Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensibi Nasıldır?

Meridyen Su Arıtma

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensibi Nasıldır?

Su arıtma cihazı sayesinde, suyun içerdiği insan sağlığına zararlı partiküller ayrılır. Ortaya lezzetli ve sağlıklı bir su çıkaran arıtma cihazları beş farklı filtreye sahiptir. Bunlardan ilki ön filtredir. Suyu süzen ön filtre, su içerisindeki yabancı maddeleri ayıklamaya yardımcı olur. İkinci bir filtre ise karbon filtresidir. Bu filtre ise temiz suyun içerisindeki kimyasal madde ve kloru ayırmak için arıtma cihazına yerleştirilmiştir ve bu sayede suyun kötü kokusu giderilerek güzel bir lezzet elde edilir.

Mikron suyun filtre ile de ayrışan bu su ters ozmosa hazırlanmış olur. Su, bu aşamada en önemli filtre olan membran filtreye ulaşır. Su gözeneklerindeki tüm partikülleri milimetrenin milyonda bir düzeyi şeklinde ayırmaya yardımcı olur. Bu aşamaya kadar gelen suyun içerisinde kalan en ufak mikrop bile membran filtre sayesinde ayrıştırılır. Son filtre ise tatlandırıcı filtre dediğimiz ve membrandan süzülen suyun tatlandırılmasını ve içilebilir bir suya dönüştürülmesini sağlar.

Su Arıtma Cihazlarının Özellikleri

Su arıtma cihazı markalarıfarklı özelliklerde su arıtma cihazları üretirler. Genel özellikleri dışında belli firmalara ait cihazlar farklı özelliklere de sahip olabiliyor. Genel özelliklerinden bahsedecek olursak bunlardan biri detoks filtre içermesidir. Detoks filtrelerin içerisinde mineral filtre ve alkali filtre vardır ve hangi filtrenin kullanılacağı su arıtma cihazının markasına göre farklılık gösterir. Yine cihazların içinde bulunan su tanklarının kapasiteleri de üretici firmanın inisiyatifindedir. Arıtma cihazları genellikle küçük boyuttadır ve çok yer kaplamaz.

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensibi

Günlük su arıtma kapasiteleri maksimum 250 litre olan su arıtma cihazları, elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan çalışır. İçlerinde bulundurdukları filtreler sayesinde insan sağlığına zararlı olmayan su oluşumunu destekler. Su arıtma cihazlarının satışa çıkabilmesi için Avrupa standartlarına uygun bazı testlerden geçmeleri beklenir. Bu testleri geçemeyen cihazların satışına izin verilmez. Bu su arıtma cihazlarının kurulumu kolaydır ve suyun mineral dengesini sağlayarak partikülleri küçültür.

Su Arıtma Cihazlarının Evde Kullanımı

En iyi su arıtma cihazı, suyun içerisindeki kloru, partikülü ve tortulu yok eder. Evde kullanacağımız su arıtma cihazları sayesinde yemek yaparken, çay demlerken ve su içerken bu cihazlardan gelen suyu kullanarak sağlıklı bir su tüketmiş oluruz. Arıtma yapılmayan suların tüketilmesi böbreklerin çalışma sistemini bozarak sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Aynı zamanda bağırsak alışkanlığını değiştirerek vücutta toksik maddelerin birikmesine neden olur. Teknolojinin gelişmesiyle birçok farklı özellikte üretilen su arıtma cihazlarından bir tane evinize alarak sağlıklı bir su elde edebilirsiniz. Ayrıca buna karar verirken evdeki çeşmenizden akan suyu analiz ettirerek buna uygun filtreye sahip olan arıtma cihazlarından temin edebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazları Alınmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaliteli su tüketimi, insan sağlığı açısından çok önemlidir. su arıtma cihazları vücut için gerekli olan kaliteli suyu sağlar. Günümüzde suların temiz olması çok fazla konuşuluyor ve bu yüzden su arıtma cihazı markaları artmaya devam ediyor. Birçok seçenek arasında karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan biri su arıtma cihazının kaç aşamalı olduğudur. Su, ne kadar fazla filtreden geçerse o kadar temiz ve sağlıklı olacaktır. Bu yüzden su arıtma cihazlarının hangisinde daha fazla aşama varsa o arıtma cihazını seçmek gerekir.

