Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtıyor?

Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtıyor?

Su arıtma cihazları, musluk sularını filtreleyip, temiz ve sağlıklı bir su içmeyi sağlayan cihazlardır. Günümüz de şehir suları baraj ve göllerden temin edilir. Başta sular temiz ve kaynak suyu olsa da musluklara ulaşana kadar birçok boru ve kanaldan geçer.

Buralar da bekler ve kirlenir. Son yıllarda ev ve iş yerlerin de en çok tercih edilen cihazlar biri de su artıma cihazlarıdır. Sağlıklı su içmeye yardımcı olarak, vücut için fayda sağlar. Bu cihazlar güvenilir ve kullanışlıdır. Aynı zaman da ekonomik olarak faydası vardır. Suya para vermek zorunda kalmazsınız.

Su Arıtma Cihazının Özellikleri Nelerdir?

Su arıtma cihazları özel filtreleri ve kalitesi sayesin de suyun için de yer alan bütün zararlı maddeleri ayıklar ve musluktan sadece saf su akmasını sağlar. Kirli suların için de çeşitli mikrop ve bakteri bulunur. Kirli suyu günlük tüketmek, zamanla sağlığı tehdit eder. Ev için kullanılan su arıtma cihazları, ters ozmoz denilen özel filtreleme yöntemi ile sağlıklı ve temiz bir su içmenizi sağlar.

Cihazlar, en fazla 10 litre su haznesine sahiptir. Su kesintisi ya da başka bir problem olduğu zaman, yeterli olacak kadar su depolar. Devir daim özelliği mevcuttur. Cihazlar biçim olarak, ev için kullanılabilir şekil de üretilir. Bu cihazlar filtre sistemi ile çalışır ve insanlar için çok faydalıdır.

Ters Ozmoz Sistemi Nedir?

Su arıtma cihazları, ters ozmoz ismi verilen, teknolojik bir yöntem ile çalışır. Bu yöntem ilk kez, Amerika’da kullanılmıştır. Eğer suyu en kaliteli ve güvenilir şekil de tüketmek isterseniz, ters ozmoz sistemi beklentileri tamamı ile karşılar. Suyun içindeki zararlı maddeler üç kısma ayrılır. Bunlar fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik atıklardır.

Su Arıtma Cihazı

Bu atıkların bazıları gözle görülür, bazılarını görmek imkânsızdır. Vücuda kimyasal maddeler girmesi çok tehlikelidir. Ters ozmoz yöntemi sayesin de içiniz rahat bir şekilde su içebilirsiniz. Bu metot, su arıtma cihazlarının dışın da gıda ve ilaç gibi önemli sektörlerde de kullanılır. Ters ozmoz sisteminin mantığı, suya ters basınç uygulayarak, filtrelemektir. Burada en önemli nokta filtrelerdir.

Su Arıtma Cihazları Ön Filtrelemeyi Nasıl Yapar?

Musluktan gelen suyun için de yer alan bakteriler, ön filtreleme sistemi ile size ulaşamaz ve sudan ayrışır. Su da kurşun ya da ağır metaller bulunabilir. Bunları kullanıcının görmesi imkânsızdır. Su arıtma cihazları sayesin de bu zararlı maddeler filtrasyona uğrar ve geriye saf, temiz bir içme suyu kalır.

Suyun filtreli ve filtresiz hali kıyaslandığın da hem renk olarak, hem de tat ve koku olarak, fark ortaya çıkar. Şehir suları aynı zaman da son derece kireçlidir. Su arıtma cihazı sayesin de kireç temizlenir. Aktif karbon filtrenin özelliği, sudan kötü tat ve kokuyu arındırmasıdır. Su ilk olarak, aktif karbon filtrelerden geçer ve diğer filtreler de ayrıştırılıp, saf hale getirilir.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Seçilir?

İnsan hayatın da suyun çok büyük bir yeri vardır çünkü insan vücudunun %70’ i sudan oluşur. Yani günlük su tüketimi çok önemlidir. Yetişkin birinin günde en az iki litre su içmesi önerilir. İçilen suyun temiz olması çok önemlidir.

