Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtır?

Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtır?

Evde musluklardan kullanılan sular temiz zannedilir ama bu yanlış bir bilgidir. Musluk suları hem temiz değildir, hem de her gün tüketilmesi, sağlık açısından zararlıdır. Su arıtma cihazı sayesin de musluktan akan su filtrelenir ve daha temiz bir hale getirilir. Su arıtma cihazları musluklara takılır ve buradan temiz su içme imkânı elde edilir.

Musluk suyunun temizlenmemiş hali, içerisinde çeşitli yabancı maddeler bulundurulur. Bu arıtma cihazı sayesin de suda bulunan zararlı tüm maddeler filtrelenir. Suyu temiz hale getirmesinin yanı sıra, suyun içinde ki yararlı mineralleri de korur. Suda ki faydalı mineraller, sağlık açısından son derece önemlidir.

Sağlıklı Suyun Özellikleri Nelerdir?

Suyun hem sağlıklı hem de temiz olması için, bazı şartları sağlaması gerekir. Sağlıklı su da insan hayatını tehlikeye sokacak, hiç bir zararlı madde bulunmaz. Bir suyun temiz ve içilebilir olduğunu, tadından, kokusundan ve renginden anlamak mümkündür. Aynı zaman da temiz su içerken, yumuşak bir içimi olduğu fark edilir.

Sağlıksız musluk suları, her türlü mikrop ve bakteriyi vücuda sokabilir. Su tüketimi çok önemlidir ve mutlaka ciddiye alınması gereken bir konudur. Hazır su tüketimi masraflı olacağı için, en doğru yöntem, su arıtma cihazı taktırmaktır.

Suyun Kirli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Temiz suyun anlaşıldığı gibi, kirli su da çabuk anlaşılır. Suyu biraz gözlemlemek, fikir sahibi olmak için yeterli olacaktır. Eğer suyu bardağa koyduğunuz zaman rengi bulanıksa ve içinde toprak gibi şeyler varsa, su kesinlikle kirli ve sağlıksızdır. Suyu içerken bayat bir koku gelir ve tadı acımtraktır. Kirli olan sularda aynı zaman da kireç sorunu da vardır.

Bu da kullanılan çaydanlıkların dibine bakıldığı zaman anlaşılır. Kireçli su kaşık, çatal ya da bardaklar da beyaz leke bırakır. İçme suyunun kirli olması, zaman için de tahmin edilemeyecek kadar, ciddi hastalıklara yol açabilir. Mikroplu sulara bağlı olarak, kolera gibi hastalıklar oluşabilir. Su arıtma cihazı kullanarak, içiniz rahat olarak, musluktan su içebilir ve hem de ekonomik açıdan kâr elde edebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazları, kalabalıklaşan şehirler de zaman içerisin de içilemeyecek duruma gelen suların, temizlenmesi için tasarlanmış cihazlardır. Su arıtma cihazları oldukça popülerdir ve talep görür. Su arıtma cihazı taktırmadan önce, ilk olarak suyun kalitesi ölçülür. Suyun kirliliği ya da içindeki zararlı maddelere göre, bir arıtma cihazı taktırılır.

Su arıtma cihazı suyu, üç seçenek ile temizler. Bunlar, fiziksel yöntem, kimyasal yöntem ve biyolojik yöntemdir. En çok tercih edilen yöntem, fiziksel olandır. Bu yöntemde su filtreden geçer ve zararlı olan yabancı maddeler, filtreden geçemez. Bu şekil de su, saf bir şekilde akar. Böylece şehrin kirli suları arıtılır ve sağlıklı su içme imkanı oluşur. Suyu bardağa koyduğunuz zaman rengi berraktır ve tadı da oldukça lezzetlidir.

Su Arıtma Cihazının Bakımı Nasıl Yapılır?

Su arıtma cihazının fiyatları, musluklara takılarak, suyu arıtıp, içilebilir hale getirmektir. Kullanımı oldukça pratik ve basittir. Temizliği kolay yapılabilir. Eğer yüksek performans sağlamak ve cihazın ilk günkü performansın da olması isteniyorsa, bakımları düzenli olarak yapılmalı, ihmal edilmemelidir. Su arıtma cihazının için de süngerli filtreler bulunur.

