Su Arıtma Cihazındaki Suyun Mineral Değerleri

Su Arıtma Cihazındaki Suyun Mineral Değerleri

Susuz bir hayat hayal edilebilir mi? Tabi ki hayır. Peki, öyleyse  tüm canlıların doğal  yaşam kaynağı olan su ihtiyacı nasıl karşılıyor? Ülkemizde su talebi genellikle evde satın alınan hazır su yani damacana  veya marketten alınan şişelenmiş su ile karşılanmaktadır. Ancak dünyada içme suyunun payı her geçen gün düşüyor. Ayrıca su ihtiyacının bu şekilde karşılanması  farkında olmadan bile  aile bireylerin bütçesini olumsuz yönde etkiler. Peki bu sorunun çözümü nedir? Tabii ki teknolojinin gelişmesiyle insan hayatlarının yaşamlarına  giren su arıtma cihazı olabilir. Bu arıtma cihazları sağlıklı tüketimi açısından önemlidir.

Su Arıtma Cihazının Tasarrufundan Nasıl Faydalanılır?

Her ay 5 adet 19 litrelik şişe su sipariş ediliyor ve şişe başına 10 TL tutarında ücret ödeniyor. Bu durumda evde içme suyu aylık maliyeti 50 TL’dir. Ancak musluk suyunu arıtmayı tercih edilmiş olsa, yani arıtıcı kullanılıyorsa aynı miktarda suya 50 kuruş civarında mal olabilir. Bu sayede her ay 50 TL’ye yakın tasarruf edilmesi mümkündür.

su arıtma mineral

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Eski yıllarda çeşmelerden akan musluk suları içilebiliyordu.  Evlerde veya işyerlerinde musluklardan akan suyu neden artık içilemiyor? Bunun nedeni nedir?  Bunun nedeni elbette doğanın ve dolayısıyla su kaynaklarının kirlenmesidir! Ancak musluktan akan suyu, içerisine zararlı maddeler yayıldıktan sonra içebilirsiniz. İşte bu ayrımı sağlayan yani musluk suyunu içilebilir hale getiren hiç kuşkusuz su arıtma cihazlarıdır.

Su Arıtma Cihazının Çalışma Prensibi Nasıldır?

Musluk suyunuzu temiz, sağlıklı ve lezzetli tutan su arıtma cihazları, içme suyunu aynı anda değil, birkaç adımda tamamlar. Su arıtma sistemlerinin ilk aşaması bir tortu filtresidir. Bu filtre, musluktan akan sudan tortu, çamur ve kumu temizler. Sedimantasyon filtresinden geçen su, granül aktif karbon filtreye aktarılır. Aktif karbon taneciklerinden oluşan bu bölümde su, klor ve kokulu gazlardan arındırılır. Bir sonraki adım, aktif karbon filtredir.

Kömür bloğu, suyun rengini, tadını ve kokusunu iyileştirir, membran filtreye aktarır. Membran filtre, su arıtma ekipmanının en önemli bileşenlerinden biridir. Bu bölümde su kimyasallardan, bakterilerden ve mikroplardan tamamen arındırılır. Temiz suya önemli katkı sağlayan bu filtre, milimetrenin 10 milyonda biri kadar küçük gözeneklere sahiptir. Organizmaların bu gözeneklerden geçme şansı yoktur. Bu aşamadan sonra membran filtrede tamamen arıtılan su, su tankına aktarılır. Su depolarının yeri cihaza göre farklılık gösterebilir.

Örneğin, küçük evsel su arıtma ünitelerinde su deposu ürün içinde ve ünite dışında daha büyük ürünlerde bulunabilir. Musluk açıldığı anda rezervuardaki su sisteme doğru iterek musluktan dışarı akar. Bununla birlikte, bazı su arıtma cihazlarında ayrıca mineralleştirilmiş karbon filtresi bulunur. Bu filtre, Hindistan cevizi kabuklarının sıkıştırılması ve suyun vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerle güçlendirilmesi ile yapılır. Bu 5 adımlı cihazlara ek olarak su arıtma cihazı 8 adımlı veya 7 adımlı da olabilir.

Su Arıtma Cihazının İnsanlara Vermiş Olduğu Faydalar Nelerdir?

