Su Arıtma Cihazlarının Kullanım Ömrü

Su Arıtma Cihazlarının Kullanım Ömrü

Yaşam boyunca iki şey önemlidir; biri nefes alınan hava diğeri de içilen sudur. Her ikisi olmadan yaşanması mümkün değildir. Ancak bu öneme rağmen özellikle su kaynaklarına gereken  önem ne yazık ki verilmemektedir. Özellikle günümüzde belki de bir farkındalık yaratmak amaçlı teknolojik destekli su arıtma cihazı  gündeme oturmuştur. İçilen suda zararlı maddeler var olabilir, işte su arıtma cihazları ile arındırıp temizleyerek tüketmek en doğru yaklaşımdır.

su arıtma kullanımı önemi

Su Arıtma Cihazı Nedir

Su arıtma cihazı evlere ve iş yerlerine gelen şebeke sularını her türlü zararlıdan temizleyen cihazlardır. Su arıtma işlemi konusunda en güvenilir teknoloji olarak ters ozmoz kavramı vardır. Bu arıtma sisteminde suya basınç uygulanarak ürün su ve atık su ile ikiye ayrılma sağlanır. Ürün su arıtılmış su demektir ve rahatlıkla içilebilir. Atık su ise zararlı maddelerle dolu kısımdır.

Su arıtma işleminde tek bir filtre yoktur. Farklı amaçlar için filtreler mevcuttur. Bunlardan bazıları tortu filtresi, membran filtresi, anti-bakteriyel filtre sayılabilir. Özellikle tortu filtresi membran olan kısmın tıkanmasını önleyicidir. Membran da mikroorganizmalar özenle ayrıştırılır. Ters ozmos teknolojisinin kullanıldığı su arıtma cihazlarında artık bir kontrole gereksinim yoktur. Arıtma sistemlerinde en önemli detay filtrelerdir. Cihazın performansını da filtreler etkiler. Bu sebeple filtrelerin değişim zamanlarının ayarlanması en önemli detaydır.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri

Cihazlarda farklı sayılarda filtreler vardır. Her fitrenin de ömrü farklıdır. Bazıları 6 ay kullanılırken bazıları 2 seneye kadar kullanılabilir. Kullanım ömrü geçmiş olan filtrelerde arıtma cihazından çıkan suyu kalitesi düşük demektir. Zaten suyun rengi, kokusu ve lezzeti belirtileridir. Arıtma cihazlarında en sık değiştirilen parça filtresidir.

Su arıtma cihazları filtre özelliklerine göre çeşitlidir. Çünkü her filtre farklı bir arıtma özelliği sunar. Yani filtrelerin çeşitlilik hali cihazların kalitesi demektir. Filtre ne kadar ince ayara sahip olursa su da o kadar kaliteli olacaktır.  İnsan vücudu için suyun önemi çok büyük olduğuna göre bu ilgiyi bu özeni de hak etmektedir. İnsanda hayati derecede önem sağlayan suyun kaliteli olması olmazsa olmaz bir kural niteliğindedir. Bu kalite de ancak suyun arıtılmış olmasından geçer.

Arıtılmayan Suyun Zararı Nedir

Suyun içeriğinde bazı bileşenler vücuda yararlı olabildiği gibi bazıları da tehlike arz eder. Bu tehlikeler de hayati önem taşıyan hastalıklara hatta ölümlere neden olabilir. Arıtılmamış su zamanla kişilerde kanser, tümör gibi hastalıkları getirir. Bu da öneminin ne kadar yüksek oranda olduğunun belirtisidir.

Su arıtma cihazlarında ortalama bir ömür vardır. Bu ömür 24 ay, 36 ay ya da 2 ya da 3 seneyi bulur. Artık evlerin mutfaklarında vazgeçilmez bir hal alan su arıtma cihazlarının bir ömrü vardır. Bu da kullanım şekli ile tamamen bağlantılıdır. Artık hemen hemen herkes hazır suların olumsuz etkilerini görmeye başladıkça kendi suyunu üretme aşamasına geçmeye başlamıştır. İnsan kendi suyunu üretmesi sağlıklı su üretimine ulaşmayı hedef haline getirmiştir. Su çok önemli olduğuna göre su arıtma cihazları ile sağlıklı su içme sağlanmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Değişimi

Su arıtma cihazı filtrelerinin belirli periyotlar içerisinde değişim yapılması ömürlerini uzatır. Bir su arıtma cihazının ömrü,kullanım şekline, titiz bakımına, cihaza yapılan düzenli filtre bakımlarına, kullanım harici zorlama yapılmamasına, kapasitesinin üzerine çıkılmamasına bağlıdır.