Sene de bir defa bu filtrelerin bakımı yapılmalı ve değiştirilmelidir. Filtrelerin bulunduğu membran denilen parça da iki senede bir değiştirilmelidir. Filtreler suyun kirliliğine göre tıkanır. Bazı şehir suları az kirlidir ve filtre bir yıldan uzun süre dayanabilir. Bazı şehirlerin suları ise çok kirli ve kireçlidir. Böyle yerler de filtre bir yıl dahi dayanmaz.

Sünger filtreler rahatlıkla takılıp, çıkarılabilir. Kullanıcı cihazın temizliğini kendi yapabilir. En garanti yöntem, sık sık filtreleri temizleyip, yıkamaktır. Her cihaz da olduğu gibi, su arıtma cihazı da bakım ve temizlik ister. Bakımlar düzenli yapılırsa, cihazın ömrü daha uzun olur.

Su Arıtma Cihazı Neden Taktırılmalıdır?

Vücudun büyük bir bölümü, sudan oluşur. Günlük en az 1.5 litre, su tüketimi tavsiye edilir. Günlük su ihtiyacını sağlıklı sularla karşılaşmak gerekir. Su arıtma cihazları, bu konuda ki tüm beklentileri karşılar ve suyu en sağlıklı hale getirir. Şehir suları musluğa ulaşana kadar, pek çok kanal ve borudan geçer ve kirlenir. İçine her türlü zararlı madde karışır ve yarardan çok zarar verir.

Suyu içmeye çalıştığınız zaman, kötü kokudan dolayı içmek zor olur. Aynı zaman da çay, kahve ve yemeklere de bu su kullanılır ve tehlike her geçen gün artar. Yemeklerden ve içeceklerden koku gelir ve bu hoş karşılanmaz.

Su arıtma cihazı sayesin de hem içiniz rahat olur hem de daha sağlıklı olabilirsiniz. Bir defa alınan su arıtma cihazı, uzun yıllar dayanır ve su yönünden bir sorun yaşanmaz. Fiyat olarak da ekonomik olan cihazlar, her cebe uyum sağlayacak, bir fiyat yelpazesine sahiptir.

Kirli Suyun Zararları Nelerdir?

Şehir suları bilindiği üzere, baraj ve göllerden sağlanır. Aslında bunlar doğal kaynak sularıdır ama insanlara ulaşana kadar, kirlenir. Kirlenmiş su, vücuda zarar verir ve kurşun ya da nitrat gibi zehirli maddeler barındırabilir.

Kirli suyun sebep olduğu hastalıkların başlıcalar; ishal ve hepatittir. Aynı zaman da kanserojen maddeler hem kanser riskini arttırır hem de beyine zarar verir. Kirli su içenler de genel de yaygın olarak, mide bulantısı görülür. Bazen uzun süreli kullanım da kısırlığa bile sebep olabilir. Bu sorunları yaşamamak için, mutlaka su arıtma cihazı kullanılmalıdır.

Su Arıtma Cihazı Suyu Hangi Yöntemle Arıtır?

Su arıtma cihazı suyu artırırken, ters ozmoz adı verilen bir yöntem kullanılır. Bu teknolojik bir yöntemdir ve tamamen kaliteli su imkânı sağlar. Ters ozmoz sayesin de su da bulunan kimyasal ve fiziksel zararlı maddeler filtrasyona uğrar. Ayrıştırılarak saf içme suyu el de edilir. Bu yöntem, ilaç ve gıda firmaları tarafından da tercih edilir.

Bu teknolojik yöntem, ilk olarak Amerika’ da ortaya çıkmıştır. Ülkemizde su arıtma cihazı üreten markalar tarafından tercih edilmektedir. Ters ozmoz, filtrelenmemiş suya ters basınç yaparak, filtre yapma işlemidir. Su arıtma cihazı mutfak ve banyo için kullanılabilir. Hem sağlıklı su tüketimi sağlar, hem de cilt için faydalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×