Su Arıtma Cihazları Ve Çalışma Sistemleri

Su Arıtma Cihazları Ve Çalışma Sistemleri

Su Arıtma Cihazları Nasıl Çalışır?

Ön Filtreler

Su arıtma sisteminin ilk parçası ön filtredir. Bu filtrenin amacı makro pisliklerdir. Ön filtre ile musluktan gelen suda bulunan en büyük parçalı pislikler temizlenmektedir. Bunlar genellikle çamur, pas ya da tortu olmaktadırlar. Ön filtrede 5 mikron gözenek vardır ve bunlar sayesinde su berraklaşmaktadır. Bu aşama sayesinde görünüm olarak su temizlenmiş olur. Ancak mikro olarak bulunan yabancı maddelerden temizlenmemiştir. Bu tip filtreler birçok su arıtma markaları tarafından kullanılmaktadır.

Aktif Karbon Blok Filtreler

Musluk suyunda büyük oranda klor bulunmaktadır. Klor suları sertleştirmektedir. Bu yüzden arıtımda sudan temizlenmelidir. İkinci aşamada aktif karbon blok filtre bulunmaktadır. Aktif karbon blok filtreler suyu klordan arındırmaktadır. Suda klor dışında bazı kimyasallar da bulunmaktadır. Bu filtre aynı zamanda diğer kimyasalları da ayrıştırmaktadır. Aynı zamanda suda bulunan bu kimyasallar, kötü kokuya da sebep olmaktadırlar. Su arıtma cihazlarının bu aşamasında kötü kokular ve kötü tatlar giderilmiş olur.

su arıtma cihazım çalışma şekli

Bir Mikron Spun Filtre

Suyun içinde görülemeyen çok küçük partiküller bulunmaktadır. Bu partiküller suyun kalitesini düşürmektedir. Su arıtma cihazlarının bu aşamasında, partiküller sudan spun filtre ile ayrıştırılmaktadır. Filtrenin özelliği 1 mikron olmasıdır. Bunun anlamı suda bulunan 1 mikron kadar küçük partiküllerin dahi ayrıştırılabilmesidir. Bu filtreler su arıtma cihazı fiyatları konusunu da etkilemektedirler.

Membran Filtreler

Membran filtrelerin ana özelliği ters osmoz prensibinin kullanılmasıdır. Ters osmozun kullanıldığı teknoloji, suyun yarı geçirgen bir zardan geçirilmesi ile çalışmaktadır. Basınç altındaki su itilerek kirli maddelerden arındırılır. Membran filtresinde de bu teknoloji kullanılmaktadır. Bu aşamanın en önemli yönlerinden biri de su içinden yalnızca zararlı maddelerin ayrıştırılmasıdır. Yararlı maddeler suyun içerisinde kalmaya devam etmektedirler. Bu filtrelerden su arıtma markaları kullanmaktadırlar.

Tatlandırıcı Filtreler

Tatlandırıcı filtreler, su arıtma cihazlarının son aşamasıdırlar. Bu aşamaya su tamamen temizlenmiş olarak gelmektedir. Filtrede tatlandırma işlemi yapılmaktadır. Amaç su içmenin daha keyifli olmasıdır.

Su Arıtma Cihazlarının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Su arıtma cihazlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için belirli periyotlar ile bakımları yapılmalıdır.

Her su arıtma cihazı kullanım süresine göre farklı filtre değişim dönemlerine sahiptir. Cihazlar alınırken bu bilgiler edinilmeli ve dikkat edilmelidir. Zamanı geldiğinde filtreler değiştirilmelidir. Aksi takdirde kaliteli bir su elde edilemez.

su arıtma cihazım çalışma şekli

Su arıtma cihazı için önemli noktalardan biri de kullanımıdır. Cihazların sürekli kullanılması daha iyi performans vermelerini sağlamaktadır. Bu konuda su arıtma cihazı fiyatları da göz önünde bulundurulmaktadır.

Eğer cihazlar uzun süre kullanılmaz ise içinde bulunan su tüketilmemelidir. İçinde bulunan su tamamen boşa akıtılmalıdır.

Cihazlarda hortumlar bulunmaktadır. Arıtmanın doğru ve kaliteli olabilmesi için bu hortumların temizlenmesi gerekmektedir. Temizlemek yerine değiştirmek de iyi bir seçenek olacaktır.

Su arıtma cihazlarının daha derin bakıma ihtiyacı olabilmektedir. Bu yüzden rutin bakımların her türlü ihtimale karşı uzman kişilere yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bu konuda su arıtma cihazı fiyatları da fark göstermektedir.