Günde iki litre kirli su içen bir insan, sağlıklı olamaz. Damacana suya günlük para harcamak, hem bütçeyi yorar, hem de ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır. Bunun için en doğru yöntem, ev ya da iş yerinize, su arıtma cihazı taktırmaktır.

Son teknoloji sistemiyle üretilen cihazlar, kaliteli ve dayanıklıdır. Hem gönül rahatlığıyla su içmenizi sağlar, hem de yemek ve içecekler için temiz su kullanabilirsiniz. Musluk suyu kaliteli hale gelir. Su arıtma cihazı seçimi yaparken, filtre sistemi ve ters ozmoz özellikleri kontrol edilip, kaliteli bir markadan cihaz alınmalıdır.

Su Arıtma Cihazının Bakımı Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi su arıtma cihazı, musluğa takılır ve suyu temizlemekle görevlidir. Kullanımı pratik ve basittir. Su arıtma cihazının bakımı için, servis çağırmaya gerek duyulmaz. Kullanıcı rahatlıkla cihazı temizleyebilir. Kullanılan her şey bakım ister. Su arıtma cihazlarına da düzenli bakım yapılırsa, hem uzun ömürlü olur, hem de kolay kolay arızalanmaz.

Su Arıtma Cihazı

Filtrelerin sene de bir kez değiştirilmesi önerilir. Bazı durumlarda bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Bazı şehirlerin suları aşırı kirli ve kireçlidir, bu şekilde filtreler bir yıldan önce tıkanıp, kirlenebilir. Böyle durumlar da süngerli filtrenin, 6 ay da bir değiştirilmesi doğrudur. Bazı şehirler de musluk suları daha temizdir ve filtreler 1 yıldan fazla dayanır. Parçaların sökülüp, takılması son derece kolaydır. Kullanıcının düzenli olarak, filtreleri yıkaması, hem tıkanmaları önler, hem de performansı yükseltir.

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

Şehir suları ne kadar sağlıksızsa, arıtma suları da o kadar sağlıklıdır. Su arıtma cihazlarının faydaları, şu şekil de sıralanabilir;

  • Böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar.
  • Yumuşak içimlidir. Bu sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırdığı için, zayıflamaya yardımcı olur.
  • Cilt için faydalıdır. Saç dökülmesini engeller ve cildi yumuşatır.
  • Yemeklere ve çay, kahve gibi içeceklere lezzet katar.
  • Saf ve temizdir. PH kalitesi üst düzeydedir.

Kirli Suyun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Aslın da doğal kaynak sularından el de edilen musluk suyu, çeşitli sebeplerden dolayı, içilemeyecek hale gelir. Musluk suyundan ciddi hastalıklara yakalanan insan sayısı, oldukça fazladır. Kirli suyun sebep olduğu hastalıklardan en çok, hepatit ve kolera görülür.

Aynı zaman da sürekli ishal durumu da yaşanabilir. Kimyasal maddeler kanserojen olduğu için, kanser riski oluşturur. Kronik bir mide bulantısına neden olan kirli sular, endokrin içerdiği için, bazen kısırlığa bile yol açabilir. Kesinlikle kirli su tüketilmemeli, mutlaka arıtma cihazı temin edilmelidir.

Su Arıtma Cihazı Neden Önemlidir?

Su tüketimi sağlık için çok faydalıdır. Bu suyu sağlıklı ve temiz tüketmek en önemli şeydir. Su, insan hayatı için ilk sırada yer alan maddelerden biridir. Su arıtma cihazları sayesin de lezzetli ve kaliteli su tüketme imkânı oluşur. Bir kere taktırıp, uzun süre kullanılır.

Hem ekonomik hem de kaliteli cihazlardır. Son dönemler de özellikle büyük şehirler de çok talep gören su arıtma cihazları alınırken, kaliteli bir markadan alınmalı ve son teknoloji ile üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Sürekli temiz su imkânı için, en doğru yöntemdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×