Tezgâh Altı Su Arıtma Cihazları

Su arıtma cihazı fiyatları o cihazın çeşidine ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Bunlardan biri olan tezgâh altı su arıtma cihazları, dolabın içine yerleştirilerek kullanılır ve bu sayede yer kaplamaz. Tezgâhı dar olan mutfaklarda su arıtma cihazının tezgâh altı olması önemlidir. Bu cihaz sayesinde arıtılan su, mutfak bataryasının yanına monte edilerek kullanılan bir özel musluktan geliyor.

Musluktan akan su arıtma cihazının arıttığı temiz su oluyor ve bu suyu yemek yaparken, çay demlerken, kahve hazırlarken veya meyve ve sebze yıkarken kullanabiliyorsunuz. Tezgâh altı su arıtma cihazlarının bir diğer avantajı ise damacana indirip kaldırma gibi işlere gerek kalmamasıdır. Ayrıca bu cihaz modeli, kolay montajı ve bakım gerektirmemesi nedeniyle de çok fazla tercih ediliyor. Düzenli filtre değişimi ile uzun süre kullanabileceğiniz tezgâh altı arıtma cihazlarının kullanımı, tüm bu özellikleri sayesinde oldukça kolay ve pratik oluyor.

Sebil Tipi Su Arıtma Cihazları

Sebil tipi su arıtma cihazları, mutfağın dekorasyonuna uyum sağlayacak şıklığıyla öne çıkıyor. Tezgâhtan bağımsız olarak kullanılan bu arıtma cihazlarında hem arıtılmış suyu hem de sebili kullanabiliyorsunuz.

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensibi

Çocuk kilidi sayesinde, güvenlik de sağlayan bu cihazlar, damacanaların mutfaktaki kötü görünümünden de sizi kurtarıyor. Sıcak veya soğuk olarak kullanabileceğiniz arıtılmış suya erişiminiz de sebil sayesinde kolay hale geliyor. Ayrıca sebil tipi su arıtma cihazlarındaki LED ekran sayesinde içerisinde bulunan filtrelerin durumunu da takip etmek mümkün oluyor.

Hangi Su Arıtma Cihazı Alınmalı?

Su arıtma cihazlarında açıkladığımız iki farklı model var ve bu modellerin farklı avantajları bulunuyor. Bu cihazlardan hangisinin alınacağına karar verirken önemli olan kullanılacak mutfağın büyüklüğü, tezgâh ve dolabın genişliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu cihazların fiyatları modeline, özelliklerine, filtrelerinin çokluğuna ve hacimlerine göre farklılık gösterdiği için, tercih yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Su Arıtma Cihazlarında Teknik Destek

Su arıtma cihazlarında bir diğer önemli şey ise teknik desteğin kalitesidir. Arıtma cihazı alınırken teknik servisin kalitesi de cihaz kullanımının verimliliği ve uzun süre kullanılabilmesi için göz önünde bulundurulmalıdır. Bu cihazlarda filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi teknik servis tarafından yapılır. Teknik servisi ilgili olan ve zamanında filtre değişimi yapan markalardan cihaz edinmek daha mantıklı olacaktır.

Su Arıtma Cihazlarının Kurulumu

Su arıtma cihazlarının montajı yapılırken ilk olarak su arıtma filtre yuvası içinde bulunan 5 mikron filtre, cihazın su girişinin altına takılır. Daha sonra filtre yuvası içindeki blok karbon filtre ilk takılan filtrenin yanına takılır. Yuvanın içinde bulunan bir diğer filtre olan mikron filtre ise son su arıtma filtre yuvasına takılarak ana gövdeye montelenen membran su arıtma filtre yuvasının içine membran monte edilir. Son olarak hortum bağlantıları yapılır. Bu hortumlar su arıtma cihazı hat alması bağlantısı, su arıtma cihazı artık su bağlantısı, su arıtma cihazı musluk bağlantısı ve su arıtma cihazı tank bağlantısı olmak üzere 4 farklı yere bağlanır. Daha sonra su arıtma cihazı kullanıma hazır hale gelir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×