Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi

Su arıtma cihazı şebeke suyunu temizleyerek insanlara ulaştırır. Temiz olarak tükettiğimiz suların içerisinde çok sayıda mikroorganizma ve bakteri bulunuyor. Mikroorganizma ve bakteriler insan sağlığını tehlikeye atıyor. Sağlığınızı en üst seviyeye taşımak için temiz su tüketimine Özen göstermeniz gerekir. Bu sebeple de su arıtma cihazlarını kullanarak suyun temizliğini kendi elinize almış olursunuz. Marketten alınan hazır sular ve damacana sularda kesin olarak temiz diyebileceğimiz sular değildir.

Nasıl hazırlandığını ve ne kadar süredir plastik şişeler içerisinde kaldığını bilmediğimiz için bu suları sağlıklı kategorisine koymamız mümkün değildir. Su arıtma cihazlarının içerisinde yer alan filtreler çok önemlidir. Cihazın bütün işlevine neredeyse filtreler gerçekleştiriyor. Bu sebeple filtrelerin değişimine son derece önem göstermek gerekir. Her filtrenin bir kullanım ömrü bulunuyor. Bu kullanım ömrü dolduktan sonra değişim zorunlu hale geliyor. Değişimi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmez ise cihazın bozulması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Su Arıtma Cihazı Filtresi Nedir?

Su arıtma cihazları içerisinde çok sayıda filtre yer alıyor. Her birinin farklı görevi bulunuyor. Bu filtreler şebekeden gelen kirli suyu temiz bir hale getirerek insanlara sunuyor. Aynı zamanda suyun tadını ve kokusunu değiştirme gibi bir özelliğe de sahiptir. Bu sebeple su arıtma cihazlarının en önemli parçalarından biri filtreler oluyor. Filtrelere gerekli özen gösterilmediği takdirde su arıtma cihazlarının bozulma durumu söz konusu olabiliyor. Her bir filtrenin belirli bir kullanım ömrü bulunuyor. Kullanım ömrü biten filtreleri kesinlikle değiştirmek gerekiyor.

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi

Değiştirmez ise şebeke suyunu tamamen temizlemeden size sunabilir. Aynı zamanda cihazın bozulması gibi bir durumda söz konusu olabilir. Hem sağlığınızı hem de cihazınızı bozma gibi bir durumla karşı karşıya kalmanız mümkün olur. Bu sebeple cihaz alırken size belirtilen kullanım ömürlerini iyi bir şekilde takip ederek süresi dolduğunda kesinlikle değiştirmeniz gerekir.

Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilir?

Su arıtma cihazlarında en çok önem gösterilen aparat filtre oluyor. Filtrenin kalitesine bağlı olarak su arıtma cihazı fiyatları değişiklik gösteriyor. Sürekli değiştirmek zorunda kaldığınız filtreler su arıtma cihazınızın kalitesiz olduğunu gösteriyor. Kaliteli olan su arıtma cihazları genellikle 2 ile 3 yıl arasında filtre değişimi yapıldığı güvencesini veriyor. Filtrelerin kaliteli olması daha kaliteli bir suyu erişiminizi sağlar. Filtre değişim süreniz geldiği zaman firmanın yetkili servisi ile görüşerek orijinal parçasını alıp değiştirmek gerekir.

Filtre değişiminin en büyük sebeplerinden biri cihazın daha sağlıklı bir şekilde çalışması oluyor. 2 yılda bir değişim söz konusu olduğu için bütçeyi zorlayan bir durum değildir. Süresi dolan su arıtma cihazının filtresi değiştirilmediği zaman kalitesiz su almak durumunda kalınıyor. Bu sebeple mutlaka süresi dolan filtreleri değiştirmek gerekir. Aksi takdirde cihazınız bozulacaktır.

Membran Filtresisin Değişimi

Su arıtma cihazlarının pek çok farklı filtresi bulunuyor. En önemli filtrelerden biri membran filtresi oluyor. Bu filtre suyun tamamen temizlenerek tüketiciye ulaşmasını sağlayan filtredir. Bu sebeple temizliğine ve kullanım ömrüne en çok dikkat etmemiz gereken filtrelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Suyun içerisinde yer alan zararlı maddelerden arındırarak temiz ve berrak bir şekilde suyu insanlara sunar. Aynı zamanda suyun kokusunu da daha iyi bir hale getirir. Bu fitreyi çok büyük bir önem göstermek gerekiyor.

