Su Arıtma Cihazı Şikayetleri

Su Arıtma Cihazı Şikayetleri

Su arıtma cihazınızda sürekli farklı tipte arızalar meydana gelebilir. Bunlar su arıtma cihazı sebebiyle olabileceği gibi diğer bir neden ise su arıtma cihazının doğru bir şekilde yapılmamış olmasından dolayı kaynaklanabilir. Bu konuda firmamız su arıtma cihazındaki sorunlar ortadan kaldırmaktadır. Bilgi ve yardım almak için firmamızla iletişim sağlayabilirsiniz. Firmamızdan su arıtma cihazı fiyatları hakkında da bilgi alabilirsiniz. Aşağıda su arıtma cihazlarında sık olarak görülen arızalar ve çözümlerini siz değerli müşterilerimiz için listeledik.Su arıtma cihazı şikayetleri

Hortumun Su Akıtması

Eğer tanka bağlanan hortum kısmında bir su kaçırma işlemi varsa bu durumda bu şikâyetinizden dolayı yapmanız gereken şey bağlantı yerindeki dirseği çıkartıp arasına kullanan bandın yeniden sarılması gerekir. Çünkü bu bant artık kötü bir duruma geldiği için su kaçırmaya başlamış demektir. Bandı tekrar sardıktan sonra bir dirseği yerine takın. Böylece sorun ortadan kalkar.

Su Kesik Değilken Cihazın Hata Vermesi

Eğer sularınız kesik değil ve cihazın sürekli olarak 0 ya da E0 şeklinde bir hata veriyorsa bu durumda firmamızdan yardım almanız gerekiyor demektir. Çünkü bu durum sizden kaynaklanan ya da  sizden kaynaklanmayan bir sorunun oluştuğunu göstermektedir.

Tank Su  Bitince Tekrar Almıyorsa

Tank daha önce aktif olarak çalışıyor ancak daha sonra tespit ettiğiniz bir duruma göre tankın su çekmediği gibi bir problemle karşılaşmış iseniz bu durumda su arıtma cihazı filtresi kısmını kontrol etmeniz gerekir. Filtreye giden ve gelen hortumları kontrol ettiğinizde mutlaka bir tane hortumun tıkalı olduğunu anlayacaksınız. Bu hortumun temizliğini yaparak tekrar takın o zaman probleminiz ortadan kalkacaktır. Eğer sorun hala devam ederse firmamızdan yardım alabilirsiniz.

Cihazın Basma Gücü Düşükse

Eğer cihazınız olması gerekenden ya da normalinden daha az bir suyu zor bir şekilde basıyor ise bu durumda yapmanız gereken tanktaki havanın durumunu kontrol etmektir tanktaki hava asıl normal çalışırken 7 psi  hava miktarı barındırır. Bu hava miktarı eksik ise tank zor basma eylemi gerçekleştiriyor demektir.

Su Arıtma Cihazı şikayetleri

Bu basıncın olup olmadığına tankın içindeki olması gereken havanın 7 psi ya da 6 psi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer tankın içindeki hava bu oranın altında ise bu sayıya ulaşıncaya kadar tanka su basmalısınız.

Cihazdan Ses Gelmesi

Eğer cihazınızdan herhangi bir işlem sırasında ses geliyorsa bu durumda cihazınız bozulmuş ya da arızalanmış demektir. Bu konuda su arıtma cihazı markaları dikkat edilerek bir cihaz taktırılmalıdır. Bunun için yapmanız gereken ya cihazınızı tamir ettirmek ya da değiştirmektir ve ilgili konuda yardım almak istiyorsanız firmamıza başvurabilirsiniz.

Su  Köpüklü Geliyorsa

Böyle bir durumda endişelenmenize gerek yoktur.  Bu şikâyetiniz gayet normal bir şikâyettir. Çünkü suyun içerisindeki oksijen dışarıda kendini baloncuk ya da köpük şeklinde göstermektedir. Bu yüzden suyun tadında bir sorun olmadığı sürece herhangi bir sıkıntı oluşmamaktadır. O yüzden bu suyu rahatlıkla kullanabilir kullanmaya devam edebilirsiniz.

Suyun Tadı Farklı Geliyorsa

Su arıtma cihazı yeni kurulumu sonrası suyun tadı size farklı geliyorsa böyle bir şikâyetiniz varsa bu gayet normal bir şikâyettir. Çünkü özellikle 2 haftaya yakın süre içinde bu suya alışmanız zaman alacaktır.

