Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl İçilebilir Hale Getirir?

Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl İçilebilir Hale Getirir?

İnsan nüfusu sürekli artmakta ve yer kürenin her yerine yayılmış durumdadır. Yüzde yetmişi su olan dünyamızda içilebilir su kaynağı sadece bunun yüzde biridir ve bu sular her geçen gün kirlenmektedir. İnsan hayatının vazgeçilmez parçası olan temiz suya ulaşmak son derece önemli bir hal almıştır. Evlerimizde kullanabileceğimiz 3 adet su kaynağı bulunur.

Şebeke (Musluk) Suyu

Barajlar aracılığı ile toplanan su, kabaca uygulanan bir arıtma işlemi neticesinde klorlanarak evlere dağıtılmak üzere sisteme verilir.

Kaynak Suları                                                

Özellikle şehirlerde kuyular aracılığı ile yer altından çıkarılan sular yeteri kadar denetlenememektedir. Artan insan nüfusu bu suların büyük bir oranda kirlenmesine sebep olmuştur.

Damacana (Paket) Sular

Ev ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan damacana sular; genellikle 19 litre plastik şişeler içerisinde bulunur. Hem maliyet hem de sağlık açısından sakıncalar barındırmaktadır.

Artan teknoloji ile beraber su arıtma cihazları da oldukça gelişim göstermiş ve günümüzde beyaz eşyalar gibi ev ve iş yerlerimizin vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Evlere ulaşan şebeke suyunun içerisinde yer alan görünür veya görünmez her türlü katı parçacıklar ile zararlı mikro organizmaları ayrıştırarak, içilebilir bir hale getiren cihaza denir.

Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi

Su arıtma cihazları suyu nasıl içilebilir hale getirir? Bu soru oldukça önemlidir. İçmiş olduğumuz suyun temiz olduğundan emin olmak en büyük hakkımızdır. Su arıtma cihazlarının suyu arıtma aşamaları genellikle şu şekilde olmaktadır.

Sediment filtre;arıtım aşamasının ilkidir. Muslukta akan suda bulunan tortu, çamur ve kum bu aşamada arındırılır.

Granül aktif karbon filtre;Bu aşamada su, klordan ve klor gibi suya koku veren tüm kimyasallardan ayrıştırılır.

Aktif karbon filtre; suyu renk, tat ve koku bakımından zenginleştirir.

Membran filtre;su arıtma cihazının en önemli bölümüdür. Bu bölümde su, milimetrenin on milyonda biri kadar gözeneklere sahip filtreden geçerken, tüm mikrop, bakteri ve kimyasallardan arındırılır.

Su tankı; tamamen arındırılan su, içime hazır bir şekilde bu bölümde bekletilmektedir.

Batarya açıldığında tankta bulunan su, itilerek musluktan temiz bir şekilde akmaya başlar. Sonuç olarak günümüz teknolojisi ile üretilen cihazlar, suyu birçok aşamadan geçirerek son derece temiz ve sağlıklı bir şekilde içime sunmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Modelleri ve Fiyatları

Günümüzde su kirliliği, sanayileşme, hızlı nüfus artışı ve iklim değişiklikleri gibi dış etkenler nedeniyle su arıtma cihazlarının kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Sürekli gelişen teknoloji sayesinde su arıtma cihazları daha modern ve etkili araçlar olarak kullanıcılara sunulmaktadır. İç mekân musluğunuzdan akan belediye suyu, boruların kalitesi veya tesisatın eskimesi nedeniyle kirlenebilir ve kireçlenebilir. Hal böyle olunca su arıtma cihazı kullanma ihtiyacı temiz ve sağlıklı su elde etmektir. Çeşmeden gelen suyun sağlıklı bir şekilde tüketilmesine yardımcı olan bu ürünler, zamanla kullanıcılar için mutfakta etkili yardımcılardan biri haline gelmiştir.

Su Arıtma Cihazı Hangi Modellere ve Özelliklere Sahiptir?

Su arıtma cihazlarının farklı modelleri mevcuttur. Su arıtma cihazı modellerini birbirinden ayıran temel özellikler, üründeki filtre sayısı ve farklı su arıtma işlemlerinin sayısıdır. Su arıtma ekipmanlarında farklılıklar olsa da çoğu belli standart özelliklere sahiptir. Örneğin ön filtrasyon işleminde kullanılan filtre mikrometre gözenekleri sayesinde uygun büyüklükteki zararlı maddeleri sudan ayırır. İkinci filtrasyon aşamasında, genellikle bir aktif karbon filtre kullanılır, bu filtre aracılığıyla su arıtma cihazı suda bulunan kimyasalları ayıracaktır. Ayrıca sudaki kokuları giderir. 3. aşamanın filtrasyonu sırasında sudaki zararlı maddeler yine 1. aşamaya benzer ancak daha küçük boyutlu bir filtrasyon sistemi ile ayrıştırılır.

