Posted on: 16 Aralık 2020 Posted by: Meridyen Su Arıtma Comments: 0

Kaliteli yaşam kavramı artık insanlar için çok önem taşıyan bir şey hâline geldi. Sağlıklı yaşam için atılan adımlardan bir tanesi su arıtma cihazı kullanımıdır. İnsanlar su arıtma cihazlarını kullanarak daha sağlıklı ve temiz su içiyor, hatta diğer kullanım alanlarında da kullanıyorlar. Su arıtma cihazları nasıl oluyor da suları arındırıyor diye bir soru aklınıza gelmiş olabilir.

Sularınız su arıtma cihazı içerisinde yer alan filtreler sayesinde arınır. Suyun içinde vücudumuza zararlı olabilecek birtakım maddeler bulunur. Su arıtma cihazlarındaki filtrelerin işlevi de bu zararlı maddeleri arıtmaktır. Böylece daha sağlıklı ve temiz su kullanmış olursunuz. Bilindiği üzere su sadece içmek için değil, yemek gibi hayatımızda olan birçok kullanım alanlarında tercih edilen bir ihtiyaçtır.

Su Arıtma Cihazlarının Filtreleri Neden Değiştirilmeli?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi su arıtma cihazlarında bulunan filtreler, suların zararlı maddelerden arınmasını sağlar. Bu filtrelerin belirli bir değişim süreleri vardır. Düzenli olarak bakım yaptıracağınız zaman su arıtma cihazlarının filtrelerinin değişim sürelerine de dikkat etmelisiniz. Değişim süresi gelen filtreyi değiştirmeniz şarttır.

cocuklariniz-icin-su

Değişim süresi gelmesine rağmen su arıtma cihazı içerisinde yer alan filtreyi değiştirmezseniz işlevini kaybeder. Diyelim ki tatlandırıcı filtreyi değiştirmediniz. Bu durumda sularınızın tadı ve kokusu tahammül edilemeyecek dereceye gelebilir. Suyu rahat kullanabilmeniz için filtrelerin değiştirilmesi adeta bir zorunluluktur.

Membran Filtresinin Değişimi

Membran filtresinin su arıtma cihazı için önemini ilk olarak açıklayalım. Suyun arınmasını, zararlı maddelerden temizlenmesini sağlayan filtre membran filtresidir. Su arıtma cihazının hedefini gerçekleştiren filtre olduğu için çok önem vermeniz gerekiyor. Membran filtresi suyun zararlı maddelerden arınmasını sağladığı için sağlığınız için de epey önem taşır.

Membran filtrelerinin değişim süresi tam olarak 2 yıldır. Fakat diğer filtrelerin değişim sürelerini aksatırsanız bu süre daha da kısalabilir. Membran filtresini gerekli zaman içerisinde değiştirmezseniz işlevini kaybeder ve suyunuz zararlı maddelerden arınamaz. Aynı durum diğer filtrelerin değiştirilmediği zaman da geçerli olacaktır. Diğer filtreleri değiştirmezseniz membran filtre suyu arındıramaz, bu da zararlı suları tüketmeye devam etmeniz anlamına geliyor.

5 Micron Filtresinin Değişimi

Su arıtma cihazının ilk aşamasını merak ediyorsanız 5 Micron ilk aşamayı gerçekleştirir. Suyun içerisinde bulunan kir, tortu ve kireçleri temizleyerek pürüzsüz bir su elde edilmesini sağlar. Bu da su arıtma cihazı içerisinde bulunan membran filtre için suyu hazırladığı anlamına geliyor. Bu yönden su arıtma cihazları için önemli bir filtre olduğunu söyleyebiliriz.

Pompalı su arıtma cihazları
Pompalı su arıtma cihazları

5 Micron filtresini 6 ay içerisinde değiştirmeniz gerekiyor. Eğer filtreyi zamanında değiştirmezseniz kullandığınız su arıtma cihazı modelleri ne kadar kaliteli olursa olsun suyunuz kirli durmaya devam edecektir. 5 Micron filtresi işlevini yitirdiği için aynı zamanda membran filtre de zararlı maddeleri arıtma işlemini gerçekleştiremez.

Aktif Karbon Filtresinin Değişimi

Koku her insan için önem taşıyan bir unsurdur. Siz de su arıtma cihazı modelleri alacağınız zaman suyun kötü kokmasından endişe duyuyorsanız merak etmeyin. Su arıtma cihazında yer alan aktif karbon sayesinde su kötü kokulardan arınır ve suyu kullanırken burnunuza hiçbir şekilde kötü koku gelmez. Tabii ki suyun kötü kokmaması için filtrenin zamanında değiştirilmesi gerekir.