Su arıtma cihazları kullanıcının kullanımının yanı sıra firmanın kalitesi ile de doğru orantılıdır. Kaliteli alınan bir ürün kullanıcıyı en az sorunla karşı karşıya getirir. Firmanın garantisi demek cihazın sağlıklı bir şekilde kullanımının olacağı demektir. Çünkü cihazın parçaları olsun servisi olsun dört dörtlük olunca cihaz ömrü de bundan etkilenecektir. Bir insanda susuzluk hali hücrelerinin susuzluk yaşamaya başlaması demektir. Beraberinde bitkinlik, kan basıncında düşmeler, yoğun baş ağrıları, idrara çıkamamak gibi sorunlar ortaya çıkarır. Vücuttaki kuruluk sindirim sistemini bozacak, bağırsakları sıkıştıracak, zihinsel anlamda da performans düşüklükleri başlayacaktır. Bütün bunların ışığında tüketilecek suya verilecek önemin ne kadar mühim bir konu olduğu aşikardır.

Bir Su Arıtma Cihazında Olanlar

Bir su arıtma cihazı ile şebekeden gelen su arıtılıp sağlıklı bir su haline getirilir. Bu durum günümüzde yaygınlaştıkça aslında toplumsal anlamda da bir farkındalık oluşmaya başlamıştır. Artık günümüzde su arıtma cihazları pek çok ev ve işyerlerinde kullanılmaktadır. Böylelikle temiz su elde edilmektedir.

su arıtma kullanımı önemi

Bir su arıtma cihazının ömrü cihazda bulunan filtrelerle doğru orantılıdır. Filtreler sayesinde öncelikli olarak kaliteli suya ulaşım vardır. Ve bu filtreler sayesinde cihazın da ömrü uzamaktadır. Filtre değişim sıklığı satın alınan ürün ve markası ile değişkenlik gösterdiğinden önerilen sınırlarda bu duruma önem gösterilmelidir. Değişmeyen filtre cihazın sağlıklı bir şekilde çalışmadığının göstergesidir.

 Su Arıtma Filtreleri Hakkında

Su arıtma filtreleri sarf malzemelerdendir. Filtre suyun geçmeye başladığı andan itibaren kullanılmaya başlamıştır. Her filtrenin bir kullanım tarihi vardır. Değişim yapılmadığı takdirde arıtma sağlanamaz. Kimyasal bakterilerden su ayrıştırılamaz. Aynı zamanda gözeneklerin tıkanması hali ile su filtreden geçme özelliğini kaybeder. Filtre çalışmadığı zaman da kurumaya başlar ve beraberinde bakteri oluşumuna sebebiyet verir.

İçme suyunun önemi su arıtma cihazları ile bir kez daha gündeme gelmiş, bir su arıtma cihazı alınarak şebeke suyunu rahatlıkla içebilmek için sebepleri barındırır. Damacana su kullanımı yüksek oranlardadır ancak araştırmalar göstermektedir ki, bakteri riski oldukça yüksek su tüketim alanlarıdır. Özellikle pompa bölümünde oluşan bakteriler içerken vücuda alınır. Oysa bir arıtma cihazında nasıl çalıştığı görülmekte, suyun tadına bakılmaktadır. Genelde su arıtma cihazlarında filtrelerden geçme söz konusu olduğundan sudaki zararlı maddeler tamamen ortadan kalkmaktadır. Böylelikle şişedeki bir sudan bile çok daha faydalı hale gelir.

su arıtma cihazlarının kullanım ömrü

Su Arıtma Cihazı İle Sudaki Minerallerin Korunması

Su arıtımı sırasında minerallerden ayrıştırma yapılmaz. Mesela şişelenen sulardan mineral almak pek mümkün değildir ancak su arıtma cihazı ile mineraller korunur özellikle çocuk sağlığı için önemli olan mineral kaynağına ihtiyaç kalmayacaktır.

Şişe sularda ya da damacanalarda bazen suyun tadı ve kokusu rahatsız edici olur. Bu durumda su markası değişimi yapılır . Suyun nereden geldiğinin önemi büyük olduğundan içilen suyun arıtma cihazından geçmiş olması tam bir güven kaynağı olacaktır. Su arıtma markaları farklı farklı olarak piyasalardadır. Burada önemli olan bu markanın kalitesinin bilincinde olmaktır. Su arıtma cihazı alınırken kapsamlı bir şekilde araştırma yapılması gereklidir.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Su arıtma cihazları birçok makinede ve farklı performanslardadır. Arıtma cihazlarında fiyat farkı kullanılan filtrelere, suyun yumuşatılma özelliğine, ters ozmos sitemine bağlıdır.

Su arıtma cihazı fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun önemli olan sağlığın önüne geçecek hiçbir unsur olmadığıdır. Ucuz alınan bir su arıtma cihazı ile insan sağlığı değersizleşecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×