Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Süre Kullanılabilir

Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Süre Kullanılabilir

Hayatı devam ettirebilmemizi sağlayan canlıların için iki önemli faktör vardır. Biri nefes diğeri sudur. İkisi de vazgeçilmezdir. Ancak su bu derece hayati önemine rağmen su kaynaklarına gerekli önem verilmemektedir. İçtiğimiz su kirletilmekte ve zararlı mikroorganizmalar içermektedir. Suyun arıtılması ve temizlenmesi bu hususta önem kazanmaktadır. Su arıtma cihazı, içme suyunun arıtılması ve temizlenmesi için kullanılır.

Su Arıtma Cihazı Teknolojisi Nedir?

Evlere ve iş yerlerine gelen şebeke sularını zararlı organizmalardan temizleyen ve arındıran cihazlardır.  Su arıtma işlemi ozmoz ve ters ozmoz teknolojisi ile sağlanmaktadır. Ozmoz teknolojisi, içme suyunda kirli su ve temiz su yoğunluğu dengeleyen bir sistemdir. Ters ozmoz teknolojisi ise suya basınç uygulanarak temiz su ve atık su ayrıştırılarak katkısız su elde edilir.

Arıtma sistemlerindeki en önemli detay filtrelerdir. Su arıtma işleminde farklı amaçla kullanılan filtreler mevcuttur. Örneğin membran filtre, anti bakteriyel filtre gibi vb. Membran filtrede mikroorganizmalar ayrıştırılır. Filtreler cihazın performanslarını da etkiler. Bu nedenle filtre değişim zamanları dikkatle takip edilmelidir.

Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Süre Kullanılabilir

Cihaz Filtreleri ve Değişimi

Cihazlarda çeşitli filtreler bulunmaktadır. Her filtrenin ömrü farklılık gösterir. Genelde 6 aydan 3 yıla kadar değişmektedir. Ömrü biten filtre çalışmaz. Elde edilen suyun kalitesi de düşük olur. Bunu suyun rengi, kokusu ve lezzetinden anlayabiliriz.

Arıtma cihazlarının filtrelerinin belirli zamanlarda değişmesi gerekir. Bir su arıtma cihazının ömrü, cihazın genel bakımına, filtre bakımlarına, kullanım harici zorlanmamasına ve kapasitesinin üstüne çıkılmaması ile ilgilidir. Aynı zamanda firmanın kalitesi ile de alakalıdır. Firmamızın garantisi, cihazların uzun ömürlü kullanılacağının kanıtıdır. Cihazın parçaları ve servisi kusursuz olduğunda cihazın kullanımı da uzun ömürlü olacaktır.  Bu açıdan su arıtma cihazı markaları öne çıkmaktadır. Meridyen Su Arıtma Sistemleri firması olarak kendimize, firmamıza ve cihazlarımıza güveniyor, müşterilerimizin içtiği suyu kendi içtiğimiz su olarak görüyoruz.

Su Arıtma Filtrelerinin Özellikleri

Filtreler saf malzemelerden yapılır. Her filtrenin bir kullanım süresi vardır. Zamanında değişmeyen filtreler kimyasal bakterileri sudan ayrıştıramaz ve temiz su üretemez. Filtrelerin çalışmaması da kurumaya neden olur. Kurumayla beraber bakteri oluşumuna neden olur.

Günümüzde ağırlıklı olarak damacana sular kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda damacanaların pompa bölümünde bakteri oluşmakta ve su tüketimi ile vücuda alınmaktadır. Oysaki su arıtma cihazlarında filtrelerden geçme söz konusu olduğu için sudaki bakteriler titizlikle temizlenmektedir. En iyi su arıtma cihazı, sudaki temizliği %100 sağlar. Meridyen Su Arıtma Sistemleri firması olarak siz değerleri müşterilerimize bu güvenceyi garanti etmekteyiz.

Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Süre Kullanılabilir

İnsanlarda bu hususta kafa karışıklığına neden olan bir durum söz konusudur: Su arıtma cihazı mı damacana mı? Filtrenin önemi de burada ortaya çıkmaktadır.

 • Su arıtma cihazı kullanılarak damacanaya göre daha sağlıklı su elde edilir. Su, filtreden geçtikten sonra en sağlıklı haliyle karşımıza çıkar.
 • Su arıtma cihazı almak devamlı damacana almaya göre daha ekonomiktir. Damacana yerine su arıtma cihazı tercih ederek evinizin ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz.
 • Damacana hemen tükenmektedir. Aniden bittiğinde sipariş gelene kadar beklemeniz gerekir. Arıtma cihazı ile bunun gibi problemleri yaşamazsınız.
 • Su arıtma cihazından elde edilen su damacana suyundan daha lezzetlidir. Lezzet için hazır sular tercih edilmemelidir.