Filtrenin değişim süresi 2 yıl olup daha erken işlevini yitirmesi durumunda değişim söz konusu olabilir. Süresi dolan filtreyi kesinlikle değiştirmek gerekir. Su arıtma cihazı markaları pek çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Markalara bağlı olarak da membran filtre değişiklik gösteriyor. Ortalama 2 yıl kullanım sağlayan bu filtreler bazı markalarda daha kısa süre olabiliyor. Suyun kalitesini doğrudan etkilediği için etkisini yitirmesi halinde değiştirmek gerekir.

5 Micron Filtre Değişim Süresi Ne Kadardır?

5 Micron filtre son derece önemli filtrelerden bir diğeridir. Suyun temizlenmesi esnasında ilk rol oynayan filtre oluyor. Kum ve toprak gibi büyük parçaların sudan ayrışmasını sağlıyor. Yani bu filtrenin işlevini kaybetmesi durumunda suyunuz kum ve toprak gibi parçalardan arınmadan size ulaşacaktır. Bu filtreden geçerek toprak ve kum gibi oluşumlardan ayrışan su membran filtreye ulaşır. Bu filtrenin kullanım ömrü yaklaşık olarak 6 aydır.

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi

6 ay dolduktan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekir. Değiştirilme durumunda kum ve topraktan ayrışmayan sular ortaya çıkar. Aynı zamanda bu suyun diğer filtrelere ulaşması ile su arıtma cihazının bozulması söz konusu olabilir. Önemli filtrelerden biri olarak ön plana çıkan bu filtreyi süresi dolduğu an değiştirmek gerekir. 6 ay kadar kısa bir sürede değiştiriliyor olmasına rağmen uygun fiyatlı olduğu için büyük maliyetler harcanmaz.

Su Arıtma Cihazında Aktif Karbon Filtre Değişim Süresi Ne Kadardır?

Su arıtma cihazlarının en önemli filtrelerinden bir diğeri ise aktif karbon filtresi oluyor. Suyun kötü tadını ve kokusunu ortadan kaldırarak daha güzel bir kokuya ulaşmasını sağlıyor. Kötü kokan bir suyun tüketimi çok az olur. Fakat aktif karbonlar ile kokusu güzelleştir ilen bir su çok fazla tüketilir. Bu sebeple en önemli filtreler arasında yer alıyor. Düzenli olarak değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir. Bu filtrenin kullanım ömrü 6 aydır. En fazla 9 ay en az ise 3 ay içerisinde değiştirilmesi gereken bir filtre olmakla öne çıkıyor.

Aktif karbon filtresi diyor düzenli olarak değiştirilmez ise membran filtresinde bozmaya sebep olur. Öyle bir durumda 2 filtreyi birden değiştirmek gerekir ve daha maliyetli bir sonuç ortaya çıkar. Hala değiştirmemekte ısrarcı davranırsanız su arıtma cihazının tamamen bozulmasına sebep olabilirsiniz. Suyun kokusunda kötü bir koku algılıyorsanız su arıtma cihazınızın aktif karbon filtresinin süresinin dolduğunu anlamanız gerekir.

Karbon Block Filtresinin Değişim Süresi

Bu filtre ile birlikte suyun kötü kokusu ve kötü tadı ortadan kalkmış olur. En iyi su arıtma cihazı iyi bir karbon block litresi bulunduran cihazlardır. Şebeke suyu her zaman kötü kokulu ve kötü tad ile karşımıza çıkıyor. Bu filtre ile kötü tat ve koku arındırılarak en iyi şekilde tüketiciye ulaşır. Diğer filtreler de olduğu gibi bu filtrenin de kullanım ömrü 6 aydır.

Aktif karbon filtresi ile beraber değiştirilmesi gerekir. En erken 3 ay en geç ise 9 ay içerisinde değiştirilmediği takdirde diğer filtrelerin bozulmasına da sebep olur. Su arıtma cihazlarında filtre değişimi son derece önemli konulardan biridir. Daha sağlıklı bir su tüketimi için mutlaka düzenli olarak filtre değişimi söz konusu olmalıdır. Aynı zamanda cihazınızın daha uzun ömürlü çalışması için filtrelerin değişimine önem göstermek gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×