Su Arıtma Cihazı Neden Tercih Edilmeli

Su Arıtma Cihazı Neden Tercih Edilmeli

Günümüz koşullarında barajlardan ve kaynak sularının kullanım alanlarına kadar gelmesi sağlanan suların ne kadar temiz olduğunu genelde araştırılan konular arasındadır. Büyüyen ve gelişen nüfus kalabalığı ile birlikte suyun kirlenmesinin daha da arttığı bilinmektedir.

Su tüm canlılar için önemli maddelerden biridir. Özellikle insanlar su olmazsa yaşama olanakları düşmektedir. Sularda oluşan zararlı mikroplar, bakteriler, klor ve kireç gibi birtakım maddeler üretmektedir. Suları içilebilme haline getiren büyüyen ve gelişen teknoloji sayesinde su arıtma cihazı yardımcı faktörlerden biridir.

Normal olarak kullanılan sular baraj göl ve kaynak sularından içmeye veya kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına ulaşana kadar birçok nedenden dolayı aşırı kirlenme ve koku oluşabilmektedir. İçmeye ve kullanmaya uygun olmayan bu suları temizleme işlemini su arıtma cihazları sağlayabilmektedir. Su arıtma cihazları takılan musluktaki suyu filtreleyerek temizleme işlemi yapmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Neden Tercih Edilir?

Evlerde akan suların çoğu zaman kirli olduğu anlaşılmayabilir. Sürekli musluk suyu kullanan kişilerden iseniz bunu anlamanız mümkün değildir. Farklı damacana veya şişe suları kullandıktan sonra sadece fark edilebilen musluklardan akan suların koku ve tadı fark edilebilmektedir. Suyun temiz ve kullanılabilir olmasını anlayabilmek için birçok yolu vardır. Bu yollardan birkaçı şu şekildedir.

 • Temiz suların içerisinde tortu görüntüsü oluşmaz. Ancak kirli sularda mutlaka gözle görünür tortular görünmektedir.
 • Su bardağa doldurulduğunda rengine dikkat edildiği anda içerisinde bulunan bulanıklık belirgin şekilde görünmektedir.
 • Temiz sularda koku hissedilmez ancak kirli sularda koku oluşmaktadır.
 • Arınmış veya temiz sularda farklı tatlar hissedilmez kirli sularda ise acımsı ağır bir tad oluşturmaktadır.
 • Kirli sularda kireç ve pas oluşumuna daha sıklıkla karşılaşılmaktadır.
 • Kullanılan eşyalarda oluşan lekelerde kirli sulardan kaynaklanmaktadır.

Bu tür belirtilerin çoğu çeşmeden akan sulardan mutlaka oluşmaktadır. Farklı gaz ve mikropların olduğu bu tür suları içmek her daim tehlikelidir. Sağlıklı ve temiz su içebilmek için su arıtma cihazları tercih edilmelidir.

Su Arıtma Cihazı İşlevi Nedir?

 Sular evlerdeki musluğa ulaşana kadar borular içerisinden geçerek birçok madde ile temas ederek akmaktadır. Su arıtma cihazları su içinde bulunan birçok mikrop ve bakterileri temizleyerek içilebilecek su haline getirmektedir. Su arıtma cihazı suyu birçok işlemden geçirerek kullanılabilir hale getirmektedir. Suyu birkaç aşamadan geçirerek arıtmaktadır. 5 aşamalı su arıtma cihazı özelikleri şu şekildedir.

 • Su arıtma işlemleri ilk önce sediment filtredir. İlk bu filtreden geçen suyun kumu ,çamuru ve sudaki tortuların temizlenmesi sağlamaktadır. Bu filtreden geçen su granül aktif karbon filtreye iletilir.
 • Tanecikli aktif karbon partiküllerden oluşan bu bölümde suya koku veren gazlardan ve klordan arındırır.
 • Diğer bir aşamada ise aktif karbon filtredir. Bu filtrenin işlemi ise tat ,renk ve kokuyu iyileştirmeyi sağlar.
 • Membran filtreye iletilen su bütün saflığı ile temizlenmiş durumdadır. Su tankına iletilen su içilmeye hazır hale gelmektedir.
 • Su arıtma cihazları 5 aşamalı 7 aşamalı ve 8 aşamalı özelikleri bulunmaktadır.5 aşamalı cihazlar ev tezgâh üstü ve altında kullanılmaya uygundur.7 ve 8 aşamalı cihazlar ise daha büyük kullanım alanlarında kullanılmaktadır.

