Su Arıtma Cihazlarında Ne Tür Filtreler Kullanılır

Meridyen Su Arıtma

Su Arıtma Cihazlarında Ne Tür Filtreler Kullanılır

Su arıtma cihazlarında çeşitli filtreler kullanılır. Su arıtma cihazı içerisinde bulunan filtreler suyun temizlenmesi, suda güzel bir koku oluşumu ve suyun tadını iyileştirme gibi durumları ortaya çıkarır. Su arıtma cihazının kalitesini bu filtreler belirler. Standart bir su arıtma cihazının 6 adet filtresi bulunuyor. Su arıtma cihazını satın alırken 6 adet metresinin olmasına dikkat edin.

Şebeke suyunun mikroorganizmalardan ve kötü kokulardan arınmasına yardımcı olan aparatlar filtreler oluyor. Filtrelerin belirli bir kullanım ömrü bulunuyor. Kullanım ömrü dolan filtrelerin mutlaka değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmediği takdirde su arıtma cihazının belirli bölgelerinde arızalar meydana getirebilir. Aynı zamanda kullanım ömrü dolan filtrelerin kullanımı devam ettiği sürece temiz bir su tüketimi mümkün olmaz.

Filtre Değişimin Önemi

Su arıtma cihazları içerisinde yer alan filtreler suyun temizlenmesi ve kötü kokulardan arındırılması işlemini gerçekleştirir. Bu sebeple su arıtma cihazlarının en önemli kısımlarıdır. Kullanım ömrü dolan filtrelerin mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Su Arıtma Cihazlar

Bunun sebebi ise kullanım ömrü dolan filtrelerin cihazlara zarar vererek bozma noktasına getirmesinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda değiştirme zamanı gelmesine rağmen değiştirilmeyen filtreler ile su tüketimi sağlığa zarar verir. Membran filtre denilen en önemli filtre 2 yılda bir değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir. Diğer filtreler ise 6 ayda bir değiştirilir. Cihazınızı satın alırken bu konu ile ilgili satıcıdan bilgi edinmeniz gerekir.

5 Micron Filtresi

Su arıtma cihazlarının ilk aşamasında gerçekleştiren filtresi 5 Micron filtre olarak biliniyor. Su temizlenmeye başlarken ilk olarak bu filtreden süzülür. Toprak ve tortu gibi büyük parçalı zararlılar bu filtreden süzüldükten sonra ikinci aşama olan karbon blok filtresine gönderilir. Suyun temizlenmesinde en önemli aşamalardan biridir.

Bu filtrenin kullanım ömrü 6 ay kadar olup en fazla 9 ay içerisinde değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir. Kullanım ömrünü tamamlamak için 5 ton su kullanılması gerekir nokta kullanım ömrü dolduktan sonra bu filtreyi Yenisi ile değiştirmek gerekir. Değiştirilmez ise diğer filtrelere ve cihaza zarar verebilir. Bu cihazların her filtre Sen son derece önemlidir. Filtre değişimine özen göstererek su arıtma cihazınızın çok daha uzun ömürlü olmasına imkan sağlarsınız.

CTO Karbon Blok

Su arıtma cihazının diğer 1 filtresi ise karbon blok filtresi oluyor. Su arıtma işleminin İkinci aşamasını oluşturuyor. Toz ve toprak gibi büyük parti günlerden arındırılan su bu filtreye geliyor ve suyun kokusu, tadı, rengi düzenleniyor. İçerisinde çok miktarda klor olan sular içme suyu haline getiriliyor. Son derece etkili bir filtre olmaktadır. Ağır kimyasal bulunduran sular insan sağlığına çok büyük zarar verdiği için mutlaka bu filtrenin düzenli kullanılması gerekir.