Tabii ki siz yine de bu işlemin tam olarak gerçekleşmediğini düşünüyorsanız cihazınızın normal bir su ile farkının olmadığını düşünüyorsanız bu durumda bu konuda yardım alabilirsiniz. Sizin suyunuzun pH değeri kontrol edilerek normal olup olmadığına karar verilir.

su arıtma cihazı şikayetleri

Motor Hiç Durmadan Çalışıyorsa

Böyle bir durumda motordan sürekli geçen bir işlem var demektir. Bu da suyunuzun tam anlamıyla arıtılmadığını gösterir. Yapmanız gereken hortum bağlantılarının tamamını tekrar kontrol edip yanlış takılan varsa düzeltmektir. Eğer bu konuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız firmamıza başvurmanız yararlı olacaktır.

Su Basıncı Önce Hızlı Sonra Yavaşlıyorsa

Bu durumda tanktaki hava basıncı miktarı azalmış demektir. Bu yüzden sizin bu tanktaki hava basıncı miktarını 10 psi ye kadar yükseltin. Suyu kontrol edin eğer normale dönmüş ise problem yok demektir. Sorun devam ederse firmamızdan yardım talep edebilirsiniz.

Suyu Bulanık Akıtması

Bu durum ilk hafta oluyorsa filtreden  kaynaklanır. Ortalama bunun gibi sorunlar genelde 10 ila 14 gün sonra bu durum ortadan kalkacaktır. Endişelenmenize gerek yoktur.

Tank Normal Gösteriyorsa

Tankınız normal bir şekilde 7 psi olarak gözüküyor ancak basıncınızda bir bozulma durumu varsa böyle bir problemle karşılaştığınızda mutlaka pompa kısmında ya da diğer tarafta bir atık su birikintisi sorunuyla da karşılaşırsınız.

Bu durumda şunlara dikkat etmeniz gerekir bar basınç için en az 3 basınç gereklidir. Bu durumda sorun tanktan kaynaklanıyor ya da arıtma kısmından kaynaklanıyor olabilir. Bunun için yapmanız gereken su tankının vanalarını kapatarak arıtmayı kontrol etmenizdir.

Suyun İçinde Küçük Parçacıklar Varsa

Eğer yeni taktırmış olduğunuz bir cihazınız varsa ve suyun içerisinde küçük parçacık ve parçacıklar gibi bir şeyler gözüküyorsa bu durumda hiçbir işlem yapmanıza gerek yok. Çünkü cihazınız hem yeni olduğu için bu işlemi yapar hem de arada su kesintisi olmuşsa böyle bir tepki gösterir. O yüzden daha sonra bu işlem normal akmaya devam eder.

su arıtma cihazı şikayetleri

Su arıtma cihazındaki su akmaya devam ettikçe kendi halinde düzelecektir ama yine de bunun için bir işlem yapmak isterseniz suyun içindeki o parçacıkların bir diğer sebebi de basınç hızlı olduğu için parçacıklar içeriden dışarı daha hızlı çıkmaktadır. Bunun engellenmesi için ise 3 Bar ya da 3,5 bar şeklinde bir basınç ayarlayın o zaman suyunuz daha normal akacaktır. Dilerseniz bu konuda biraz daha bekleyebilirsiniz çünkü suyunuz kesinlikle düzelecektir.

Su Hiç Akmıyor İse

Cihazda yapmış olduğunuz bazı değişikliklerden dolayı suyunuz hiç akmıyor duruma gelmiş ise böyle bir şikâyetiniz olduğunda öncelikle membran kısmının temiz olup olmadığını kontrol edin. Eğer temiz değilse burayı temiz bir şekilde temizleyip tekrar takın o zaman su normale dönecektir. Ancak sorun hala devam ediyorsa bu sefer büyük bir ihtimalle sorun hortumdan kaynaklanıyordur.

Hortumu çıkartın ve hortumun iki yanından su katarak suyun diğer tarafa çıkıp çıkmadığını kontrol edin.  Ya da hortumu çıkardığınızda su geliyor mu diye de bakabilirsiniz. Su eğer diğer taraftan gelmiyor ise bu durumda tankınızın havasını yükseltmeniz gerekecektir. Su geliyorsa bu gayet normaldir mebranı temizleyin ve yerine takip sonra tekrar suyun gelmesini bir süre bekleyin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×