Şebekeden arıtılmış su sağlayan ve suyu içme, kullanma suyu sağlayan bir su arıtma cihazının faydaları oldukça çok fazladır. Sağlıksız koşullarda elde edilen şişelenmiş su da var. Ancak bu cihazlar en sağlıklı ve en güvenilir içme suyunu sağlar. Şişelenmiş su satın almak için fazladan bir bütçe harcamaya gerek yoktur. Bu, su maliyetlerinden tasarruf edilmesini ve tasarruf sayesinde bütçede de yardımcı olacaktır. Musluk suyundaki kalsiyum ve magnezyumdan dolayı su içmek için çok iyi bir fikir  değildir, musluklardaki su acı bir tada sahiptir ve sağlıklı değildir. Böyle durumlarda daha çok arıtılmış sular tercih edilir. Her geçen gün kirlenen su kaynakları karşısında su arıtma cihazları kullanmak oldukça gerekli hale gelen önemli ihtiyaçlardır.

Arıtma Cihazındaki Filtrelerin Değişimin Önemi

Arıtma cihazında bulunan filtreler, yüksek kaliteli suya ulaşılmasını sağlar. Ancak bu filtrelerin de hizmet ömürleri olduğu unutulmamalı ve su arıtma için filtreleri periyodik olarak değiştirilmelidir. Örneğin, tortu filtreleri ve karbon filtreleri 6 ayda bir, mineralizasyondan sonra karbon filtre yılda bir ve membran filtre 2 yılda bir değiştirilmelidir. Elbette, filtre değiştirme sıklığı, sahip olduğunuz ürüne göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple su arıtma cihazı markaları göz önünde bulundurulmalı ona göre yetkilendirilmiş bir servis kullanmak çok önemlidir. Filtreler değiştirilmezse cihazın düzgün çalışmayacağını unutmamak gerekir.  Bu aşamada filtre fiyatlarını da düşünmek gereklidir. Fakat panik yapmaya gerek yoktur. Çünkü  su arıtma cihazları için filtre fiyatları bütçeyi fazla zorlamayacak ve damacana suyuna kıyasla tasarruf edilmesine yardımcı olacaktır.

Damacana Su Kullanılmasının Olumsuz Etkileri

Bakteri riskinin oldukça yüksek olması insan  sağlığını  kısa veya  uzun vadede olumsuz etkiler. Özellikle pompa kısmında oluşan bakterilerin suyu içildiğinde vücuda aktarılması kaçınılmaz olur. Arıtıcıların çalışmasını izledikten ve suyu tattıktan sonra hangisinin insan sağlığını için daha iyi olduğuna kolayca karar verilebilir.  Su arıtma teknolojisinin geliştirilmesi Sağlık konforunu sağlayacak sorunlardan biri de su arıtma sistemlerinin kusursuz teknoloji ile çalışmasıdır. Su arıtma sistemlerinde 6 farklı filtreden geçen musluk suyu vücuda en faydalı minerallerle birlikte girer. Sudan kloru tamamen uzaklaştıran sistem sayesinde musluk suları şişelenmiş sudan daha sağlıklı hale gelir. Fakat su arıtma cihazı alırken en iyi su arıtma cihazı alınmasında en önemli etkenlerden birisidir. Su arıtma cihazı fiyatları konusunda ise bütçeyi fazla zorlamayacak birçok ürün vardır. Bu ürünler bütçeye göre su arıtma cihazı alınmasına imkan yaratan cihazlardır.

Su Arıtma Cihazı İle Doğal Mineraller

Mineraller su arıtma sırasında sudan ayrıştırılmamalıdır. İhtiyaç duyulan her bir minerali arıtılmış ve şişelenmiş sudan elde etmek çok zordur. Ancak su arıtma sistemi sayesinde musluklardan çıkan su hem en saf haldedir hem de minerallerini muhafaza etmektedir. Özellikle çocuk sağlığında önemli rol oynayan ve düzenli olarak tüketilmesi gereken mineraller için su son derece önemlidir. Su içilen damacanalar şişeler  ve birçok kaplar, suyun tadı ve kokusu üzerinde etkiye sahiptir.  Suyu arıtma ile içilen suyun saflığına meydan okuyan koku ve tatlardan kurtulabilir, en saf suyun kokusunu ve tadını yeniden kazanılmış olur. İşte, su arıtma cihazlar ile ilgili aradığınız tüm özellikler konusunda firmamız sayesinde sizlere profesyonel ve kaliteli bir hizmet sunmaktayız. Firmamızı bu konuda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×