Su Arıtma Cihazında Bulunan Filtreler

Su Arıtma Cihazında Bulunan Filtreler

Şebeke suyu ya da musluk suyunun çok daha temiz ve sağlıklı bir hale gelmesini sağlayan cihazlara filtre adı veriliyor. Su arıtma cihazları içerisinde yer alan filtreler her biri farklı bir özellik gösteriyor. Fakat hepsinin de ortak özelliği suyun daha temiz ve daha içilesi bir hale gelmesidir. Doğru bir şekilde kurulum yapıldıktan sonra hemen kullanıma başlamak mümkün oluyor. Her filtrenin belirli bir kullanım süresi bulunuyor.

Kullanım süresi dolmuş olan filtreleri mutlaka değiştirmek gerekiyor. Değiştirilmediği zaman pek çok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Aynı zamanda su arıtma cihazının bozulmasına da sebep olabiliyor. Bu tarz problemler ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka düzenli bir şekilde değişim işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Filtreler sayesinde çok daha sağlıklı bir su elde etmek mümkün olurken suyun lezzetini de en üst düzeye çıkarmak mümkün oluyor.

Su arıtma cihazı satın alırken mutlaka filtrelerin tam olarak içerisinde yer alıp almadığından emin olmanız gerekiyor. Suyun temizlenmesinde büyük bir işlev gören filtrelerin her zaman kaliteli olanlarını tercih etmek gerekiyor. Böylece çok daha sağlıklı bir su tüketimi imkânına ulaşmak mümkün oluyor. Aynı zamanda su arıtma cihazlarının uzun ömürlü olmasına da katkı sağlıyor.

5 Micron Filtresi

Su arıtma cihazlarının filtreleri biri 5 Micron filtresi oluyor. Bu filtre ile birlikte su içerisinde yer alan kum ve toprak gibi büyük oluşumların ortadan kalkması sağlanmış oluyor. Su arıtma işleminin ilk aşamasında bu filtre gerçekleştiriyor. Büyük tanelerden ayrılan su diğer filtrelere geçerek temizliği ve güzel tadı ortaya çıkmaya başlıyor. Bu sebeple en çok önem verilmesi gereken filtreler arasında yer alıyor.

Kullanım ömrü dolduktan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Kullanım ömrü cihazdan cihaza farklılık göstermesinden kaynaklı olarak 6 ay ile 8 ay arasında sürüyor. Bu süre zarfında mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda değişim ömrü suyun kullanımına göre de değişiklik gösterebiliyor. 6 ton su kullanıldığı zaman kullanım ömrü tam olarak dolmuş oluyor. Kalabalık olmayan ailelerde çok daha uzun ömürlü bir kullanım ömrü ortaya çıkmış oluyor. Fakat kalabalık ailelerde 6 ton çok kısa bir süre fakat kalabalık ailelerde 6 ton daha kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor.

Karbon Blok Filtresi

Su arıtma cihazlarının diğer bir filtresi ise karbon blok filtresi oluyor. Son derece önemli filtreler arasında yer alıyor. Aynı zamanda su arıtma işleminin ikinci aşaması olarak karşımıza çıkıyor. Suyun tadını ve kokusunu daha bir iyi bir hale getirmeyi hedefleyen filtrelerden biridir. Bu filtrenin de kullanım ömrü dolduktan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Kullanım ömrü 6 ay ile 8 ay arasında değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda bu fitre membran filtrenin korunmasına da yardımcı olduğu için son derece önemli bir yere sahiptir.

Su Arıtma Cihazında Bulunan Filtreler

Su kullanımına bağlı olarak değişim süresi değişiklik gösterebiliyor. Su içerisinde yer alan ağır kimyasalları ve klor gibi durumlara ortadan kaldırır. Böylece çok daha lezzetli ve sağlıklı bir suya erişim imkânı sağlamak mümkün oluyor. Aynı zamanda suyun kokusunu da çok iyi bir hale getirdiği için insanların daha fazla su tüketmesine yardımcı oluyor. Kullanım ömrü dolmasına rağmen değiştirilmediği zaman membran filtre üzerinde çok büyük bir zarar ortaya çıkarabilir. Hem karbon blok filtresi hem de membran filtresi işlevini kaybetmeye başlar. Bu durum bir süre sonra su arıtma cihazının bozulmasına sebep olabilir.

