Su Arıtma Cihazının Faydaları

Su Arıtma Cihazının Faydaları

Su arıtma cihazı, şebekeden gelen suyun özel filtreleme sistemlerinden geçirilerek suyun alkali değerini yükseltip ve vücut için ideal pH değerinde su elde etmeyi sağlayan son teknoloji cihazlardır. Günümüzde sanayileşmenin belirgin bir şekilde artması, fabrikalardan, işletmelerden çıkan atıkların çevreye akıtılması ve insan nüfusunun hızla artması ile birlikte atık malzemelerin çevreye atılması, temiz su kaynaklarının kirlenmesine ve içilebilecek suların daha da kirlenmesine sebebiyet vermektedir. İşte bu noktada su arıtma cihazının faydaları konusundan bahsetmek doğru olacaktır.

Özellikle toprağın içerisinden kimyasal zehirlerin, atıkların suya karışması suların depolandığı depolarda yeterli miktarda dezenfekte işlemleri yapılmadığından, sular içerisindeki bakteri oranı artmakla beraber hem tadı hem de kokusu değişir. Bir insanın günlük su ihtiyacı 2 ile 2,5 litre arasında olduğu düşünüldüğünde içilen suyun kaliteli olması ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Bu bakımdan suların içilecek seviyeye getirilmesi pH ve alkali değerinin ideal oranlarda olması vücut sağlığı için çok önemlidir.

Su Arıtma Cihazlarının Teknik Özellikleri

Su arıtma cihazları tavsiyesi içerisinde bulunan ve teknolojik olarak farklı özelliklere sahip filtre sistemi sayesinde suyun içerisinde faydalı minarelere zarar vermeden, kalsiyum karbonat, toz, kir, tortu gibi zararlı bileşenler arındırılarak alkali değeri yüksek, pH değeri 7 ile 8,5 arasında olacak şekilde suyun kalitesini arttırır.

Su arıtma cihazları ebat olarak da küçük olduğundan fazla yer işgal etmez ve su tankları geniş kapasiteye sahiptir. Su arıtma cihazları sadece içme suyu olarak belli yerlere bağlantılarının yapılabildiği gibi şebekenin tamamına da bağlanarak kullanımı mümkündür.

Su arıtma markaları teknolojinin getirdiği yenilikleri cihazların üretiminde uygulayarak farklı model ve özelliklere sahip ve nitelikli tasarımlarla su arıtma cihazları üretmektedir. Bütçeye uygun farklı modellerde ve istenilen özelliklerde su arıtma cihazı satın alınabilir.

su arıtma cihazının faydaları

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Sistemleri ve Faydaları

Su arıtma cihazlarının teknik özelliklerinden bir tanesi de kullanılan filtre sistemleridir. Bu filtre sistemleri; mineral filtre, alkali filtre ve detoks filtre olmak üzere her birinin farklı görevleri ve sağlık açısından olumlu yararları bulunur.

Detoks filtreler; toksin miktarının azaltarak, birikmesini engeller. Metabolizmayı dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur, ayrıca vücuda zindelik kazandırır. Alkalin filtre ise vücut için ideal pH değerinde suyun elde edilmesini, alkalin değerini yükseltir ve faydalı minarelerin vücuda ulaşarak kemik dokusunun güçlenmesine destek sağlar.

Diğer bir su arıtma cihazı filtresi ise mineral filtre olup; bu filtre suyun içerisinde faydalı minareleri vücuda ulaşmasını sağlayarak antioksidan bir etki oluşturur, kalp sağlığını destekler, cildi besleyerek cildin güzelleştirir ve içilen su ile de kolesterol dengesini sağlamada büyük etkisi vardır. Filtreleme sistemleri, suyun içerisindeki vücuda zarar veren bileşenleri elimine etmek için filtrasyon, çöktürme, dezenfeksiyon, elektrodiyaliz ya da ters ozmos gibi birçok işlemi uygulayarak kaliteli sular elde edilmesi sağlanır.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Su arıtma cihazı fiyatları, cihazları üreten markanın kullandığı teknoloji, cihazın teknik özellikleri ve tasarımına göre değişir. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte teknolojinin getirdiği yenilikler güncel olarak cihazların üretimine yansıtılarak en kullanışlı, insanların ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte ve birçok fonksiyonu sağlayan cihazlar üretilmiştir ve üretilmeye devam edilmektedir.