Filtrenin kullanım ömrü 6 ile 8 ay arasında değişiklik gösterir. Düzenli bir şekilde değiştirilmediği takdirde klordan arındırılmamış sular sofralarınıza ulaşır. Koku dengesini düzenleyerek güzel kokulu suları ulaşımı sağlar. Aynı zamanda suları kimyasal maddelerden barındırdığı için membran filtre denen filtreyi korur. Bu filtrenin zamanında değiştirilmemesi ile cihazda bozulma gibi problemler meydana gelir. Su arıtma cihazı fiyatları modele ve filtreye bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Granül Karbon Filtresi

Su arıtma cihazlarının 3. aşamasını gerçekleştiren granül karbon filtresi son derece önemli filtrelerden biridir. Bu filtre organik maddelerin arıtılarak tüketiciye ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda renk, tat ve koku gibi konularda da çok büyük bir işlev sağlar. Suda oluşan kimyasal maddeleri arındırarak sağlıklı bir su tüketimine imkân sağlar.

Su Arıtma Cihazlar

Su içerisinde yer alan böcek ilaçları ve farklı hayvan ölülerinin kokularını arındırma ile görevli bir filtredir. Kullanım ömrü 6 ay olup 6 aydan sonra mutlaka filtrenin değiştirilmesi gerekiyor. En fazla 9 ay en az ise 3 ay kullanım söz konusu oluyor. Suyun en sağlıklı hale gelmesini sağlayan aşamalardan biridir. Su arıtma cihazı markaları araştırılırken filtre kullanım ömürleri ne çok dikkat etmek gerekir.

Membran Filtre

Membran filtre tartışmasız ki su arıtma cihazlarının en önemle filtrelerinden biridir. Su arıtma işleminin en büyük kısmı bu filtrede gerçekleşir. Membran filtre de Mikron aralığı çok küçük olmasından dolayı suyun içerisinde yer alan en ufak mikroorganizmalar ve bakterileri bile yok etmeye yardımcı olur. Suyun en sağlıklı hale gelmesinde çok büyük bir rol oynuyor. Su ile vücudumuza aldığımız mikroorganizmalar ve bakteriler çok çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamak adına su arıtma cihazları arasında mutlaka membran filtrenin kaliteli bir filtre olmasına dikkat etmek gerekir. Çok küçük gözeneklere sahip olmasından dolayı suyu tamamen arıtma özelliğine sahiptir. En ufak bir bakterinin bile su içerisinde kalmamasına yardımcı oluyor. Sağlıklı bir su tüketimi sağlamak isteyen kişiler mutlaka su arıtma cihazlarını tercih etmelidir.

Aynı zamanda bu aşamadan geçen su antibakteriyel bir özellik kazanıyor. Bu önemli filtrenin kullanım ömrü diğer filtrelere göre çok uzundur. Yaklaşık olarak 2 yıl ile 3 yıl arasında değişen bir kullanım ömrüne sahiptir. Diğer filtreler düzenli olarak değiştirilmez ise bu filtreye zarar verebilir. Suyun en temiz ve en saf haline dönüşmesini sağlayan bu filtre son derece önemli bir filtredir. Kullanım ömrü dolduktan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekir. Suyun tamamen arındırılmasına yarayan bu filtreden sonra 2 filtre daha bulunuyor.

Karbon Filtre ve Mineral Filtre 

Su arıtma cihazları içerisinde yer alan diğer filtreler ise karbon filtre ve mineral filtre oluyor. Su arıtma işleminin son aşamaları olarak geçen bu iki filtrenin kullanım ömrü 6 ay olmaktadır. En iyi su arıtma cihazı filtreleri uzun ömürlü olan su artırma cihazlarıdır. Su içerisinde yer alan klor ve böcek ilacı gibi kokuların yok edilmesine yardımcı olan karbon filtre suyu kimyasal maddelerden de ayrıştırarak tüketiciye sunar. Membran filtre de tamamen temizlenen su daha sonra karbon filtreye geçerek burada güzel bir koku ve tat kazanır.

Suyun hem kokusu ve tadı bu aşamada daha iyi bir hale gelir. Karbon filtre aşamasında su lezzetli bir hale geldiği için insanlar tarafından daha fazla tüketim sağlanır. Daha sonra karbon filtreden çıkan su mineral filtreye gelir. Bu filtrede ise suya magnezyum, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller ilave edilir. Böylece su çok daha kaliteli bir hal alır. Aynı zamanda insan sağlığı için gerekli olan mineraller de suyolu ile alınmış olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×