Aktif Karbon Filtresi 

Su arıtma cihazlarının diğer bir önemli filtresi ise aktif karbon filtresi oluyor. Karbon blok filtresi gibi suyun daha güzel bir kokuya sahip olmasını yardımcı oluyor. Aynı zamanda su içerisinde bulunan klor ve atıkların ortadan kalkmasını sağlıyor. Aktif karbon filtresinin en büyük avantajlarından bir tanesi su içerisine organik madde sağlamasından kaynaklı oluyor. Böylece çok daha lezzetli bir su tüketimi sağlandığı gibi aynı zamanda sağlık açısından da faydalı bir su tüketimi sağlanmış oluyor. Aktive edilmiş karbonlardan oluşan bir filtredir.

Kullanım ömrü yaklaşık olarak 6 ay olduğu için mutlaka bu süre içerisinde değiştirilmesi gerekiyor. Su içerisinde yer alan hemen hemen bütün zararlı maddelerden ayrışım yaptığı için su arıtma cihazlarının en önemli filtreleri arasında yerini almış durumdadır. Kimyasal maddeler ve atık maddeler sebebiyle oluşan kokulardan arındırıp çok daha ferah bir kokuya sahip olmasına yardımcı olur. Böylece insanlar çok daha sağlıklı ve çok daha güzel kokan bir su tüketimi sağlamış olacaktır. Suyun lezzetli ve güzel kokulu olması insanların daha fazla su tüketimine yardımcı oluyor.

Membran Filtre Türü

Su arıtma cihazlarının en önemli filtresi membran filtre olmaktadır. Çok küçük bir mikrofon aralığına sahip olduğu için bakteri ve kimyasal maddelerden arındırma konusunda büyük bir işlev görüyor. Su içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmaların ortadan kalkmasına da yardımcı oluyor. Gözle görülmeyen zararlı bakterileri ortadan kaldırdığı için insan sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda 2 yıl kadar uzun bir kullanım ömrüne sahiptir.

Suyu en saf haline getirerek bütün temizleme işlemlerini gerçekleştiriyor. Suyu çok saf bir hale getirdiği için hemen tüketmek mümkün olmuyor. Filtreler işlevselliğini yerine getirdiğinde kişiler temiz bir su içme imkanı elde edebiliyor.  Diğer filtreleri özen gösterilmediği zaman bu filtrenin de işlevini kaybetme gibi problemleri ortaya çıkarabiliyor. Çok küçük 1 Mikron aralığına sahip olmasından kaynaklı olarak suyu en temiz hale getirmeye yardımcı oluyor.

Mineral Filtre Türü

Su arıtma cihazının son aşamasını gerçekleştiren mineral filtre su içerisinde kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum sağlıyor. Bu özelliği ile son derece faydalı bir işlev sağlıyor. Doğal bir maden suyu gibi içerisinde bol miktarda mineral bulunuyor. İnsan sağlığını korumak açısından önemli filtreler arasında yer alıyor. Minerallerin insan vücuduna çok büyük bir katkıda bulunduğu için su içerisinde de mutlaka mineral maddesi almanız gerekiyor.

Bu filtre bütün cihazlar için uygun olmaktadır. Eğer aldığınız su arıtma cihazında böyle bir filtre bulunmuyor ise kendiniz satın alarak mutlaka ilave etmeniz gerekiyor. Suya son dokunuşu yaparak insanlara sunuyor. Normal bir musluk suyundan çok daha faydalı bir hale gelmesini sağlıyor. Aynı zamanda içerisine giren mineral maddeler suyun tadını da olumlu yönde değiştiriyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×