Arıtılmayan Suyun Zararları

Temiz suyun insan sağlığı için de önemli olduğunun bilincinde olan bir firmayız. Susuzluk hali veya kirli su içilmesi durumunda kan basıncında düşmeler, bitkinlik, baş ağrısı, sindirim sistemi bozukluğu, halsizlik, zihinsel performansın düşmesi gibi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Hatta devam eden bu durumlar kanser, tümör gibi hastalıkları beraberinde getirerek ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle insanlar artık kendi suyunu kendileri üretmek istiyorlar. Kendi sularını üretmek isteyenler için en iyi yöntem su arıtma cihazlarını kullanmaktan geçer.

Sudaki Minerallerin Korunması

Damacana veya şişe sularda bazen suyun tadı ve kokusu rahatsız eder. Böyle bir durumda tüketici genellikle marka değişimi yapar. Aslında suyun nereden geldiği daha önemlidir. Suyun arıtma kaynağından geçmesi siz değerli müşterilerimiz için tam bir güven kaynağıdır. Piyasada farklı su arıtma markaları yer almaktadır. Tüketiciler, markaların kaliteleri hakkında bilinçli olmalı ve kapsamlı araştırma yapmaları önerilmektedir.

Damacanalar genelde plastikten imal edilir. Plastiğin içerisinde bulunan petrol artıkları insan sağlığı açısından risklidir. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalan plastik damacana içerisindeki su, plastik ile etkileşime girer ve kimyasal reaksiyona maruz kalır. Bu da insanın yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve ömrünü kısaltır. İnsanların bu konularda bilinçlenmesi, su arıtma cihazının önemini artırmakta ve bilhassa cihazların sudaki mineralleri koruma faaliyetini daha fazla ciddiye almalarını sağlamaktadır.

Sudaki Minerallerin Faydaları

Sudaki mineraller insan sağlığı açısından çok önemlidir. Sudaki minerallerin faydaları:

 • Diş ve kemik yapısını güçlendirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kalbin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Üreme sorunlarının azalmasına katkı sağlar.
 • Böbrek ve bağırsaklar daha düzenli çalışır.
 • Hücreleri korur ve yeniler
 • Sinir sistemi en iyi şekilde çalışır.
 • Dolaşım sisteminin tam kapasite çalışmasını sağlar.

Minerallerin en iyi şekilde korunması için suyun kaliteli su arıtma cihazı ile arıtılması gerekir.  Bu sayede hem sağlıklı su elde edilir hem de sağlığımızı korumuş oluruz. Bu nedenle kullanılan su arıtma cihazı büyük önem taşımaktadır.

Su Arıtma Cihaz Fiyatları

Su arıtma cihazı fiyatları, tüketici kesimin dikkat ettiği noktalardan biridir. Bu noktada insanlara hak vermekle birlikte fiyatlar ne kadar yüksek olursa olsun önemli olan sağlığı riske atan hiçbir unsurun yer almamasıdır. Çünkü ucuz diye alabileceğiniz bir cihaz ile sağlığınız bozulabilir.

Cihaz Seçerken Dikkat Edilecekler

Su arıtma cihaz seçimi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu huşuları birlikte inceleyelim.

 • Öncelikle güvenilir, saygın ve kaliteli firmaların ürünleri tercih edilmelidir. Böylece hem daha kaliteli ürün elde etmiş olursunuz hem de satış sonrası hizmetlerden daha kolay yararlanırsınız.
 • Cihazı kullanacağınız yer de önemlidir. Çünkü kullanılacak yere göre cihazın sahip olması gereken nitelikler değişebilir. Mesela; ev tipi su arıtma cihazları ile endüstri için kullanılan su arıtma cihazları farklılık göstermektedir.
 • Cihazın seçimi şebeke suyuna da bağlıdır. Bu nedenle öncelikli olarak su analizi yapılması gerekir. Analiz için firma teknik servisinden destek alınabilir. Bazı bölgelerde ise su basıncı düşük olması nedeniyle pompalı su arıtma cihazı kullanılması gerekir. Aksi halde cihazdan verim alınamaz.

Nihai olarak yukarıda bahsettiğimiz tüm unsurların ortak noktası su arıtma cihazlarının kullanım ömrünü etkilemektedir. Dolayısıyla insan sağlığını da etkisi vardır. Uzun ömürlü arıtma cihazı uzun ve sağlıklı yaşamanız anlamına gelir.

Meridyen Su Arıtma ailesi olarak Sağlığınız sağlımız, içtiğiniz su içtiğimiz sudur. Felsefesiyle hareket ediyoruz. Siz değerli müşterilerimize kaliteli cihazları en uygun ve en iyi fiyata sunarak uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmenize katkıda bulunmak gayesindeyiz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×