Su Arıtma Cihazı Türleri

Su arıtma cihazları kullanım yerlerine, kişilerin sayısına ya da ihtiyaçlara göre değişen çeşitleri sahiptirler. Ayrıca çoğu bütçeye uygun olarak üretilen su arıtma cihazları da bulunmaktadır.

Tezgah altı su arıtma cihazları ile mutfağınızda yer kaplamayacak cihazlar edinebilirsiniz. Bu tür cihazlar dolapların içlerine yerleştirilmektedir. Böylece kapak kapandığında görünümü etkilememektedir. Ayrıca sistem musluğunuzdan arıtılmış su akacak şekilde kurulmaktadır.

Sebil tipi su arıtma cihazı ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu cihazlar herhangi bir yere monte edilmemektedirler. Bağımsız olarak durmaktadırlar. Bu tür cihazlar damacanalı sebiller kadar mutfağınızın görünümünü bozmamaktadır.

Su Arıtma Cihazlarının Fiyatları

su arıtma cihazım çalışma şekli

En çok merak edilen konulardan biri de su arıtma cihazı fiyatları konusudur. Su arıtma cihazlarını alırken dikkat edilmesi gereken nokta kalitesidir. Ne kadar kaliteli cihaz alırsanız o kadar uzun süre kullanıma sahip olacaktır. Fiyat ve kalite orantısı her zaman uyuşmamaktadır. Bu yüzden cihazlar hakkında ve markalar hakkında önceden araştırma yapmak önemlidir. Araştırmalarınıza göre cihazların tercih edilmesi gerekmektedir.

Cihazlarda kullanılan filtrelere özellikle dikkat edilmelidir. Filtrelerin kalitesi cihazları oluşturmaktadır. Cihazlarda kullanılan sistemlerin büyük bölümünü filtreler oluşturmaktadırlar. Cihazlar alınmadan önce bu konuda da araştırma yapılmalıdır.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazları

Sağlıklı su içmek herkesin hakkı. Bunun için en ekonomik çözümlerin başında ev tipi su arıtma cihazları geliyor. Musluk suyunuzu etkili bir şekilde arıtarak sağlıklı içme suyuna dönüştüren su arıtma cihazı ile hem sağlığınız için hiçbir zararı olmayan temiz bir içme suyuna sahip olabilir hem de evde içme suyu bitti, su almayı unuttuk dertlerinden kesin olarak kurtulabilirsiniz. Sadece su içmek için değil aynı zamanda yemek ve içecek hazırlarken de temiz, sağlıklı bir suya her zaman ihtiyacınız olacaktır. İşte kaliteli bir su arıtma cihazı sizin bu ihtiyacınıza en iyi şekilde cevap verecektir.

Su Arıtma Cihazlarının Sağladığı Faydalar

Evinize alacağınız güvenilir ve kaliteli bir su arıtma cihazı ile hem sağlık hem de ekonomik açıdan önemli faydalar elde etmeniz mümkün. Bu faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Temiz ve sağlıklı bir içme suyu elde ederek, içmek ve yemek yapmak için gönül rahatlığı ve güven içinde kullanabilirsiniz.
 • Dışarıdan su satın almayacağınızdan aile bütçenize önemli ölçüde katkıda bulunmuş olursunuz.
 • Her zaman filtre edilen temiz bir su kaynağınız olacağından suyun bitmesi endişe taşımazsınız.
 • Sıcak su kullanımında ekstra bir çaba sarf etmezsiniz.
 • Damacana ve içme suyu şişelerini taşımaz ve mutfakta onlara yer açarak, onları muhafaza etmek zorunda kalmazsınız.
 • Değişen damacana ve içme suyu fiyatlarından etkilenmezsiniz. Sadece su faturanızı takip edersiniz.
 • Sağlığınızı ve çevrenizi, plastik ambalajların zararlı etkilerinden uzak tutarsınız.
 • Konforunuzdan ödün vermek istemiyorsanız ve siparişinizin evinize yabancı kişiler tarafından taşınması sizde güvenlik endişesi yaratıyorsa o zaman su artıma cihazları sizler için en doğru tercih olacağından öncelikle iyi su arıtma markaları araştırması yaparak size ve ailenize en uygun cihazı satın almalısınız.

Su Arıtma Cihazı Markaları

Piyasada bulunan ve satışa arz edilen su arıtma markaları pek çok marka ve model ile gerek mağazalarda gerekse online alışveriş platformlarında tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. Su arıtma markalarının çeşitliliği düşünüldüğünde bu ürünlerin içerisinden doğru markanın seçimi, kişinin öncelikle detaylı bir marka araştırması yapmasına bağlıdır. Bu konuda Meridyen Su Arıtma gibi uzman firmalardan su arıtma markaları ve özellikleri hakkında detaylı bilgi alınması tavsiye edilmektedir. Meridyen su arıtma tarafından satış sunulan su arıtma cihazları en çok beğenilenler arasında.