Su Arıtma Cihazlarının Ekonomik Faydaları

Su arıtma cihazları özellikle ev tipi modelleri, su depolama hazneleri ile birlikte az yer kaplaması ve montajları kolay olduğundan her evde kullanılmaktadır. Su arıtma cihazları, giriş ve çıkış olmak üzere bağlantıları bulunur. Bu bağlantılardan biri şebeke suyuna bağlanır ve ters ozmoz yöntemi ile suyu kendine çekerek, özel filtreleme sisteminden geçirilerek içerisindeki atık toz ve tortu çöküntüleri arındırıldıktan sonra pH ve alkali değeri yüksek su elde edilir ve bu suyun diğer çıkıştan akması sağlanır.

su arıtma cihazının faydaları

Uzun yıllar bakımlarını yapmak şartıyla sorunsuz bir şekilde suyun kalitesinde hiçbir düşme yaşanmadan en nitelikli ve sağlıklı su içme imkânı elde edilir. Günümüzde temiz su kaynaklarının her geçen gün azalması ile birlikte içme suyu olarak kullanılan suların birçoğu, hem sağlıksız hem de birçok farklı bileşenleri içerir. Aynı zamanda koku ve kalsiyum karbonat değerinin yüksek olması nedeniyle neredeyse içilemeyecek duruma gelmiştir. Bu yüzden insanlar, içilecek su temini için marketlerden litre ya da damacana şeklinde su teminine başvurular.

Ancak marketlerden alınan bu suların maliyetleri toplandığında çok büyük rakamlar olarak bütçeye ekstradan bir yük getirmektedir. Halbuki bunun yerine su arıtma cihazı kullanılmasıyla kalite su içilir. Hem de bu maliyetlerden çok çok düşük fiyatlarda alınan su arıtma cihazları sayesinde uzun yıllar su parası ödemeden ve birkaç yıl içerisinde kendi maliyetini amorti ederek her açıdan bütçeye katkı sağlar. Su arıtma cihazlarının ekonomik açıdan diğer bir faydası ise neredeyse elektrik tüketimi bulunmadığından bu açıdan da avantaj sağlar.

Su Arıtma Cihazlarının İnsan Sağlığı Açısından Faydaları

Günümüzde su arıtma cihazları hakkında farklı yorumlar yapılabilmektedir. Özellikle de internet ortamında teknik bilgiden yoksun olarak yapılan yorumlarda su arıtma cihazlarının olumsuz yönlerinden bahsedilir. Su arıtma cihazlarında kullanılan filtre sistemleri, özel olarak üretilir. Mevcut içme sularının içerisindeki bakteri düzeyi, kimyasal bileşenler, kalsiyum karbonat, tortular ve ağır metaller gibi daha birçok olumsuz yönü göz önünde bulundurulduğunda su arıtma cihazlarının kullanımı zorunlu hale gelmektedir. Son teknoloji özellikleri kullanılarak üretilen su arıtma cihazlarının insan sağlığı açısından birçok faydası bulunur. Bu faydalar ise şunlardır:

  • Şebeke suları içerisinde bakteri, kir, tortu, kimyasal bileşen gibi insan sağlığına zarar veren her şey özel filtreleme sistemleri sayesinde temizlenir. Bu zararlı bileşenlerin arındırılması ile insan sağlığı için ideal bir su elde edilir.
  • Su arıtma cihazları içerisinde yer alan özel tasarım filtreleme sistemleri ile suların pH değeri ve alkali değeri yükseltilerek yumuşak bir su elde edilir. İçilen bu su sindirim sistemi tarafından hızlı bir şekilde emildiğinden sindirim sistemini yormaz.
  • Su arıtma cihazlarının kullanılmasıyla elde edilen sular, yumuşak bir su yapısı oluştuğundan cildin nemlenmesine yardımcı olur. Ayrıca saçların yumuşak ve canlı görünmesine katkı sağlar.
  • Su arıtma cihazlarından elde edilen sularda, sodyum oranı ve potasyum miktarı çok düşük derecededir. Bu bağlamda hipertansiyonu olan hastaların bu suları içmesi idealdir.
  • Kan dolaşımı hızlandırarak vücuda zindelik kazandırır.
  • Midede ve böbreklerdeki bakterilerin ve hücrelerin içerisinde bulunan atıkların atılmasını kolaylaştırır.

Su arıtma cihazları içerisindeki filtrelerin, suyun içerisindeki faydalı minarelere herhangi bir zararı yoktur. Bununla beraber tam aksine suyun özelliklerini iyileştirerek kaliteli bir içme suyu elde edilmesini sağlar. Su arıtma cihazlarından elde edilen suların kullanılmasıyla yemekler daha lezzetli bir hale gelir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×