Bu üç adım, bahsedilen cihazların en temel ve standart özellikleridir. Satılık su arıtma cihazlarının çoğu, 5 aşamalı su arıtma cihazlarıdır. Yani bu özelliklere ek olarak iki ek işlem daha gerçekleştirir. Dördüncü aşamada, mikroskobik boyuttaki zararlı ve istenmeyen maddeler özel olarak üretilmiş bir filtre ile süzülür. Tüm bu aşamalardan sonra ana su saflaşır ve tadı kullanıcıya hoş gelmez. Bu nedenle beşinci ve son aşamalarda son bir filtre kullanılarak su yumuşatılır. Su arıtma cihazları tipik olarak beş aşamalı bir sisteme sahipken, birden fazla filtrasyon aşamasına sahip modeller de mevcuttur.

6 kademeli su arıtma cihazı modellerinde bu 5 aşamaya ek olarak suyun mineralizasyon aşaması da bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde insan vücudu için gerekli olan magnezyum ve kalsiyum gibi faydalı mineraller suya eklenir. Bu mineraller suyun tadına ve kıvamına zarar vermez. Sonuç olarak, suyun lezzetli tadı ve berrak hali korunur. 7 kademeli bir su arıtma cihazı ise tüm bu süreçlerin ötesinde başka bir amaca hizmet etmektedir. Su arıtma cihazı, yedinci aşamada gerçekleştirdiği filtrasyon ile su moleküllerini azaltarak temiz suyun vücut hücrelerine daha kolay girip çıkmasını sağlar. Bu sayede hücrelerimiz tükettikleri suyu daha iyi kullanırlar.

8 kademeli su arıtma sistemi ise sekizinci aşamada suyu kızılötesinden geçirerek su moleküllerini harekete geçirir. Bu nedenle tüketilen su, kan dolaşımını ve metabolizmayı harekete geçirmede rol oynar. 12 aşamalı su arıtma cihazı, su arıtma cihazlarının en eksiksiz modellerinden biridir. Tüm bu adımların yanı sıra vücuda su ve önemli vitaminler sağlar. Bu sayede sindirim sistemine fayda sağlar, saç uzamasını sağlar ve cildi güzelleştirir. Su arıtma cihazları, işlevlerine ve modellerine göre farklılık gösterir.

Klasik Boydaki İş Yerlerine Uygun Su Arıtma Cihazları

Apartman girişi su arıtma cihazı bunlardan biridir. Bu su arıtma cihazı modeli, evinize giren suyu doğrudan su sayacından filtreler. Böylece şehriniz evinizde kullanılan su arıtılır. Yaşadığınız yerde su basıncı düşükse, pompalı su arıtma cihazı, pompasız su arıtma cihazından daha verimli çalışır. Ayrıca pompanın yeterli su basıncının olduğu alanlarda kullanılması sızıntı gibi sorunlara yol açabilir. Bağımsız gövdeli su arıtma cihazı modellerinde pompa, filtre ve bağlantı cihazı gibi teknik bileşenler kapalı bir kutu içerisindedir. Su arıtma cihazınızı kullanacağınız alana göre tezgâh üstü su arıtma cihazları tercih edilmelidir. Çoğu zaman mutfaktaki alanı küçültmek istemeyen kullanıcılar, tezgâh altı modelini tercih ediyor. Ev tipi su arıtma cihazlarının yanı sıra endüstriyel su arıtma cihazları da bulunmaktadır. Bu tip cihazlar profesyonel su arıtma cihazlarıdır. Doğrudan akışlı su arıtma cihazı modelleri, ev tipi su arıtma cihazlarının aksine çok daha yüksek su arıtma kapasitesine sahiptir. Bu tip ekipmanlar ağırlıklı olarak kahvehaneler, pastaneler, çayhaneler ve çelik gövdeli su arıtma cihazları gibi benzeri kuruluşlarda kullanılmaktadır. Bu işletmeler gün içerisinde müşteri sayısına göre az ya da çok suya ihtiyaç duyarlar ve her zaman yüksek miktarda su tüketimine sahiptirler. Model çeşitliliği sayesinde kalıplı su arıtma cihazları hem bireyler hem de işletmeler için uygundur. Bu modellere ek olarak sıcak ve soğuk su şişeli su arıtma cihazları modelleri de bulunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×