Su Arıtma Cihaz Modelleri

Piyasada uzun yıllardır hizmet veren su artıma markalarının ürettiği tezgah altı su arıtma cihazları, tezgah üstü su artıma cihazları, pompalı su artıma cihazları, pompasız su artıma cihazları, arıtmalı sebiller en çok talep gören su arıtma cihaz modelleri arasında dikkat çekiyor.

Meridyen Su Arıtma Cihazı Modelleri ve Özellikleri

Kaliteli ve güvenilir su arıtma cihazları ile piyasada tanınan ve lider bir kuruluş olan Meridyen, su arıtma sistemlerine satışa sunduğu cihaz modellerinin paslanmaz çelik su tankları, 6 filtre 7 aşamalı 6 filtre 7 aşamalı filtrasyon sistemi, voltron membrane, geniş su tankı kapasitesi, Avrupa lux muslukları ve daha pek çok niteliği ile damgasını vuruyor. Meridyen su artıma cihazları içerisinde;

 • Zümrüt 12 litre su arıtma cihazı
 • Bronz 8 litre su artıma cihazı
 • Açık kasa su artıma cihazı

yoğun talep gören ve satışa sunulan cihaz türleri olarak www.meridyensuaritma.com sitesi üzerinden müşterilerin beğenisine ve incelemesine sunuluyor. Sizde bu siteye giriş yaparak son model teknolojik donanımlara sahip, hijyenik ve güvenilir nitelikleri ile ön plana çıkan bu özel ürünlere uygun su arıtma cihazı fiyatları avantajlarından faydalanarak Meridyen su sistemleri güvencesi ile sahip olabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su arıtma cihazlarını satın alırken tüketicilerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar bulunuyor. Tüketicilerin aldıkları ürünlerden memnun kalmaları ve uzun yıllar sağlıklı ve güvenilir bir şekilde bu ürünleri kullanabilmeleri için bu hususlara dikkat etmeleri önemli. Firmaların garanti süresi de satın alınan ürünün güvenilir bir şekilde kullanımı bakımından göz önüne alınması gereken bir nokta.

Su artıma cihazı satın alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar arasında cihazın üretildiği malzemelerin niteliği ve kalitesi, cihazın sahip olduğu kalite belgesi, su arıtma cihazında kullanılacak filtrelerin NSF ve TSE belgeli olup olmadığı, su arıtma cihazının garanti süresi, kurulum ve montaj hizmetlerinin en iyi şekilde ücretsiz olarak sağlanması, arıtma teknolojisi, filtre seçenekleri, günlük kullanıma göre depolama kapasitesi, yedek parça ve servis özellikleri, su arıtma cihazı fiyatları yer alıyor.

Su Arıtma Cihazı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Son yıllarda giderek artan temiz su ihtiyacı su artıma cihazlarında zengin bir ürün çeşitliliğinin oluşumuna sebep olmuştur. Sektörde tanınan ve söz sahibi olan markaların satışa sunulan seçkin modelleri su arıtma işlemlerini hedeflenen kalite standartlarında başarı ile gerçekleştirmektedir. Bu ürünlere dair su arıtma cihazı fiyatları, bazı faktörlerin etkisi ile piyasada değişkenlik göstermektedir. Bu faktörler içerisinde ürünün özellikleri ve arıtma kapasiteleri sayılabilir.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Nasıl Temizlenir?

Su arıtma cihazlarını satın alırken bu sistemler içerisinde yer alan filtrelerin özellikleri de incelenmelidir. Su arıtma cihazlarının filtrelerinin temizlenme durumları hakkında bilgi alınması uzun süreli ve temiz bir kullanım için gereklidir. Zor bir işlem gerektirmeksizin basit metotlarla su arıtma cihazları, genellikle filtrede bulunan süngerlerin çıkarılıp yıkanması ile çok sayıda kullanılabilmektedir.

Cihaz kullanım kılavuzlarında belirtilen ortalama bakım sürelerine uyulması ile filtreler en iyi şekilde arıtma işlevlerini yerine getirecektir. Filtre temizliği ile bakteri oluşumuna engel olunmaktadır. Temizlenebilen filtre sistemleri yanında belirli periyotlarla yenisi ile değiştirilmesi gereken filtrelerde mevcuttur. Bu filtreler, su arıtma cihazı satışı yapan firmalar veya bu alanda tanınan başka firmalar tarafından uygun fiyatlarla müşterilere internet üzerinden ya da mağazalardan satılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×