildir, hem de sağlık için zararlıdır. Su arıtma cihazları sayesin de musluklardan temiz ve mineralli su akar. Bu cihazlar musluklara takılarak kullanılır ve kaliteli ve sağlık açısından faydalı, su içmeyi sağlar. Musluk suyu filtre edilmezse, vücuda bakteri ve mikrop girmesine neden olur. Bu şekilde bir su tüketimi tavsiye edilmez. Su arıtma cihazları suda ki zararlı maddeleri filtreler ve yararlı mineralleri  içinde tutar. Bu şekilde geriye sadece, saf bir su kalır.

Su Arıtma Cihazının Önemi

Şehir suları, baraj ve göllerin kaynaklarından ya da deniz olan şehirler de deniz suyundan el de edilir. Sular ilk etapta temiz olsa da geçtiği boru ve kanallar, bu suları içilmez hale getirir.

Su kullanıcıya ulaşana kadar, kirli bir süreçten geçer. İçine kurşun gibi ağır metaller karışır ve bu sağlık için çok tehlikeli bir durumdur. Su arıtma cihazların da bulunan son sistem filtreler, son derece güvenilir bir su temin eder. Günlük belirli bir miktar da su tüketimi, vücut için şarttır. Bu suyu kirli ve arıtmadan içmek, herhangi bir fayda sağlamaz, hatta hastalık yapar. Bundan dolayı su arıtma cihazı satın almak en kalıcı ve tasarruflu yöntemdir. Su arıtma cihazlarının kullanımı, özellikleri ve temizliği de merak edilen konular arasın da yer alır.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazları, sağlıksız şehir sularına alternatif olarak üretilmiştir. Vatandaş tarafından çok talep gören bu cihazlar, satın alınmadan önce, musluk ölçüsü ya da tezgâh altı ölçüsü alınmalıdır. Her mutfağa göre tasarlanan su arıtma cihazları, iş yerleri için de kullanıma uygundur. Daha çok büyük şehirler de musluk suları içilemeyecek durum da olduğu için, daha fazla tercih edilir. Musluk suyunun kirlilik oranına göre, cihaz takılır. Suyu üç yöntemle temizler. Bunlar; biyolojik, kimyasal ve fiziksel yöntemdir. Fiziksel yöntem de kirlilik gözle görülür ve suyun kokusundan anlaşılır. Kirli sular, bulanık ve kötü kokuludur. Fiziksel temizleme, suyun rengini berraklaştırır. Kimyasal temizleme ile suda ki zararlı ve yabancı maddeler temizlenir. Filtreler sayesin de hiç bir yabancı madde, içme suyuna karışamaz. Arıtılmış su berraklaşır, tadı lezzetlidir ve herhangi bir koku alınmaz.

Su Arıtma Cihazlarının Bakımı Nasıldır?

Musluklara takılan ve temiz su imkânı sağlayan su arıtma cihazları, bakım yapıldığı zaman, daha iyi bir performans sergiler. Bu yüzden düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Kullanımı ve bakımı son derece kolay olan bu cihazların, filtreleri temizlenerek, bakımı yapılır. Bunun için herhangi bir servis çağırmaya gerek kalmaz. Kullanıcı kendisi, filtreleri sık sık yıkayarak, kirlenmeyi önleyebilir. Filtrelerin sene de bir defa değişmesi önerilir. Membran denilen parçaların da en az sene de iki kez değişmesi önemlidir. Su arıtma cihazının parçalarının çıkarılıp, takılması çok basittir. Düzenli temizlik yapıldığı zaman, uzun yıllar hiç bir sorun yaşanmaz. Cihaz uzun ömürlü olur. Bazen filtreler çok kirlenmez ve değişime gerek kalmaz. Bazı şehir suları kireçsiz ve daha temizdir. Bazıları ise çok kirlidir ve filtreleri çabuk aşındırır. Böyle yerler de filtre değişimi daha çok yapılır.

Kirli Suyun Vücuda Zararları Nelerdir?