Su Arıtma Cihazının Faydası Nedir?

Su arıtma cihazı taktırmak isteyen kişiler cihazın birçok özelliğini önemseyerek alınmak istenen modelin hem bütçeye hem de ürün seçimi çok önemlidir. Cihaz tercihi yaparken hijyenik ve temiz su sağlayabilmesi ve mineral açısından zengin su tüketilebilmek için su arıtma cihazı tercih edilmelidir. Su tüketimi vücut bakımından önemli bir besin olması nedeniyle temiz su tüketimi de oldukça önemlidir. Su arıtma cihazlarında temizlenen suların şişkinlik yapmadığı ve böbreklerin iyi çalışmasını da sağlamaktadır. Şişkinlik hissi vermeyen arıtılmış sular daha fazla su tüketimini de sağlayabilmektedir.

Arıtılmış cihazlarda elde edilen sular tüm plastik şişelerde olan sulara göre daha temiz ve daha taze sular elde edilmiş olabilmektedir. Arıtıcıda bulunan filtreler sayesinde suda bulunan tüm kireç ve suda bulunan acı tadı temizleyerek sağlıklı su tüketmeye yardımcı olmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Modelleri

Su arıtma cihazı modelleri farklı boyutlarda ve çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Boyutları ve kullanılan alana göre değişiklik gösteren arıtıcılar genellikle birkaç çeşidi tercih edilir. Su arıtma cihazlarını tercih ederken cihazın işlevi ve parçalarının kaliteli parçalardan oluştuğuna dikkat edilmelidir. Sürekli arıtma işlemi yapması gereken arıtma cihazının kullanım ömrüne ve suyu temizleyerek kullanımını daha hızlı şekilde sağlamaktadır. Birçok kullanım alanı oluşturan su arıtma cihazları depo boyutuna göre birçok alanda tercih edilebilmektedir. Bu cihazlardan bazıları şu şekildedir,

 • Ev veya daire içinde olan mutfaklarda tezgâh altında veya tezgah üstünde kullanılan cihazlar
 • Daire veya bina girişlerine konumlandırılan cihazlar

Bu tarz cihazlar tercih edilerek bütçeye uygun cihaz seçimi yapılabilmektedir. Su arıtma almak isteyen kişiler boyut ve modellerine göre seçilebilmektedirler. Su arıtma cihazlarının her birinin farklı özelikleri vardır. Çoğu zaman fiyatı fazla olan cihazların daha kaliteli ve daha kullanışlı olabileceği yanılgısına düşülmesidir. Cihazın özelikleri ve işlevi fiyat olarak etkilememektedir.

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi

Su arıtma cihazı suda bulunan bakteri ve kirden arıtmak için kullanılan filtreler zamanla kirlenerek temizleme işlevini tam yapamaya bilmektedir. Kirlenen filtreler suyun sertliği ve kireç durumuna göre değişiklik gösterir. Filtre değişimi kaliteli su tüketilebilmesi için önemlidir. Cihazın ömrünü uzatmak ve daima sağlıklı su tüketimi sağlayabilmek için filtre değişimine önem vermeniz gerekir. Sediment ve karbon filtre değişimi 5-6 ayda bir defa post mineralize filtreleri her yıl ,membran filtre değişimi ise 2 yılda bir defa değişmelidir.

Filtre değişimi sağlanmasıyla temiz şekilde kullanma imkanı vermektedir. Filtre değişimini cihazı almış olduğunuz servisler aracılığıyla değiştirebilmektedirler. Su arıtma cihazının filtreleri uzun süre değişmediğinde büyük sorunlar oluşabilmektedir. Değişmeyen filtreler temizleme işlemini yapmazken diğer parçalarına da zarar vermektedir. Filtre fiyatları bütçeyi zorlamayan fiyatlarda değişebilmektedir.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Su arıtma cihazı fiyatı daha temiz ve daha sağlıklı su tüketimi sağlayabilmek için almış olduğunuz cihaza göre farklılık gösterebilmektedir. Temin etmiş olduğunuz cihazınızın işlevi ve kalitesine göre fiyat belirlenmektedir. Kalite ve temizleyeceği suyun sertliğine göre cihazlar tercih edilmesi gerekmektedir. Marka veya model seçimi yaparken en önemli unsurlardan biri de ücretidir. Almak istediğiniz konum ve filtre sayısına göre bütçenize uygun fiyatlar belirtilebilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×