Aktif karbon filtresini de yaklaşık 6 ay içerisinde değiştirmeniz gerekiyor. Eğer filtrenin değişim süresini geçirirseniz su kötü kokar ve kullanamazsınız. Eğer net bir değişim süresi arıyorsanız 3-9 ay arası olacak şekilde filtreyi değiştirebilirsiniz. Aktif karbonun değişim süresini aksattığınız zaman membran filtresini de değiştirmek zorunda kalırsınız.

Karbon Block Filtresinin Değişim Süresi

Eğer aktif karbonun tek başına yeterli olacağını düşünmüyorsanız su arıtma cihazı modelleri içerisinde yer alan karbon block filtresinin de kötü tat ve kokuları giderdiğini söylememiş sizin açınızdan iyi olacaktır. İki filtrenin de işlevinin aynı olması, suyun hiçbir şekilde kötü kokmaması ve tadının da güzel olması anlamına geliyor.

Karbon block filtresini 6 ay içerisinde değiştirmeniz gerekiyor. Eğer 3-9 ay içerisinde değiştirirseniz daha sağlıklı olur. Karbon block filtresini zamanında değiştirmezseniz membran filtresini daha kısa sürede değiştirmeniz gerekir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda da normalde olması gerekenden fazla masraf yapmak zorunda kalırsınız.

Post Carbon Filtresinin Değişimi

Su arıtma cihazına koyduğunuz su kötü tat ve kokulardan arındıktan sonra tatsız bir hâl alır. Bu duruma karşılık post carbon filtresi, kötü tat ve kokulardan arınan suya aroma verir. Böylece suyun güzel bir tat almasını sağlar. Eğer suyun tatsız olmasından endişe duyuyorsanız post carbon filtresinin bu durumu önlediğini söyleyebiliriz.

Post carbon filtresini 1 yıl içerisinde değiştirmeniz gerekiyor. Filtreyi 1 yıl içerisinde değiştirmediğiniz zaman tortu ve yosunların biriktiğini görürsünüz. Bu da suyun aromasını bozar ve sizi rahatsız eder. Özellikle küçük çocuklar tadını sevmediği şeyi tüketmediği için su içme alışkanlığı da edinememiş olurlar. Bu filtrenin değiştirilmemesinin sonucunda da membran filtrenin daha kısa sürede değiştirilmesi gerekir.

Mineral Filtresinin Değişimi

Su arıtma cihazını kullanacağınız yerde 0-12 yaş aralığında çocuk ya da hamile kadın varsa mineral filtrenin kullanılması gerekiyor. Aynı zamanda yaşlı insanlar da su arıtma cihazlarında mineral filtresi bulundurmalıdır. Çünkü vücudumuzun alması gereken vitaminler vardır. Damacana ve içme sularında da bu vitaminler bulunmuyor. Mineral filtresi bahsettiğimiz vitaminlerin suda bulunmasını sağlar.

Mineral filtresinin değişimi 12-24 aydır. Bu filtrede bulunan tatlandırıcılar tamamen doğaldır ve insan sağlığı için de önemli vitaminler bulundurur. Mineral filtresinin zamanında değiştirilmemesi, suda gerekli vitaminlerin bulunmaması anlamına gelir. Bu da su arıtma cihazını kullanmanızın anlamı kalmaz demek oluyor.

Alkali Filtresinin Değişimi

Suda birtakım yabancı maddeler bulunur. Yabancı maddeler insan sağlığına zarar verebilecek türdendir. Bu sebeple alkali filtre kullanarak suyunuzun yabancı maddelerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Böylece su saf ve sağlığa zararlı madde içermeyen şekilde elinize ulaşır. Hem böylelikle sağlıklı yaşam için önemli bir adım atarak yaşam kalitenizi artırmış da olursunuz.

Alkali filtresini yaklaşık olarak 1-1,5 yıl içerisinde değiştirmeniz gerekiyor. Alkali filtre değiştirilmediği zaman kullanılan su saf olmaz. Bu da içerisinde yabancı madde bulundurması anlamına geliyor. Eğer yabancı madde bulunduran bir su içerseniz sağlığınız için iyi olmaz. Bu filtre değiştirilmediğinde membran filtrenin de değiştirilmesi gerekir. Bu da daha fazla masrafa yol açar.

Yorum Yap