Su Arıtma Cihazları Tarihsel Gelişimi

Su Arıtma Cihazları Tarihsel Gelişimi

Su arıtma cihazlarının tarihi 17 yüzyıla kadar dayanmaktadır. Sir Francis Bacon deniz suyunu kendi hazırlamış olduğu filtre düzeneğinden geçirerek tuzdan arıtmaya çalıştı. Bu su arıtma denemesi başarılı oldu ve yeni bir sistemin başlangıcı olmayı başardı.

Su Arıtma Cihazları Kum Filtreleri İle Başladı

Su arıtma cihazlarında ilk olarak kum filtreleri kullanımını Paisley isminde bilim adamı İskoçya’da kullanmaya başlamıştır. Paisley’in yapmış olduğu bu kum filtre sistemi bu tarihten 20 yıl sonraya kadar mühendisler tarafından geliştirilerek 1829 tarihinde İngiltere’de ilk su arıtma cihazını yapmayı başarmışlardır. Yapılan bu çalışma zamanla tüm İngiltere’ye yayıldı ve üllke genelinde su arıtma cihazları yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Su Arıtma Cihazları Standart Oluşum Süresi

 

Su Arıtma Cihazları ilk asgari su kalite standartları Londra’da su arıtma cihazları şirketleri tarafından düzenlenip geliştirilmiştir. “Saf ve Temiz Su” sloganı ile bu düzenlemeler yazıya dökülmüştür. 31 Aralık 1855 tarihi itibari ile “su arıtma cihazı en etkili şekilde filtreleme “zorunlu kılınacak şekilde yeni bir standart belirlenmiştir. Alınan bu kararlar Avrupa Ülkeleri arasında emsal karar oluşturmuştur. Bir çok Avrupa Ülkesi İngiltere’de başlayan bu su arıtma cihazı kalite standartları ve filtreleme konulu kararları kendi ülkelerinde uygulamaya başlamış ve kendi su standartlarını göre düzenlemeler yapmışlardır.

 

Su Arıtma Sistemleri tarihi boyunca ilk gelişmeler İngiltere’de olduğu görülmektedir. Suyun filtrasyon sistemi basınç kriterleri olduğu görüldüğü zaman ise yeni su arıtma cihaz girişimlerine sebep oldu. Otomatik basınçlı filtreler 1899’da İngiltere’de gündeme geldi ve geliştirilerek günümüzdeki haline gelmesi için ilk adımlar atıldı.

İçme Suyu Kalitesi

 

Tarih boyunca hayat kaynağı olarak bilinen ve yaşamın değişilmez bir parçası olan suyun kalitesi her devirde tartışılmış ve bir çok farklı görüş ortaya çıkmıştır. Suyun pH değerine göre sınıflandırma yapılırken kimi kesimler ise mineral değerime göre değerlendirmeyi seçmiştir. Zamanla suyun pH değeri ne kadar yüksek ise sertlik olduğu anlaşıldı ve içim lezzeti kaybolduğu görülmüştür. Fakat tadı mı yoksa sağlıklı olması mı sorusunun cevabı için farklı görüşler yine gündeme geldi. Ne suyun pH değerinden ne de suyun içilir yumuşaklığından vazgeçemeyen kesimler çözümü tatlandırıcı filtreler icat ederek bu soruna çözümler üretti. Kaliteli su içmek adına lezzetinden vazgeçmek gerekmiyor olduğunu gösteren tatlandırıcı filtreler doğal Hindistan cevizi özünden imal ediliyor. Su arıtma cihazınızın içerisine ekstra olarak takılan tatlandırıcı filtre ile alkali suyun sertliğinden daha yumuşak bir içim sağlanmıştır.

Su arıtma cihazları birçok filtre aracılığıyla suyu temizleyerek temiz içme suyu temini için çalışmaktadır. Öncelikle ön filtreleme işlemi ile suyu berrak hale getirir. Karbon filtre özelliği ile suda olan kötü koku ve tat oluşumlarını engellemektedir. En son aşamada da ters ozmoz sistemi ile membran filtrelere gönderilen su içilebilir bir şekilde su arıtma cihazından kişiye ulaştırılması prensibi ile çalışmaktadır. Genellikle saf su sanayi gibi yerlerde kullanılır. İçme sularında mutlaka sağlığa faydalı mineraller bulunmalıdır. Bu filtreler sağlıksız olan kısmı ayrıştırarak kaliteli olan kısmı kullanıcıya ulaştırma prensibi ile çalışmaktadır.

Meridyen Su Arıtma Sistemleri

Meridyen Su Arıtma Sitemleri cihazlarında Günümüzün en kaliteli ve sağlıklı su arıtma sistemi yöntemi Reverse Osmosis System ( Ters Osmoz ) kullanmaktadır. Bu sistem sayesinde şebeke suyunda bulunan en küçük mikroorganizmalara kadar ayrıştırılır. Çoğu ilimizde şebeke suyunda bulunan klor maddesini %99 oranından azaltabilirsiniz. Reverse Osmosis System ( Ters Osmoz ) sistemlerin en önemli filtre görevini yapan membran filtrenin kaliteli olması gerekir.
Meridyen su arıtma cihazı sistemleri tüm parçaları Yerli Üretim olmasına karşı Membran filtrenin üretim kapasitesi ve hammaddesi olmaması sebebiyle dünyanın en iyisi olarak kabul edilen NSF onaylı Amerikan Teknolojisi ile Üretilmiş ‘Vontron’ marka kullanmaktadır.

Su arıtma cihazlarımız ve kullanmış olduğumuz parçalar ile ilgili bilgi almak ve bulunduğunuz konuma ve ailenize göre en uygun su arıtma cihazını seçmek için danışma hattımızdaki tecrübeli arkadaşlarımızla görüşerek seçim yapabilir ya da bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’nin bütün noktalarında hizmet veren servis ağımız ile montaj, bakım ve filtre değişimleri için ömür boyu ücretsiz faydalanmaya hemen başlayın.

Su Arıtma Cihazı Bir Kere Alınır, Meridyen’den Alınır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×