Su arıtma cihaz fiyatları sular çeşitli sebeplerden dolayı kirlenir ve içmek için tavsiye edilmez. Önemli ya da önemsiz pek çok hastalığa neden olabilir. Özellikle için de bulunan kimyasal maddelerin vücuda girmesi, sağlığı bozar. Kirli suyun sebep olduğu hastalıklar; Sarılık, enfeksiyon, depresyon, mide bulantısı, ishal ve üreme hastalıklarıdır. Tüm bunların yaşanmaması için, mutlaka su arıtma cihazı kullanılıp, sağlık için, suyu temiz içmek gerekir.

Su Arıtma Cihazının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Hem sağlıklı hem de temiz su içme imkânı sunan bu teknolojik cihazlar, pek çok fayda sağlar. Arıtılmış suyun faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Temiz su, böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Yumuşak olan arıtma suyu, böbrekler tarafından daha rahat sindirilir. Bu şekilde sindirim sistemi de düzgün çalışmış olur.
  • Zayıflamak isteyenler için, metabolizmayı hızlandırır.
  • Cilt bakımı ve saç bakımına katkı sağlar. Cilt ve saçlar daha yumuşak ve pürüzsüz olur.
  • Arıtılmış su ile yapılan yemek ve kahve, çay gibi içeceklerin tadı daha güzel olur.
  • Kimyasal ve fiziksel zararlı hiç bir madde, su içinde bulunmaz.

PH dengesi idealdir. Suyu en kaliteli seviyeye taşır.

Su Arıtma Cihazı Filtresi Nasıl Temizlenir?

Su arıtma cihazlarının en önemli parçası filtrelerdir. Filtre sayesin de sular arınır. Bu filtrelerin iyi bir performans sergilemesi için, düzenli temizlenmesi gerekir. Bazı filtreler yıkanarak temizlenebilirken, bazılarının muhakkak, senelik değişimi şarttır. Su arıtma cihazları filtrelerden oluşan bir sistemdir. Membran filtreleri, tatlandırıcı filtreleri gibi, farklı özellikte parçaları vardır. Tat filtreleri en az yol da bir, membran filtreleri de 2-3 yılda bir değişmelidir. Bunun amacı cihaz için de bakteri ve mikrop oluşmasını önlemektir. 20-30 gün boyunca kullanılmayan su arıtma cihazların da bakteri oluşabilir. Haftalık olarak da dış temizliği yapılmalıdır.

su arıtma cihazı filtre
su arıtma cihazı nasıl temizlenir

Rutin Su Arıtma Cihazı Temizliği Nasıl Olur?

Su arıtma cihazlarının bakımı için, bir düzen oluşturmak ve buna uymak gerekir. Rutin olarak su arıtma cihazı temizliği yapılırken ilk olarak, su vanaları kapatılır. Daha sonra, filtrenin yer aldığı bölüm açılır. İç kısmı bol su ile yıkanır. Filtreler de yıkandıktan sonra, geri takılır. Eğer filtre değişecekse, pense yardımı ile sökülüp, yenisi takılabilir. En son olarak da depo bir kaç kez, su doldurup, boşaltılarak temizlenmelidir. Bu şekil de cihaz da bakteri oluşmaz ve her zaman temiz kalır.

Su Arıtma Cihazlarının Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir? 

Her insan her gün belirli miktar da su tüketir. Su tüketimi vücut için çok önemlidir. Bu su temiz tüketildiği zaman, sağlık için faydalıdır. Bunun için en doğru ve güvenilir yöntem, su arıtma cihazlarıdır. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu cihazlar, sürekli temiz su imkanı oluşturur. Su kesintisi olduğu zaman, mağdur olmazsınız. Damacana sularına göre, daha sağlıklı ve ekonomiktir. Bir defaya mahsus cihaz taktırarak, uzun yıllar su parası ödemezsiniz. Su arıtma cihazları hem masrafsız, hem de sağlıklı olduğu için tercih edilir. Su arıtma cihazı satın almadan önce, mutlaka araştırma yapılmalı ve filtre özelliklerine bakılarak ürün seçimi yapılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×