Su Arıtma Cihazlarının Kuraklığı Azaltıcı Etkileri Nelerdir?

Su Arıtma Cihazlarının Kuraklığı Azaltıcı Etkileri Nelerdir?

Tahmin edilmesi zor olmayan yakın geleceğin gerçeği kuraklık, çoğu bölgede hidrolojinin doğal bir özelliği olarak karşımızda. İklim değişikliği, gelecekteki kuraklıkların sıklığını ve büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Kuraklık su bulunmaması olarak yaygın bir şekilde düşünülse de kuraklık sırasında veya sonrasında meydana gelen su kalitesine olumsuz etkileri de aslında büyük önem arz etmektedir. Kuraklık, meydana geldikten aylar veya yıllar sonra su kalitesini etkileyen hem su havzaları hem de rezervuarlardaki besin döngüsünü hatta biyolojik döngüyü temelden değiştirebilecek niteliktedir.

Kuraklık sonucu bozulmuş su kalitesine müdahale etmek için birkaç kritik yönetim vardır. Bunlar, öncelikle potansiyel etkilerin farkında olmak ve olay sırasında ya da sonrasında arıtma süreçlerini hızlı bir şekilde planlamak olarak sayılabilir.

Mevcut suyun arıtılarak tekrar tekrar kullanımı yeni su kullanımını engeller. Kaynak tüketimi yaparken fayda sağlayan su arıtma cihazları, suda israfın önüne geçmek için de her evde kullanılması önerilen bir cihazlardır. Su arıtma cihazlarını doğru bir şekilde kullandığımız zaman hem su tasarrufu sağlamış hem de sağlıklı su içmiş olunur. Kuraklığın önüne geçmek adına su arıtma cihazlarının kullanımını yaygınlaştırmak gerekmektedir.

Kuraklığın Sularımıza Olumsuz Tesirleri

Kuraklık büyük ölçüde yüksek sıcaklık, düşük nem ve şiddetli rüzgârdan etkilenmektedir. Su kaynaklarında ciddi azalmaya neden olan kuraklık,  çevresel sorunlar, ekonomik sorunlar, gıda ve temiz su ile çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkartır.

Kuraklıktan etkilenen aşırı kuru toprak alanları yağmur yağdığında, ani su akışına ile suyun emilimini tamamıyla gerçekleştiremez. Yüzeyde biriken normalden fazla olan bu sular ise kanalizasyonlarına, nehirlere ve akarsulara doğru yönelir.

Yağmur akışı ile sular, zemindeki kirleticileri materyaller ve çöpleri de toplar. Ortaya çıkan bu kirli parçacıklar suda asılı kalır ve suya bulanıklık verir. Bu durum suyun tadını, kokusunu hatta görünümü oldukça etkiler. Suda bulanıklık gözlenir. Kısaca biyolojik temel ihtiyacımız olan suyu içilmez kılar.

Kuraklık İle Kirlenen Kaynak Sularımız

Kuraklık ve sıcak hava dalgasının neden olduğu su seviyelerindeki düşüş ve yüksek sıcaklıklar, tehlikeli bakteri ve alglerin oluşumuna sebep olurlar. Akabinde oluşan bakteri ve algler su kaynaklarımızı kaplar. Çoğu zaman zararlı toksin oluşturmasa da, bir numunenin laboratuvar ortamında analizi yapılmadan zehirli olup olmadıklarını ayırt etmek neredeyse imkânsızdır.

Bu durum, yetkililerinin su kaynaklarına ve dağıtım ağlarına ekstra arıtma kimyasalları eklemesinin ana sebebidir. Bununla birlikte kullanılan sulardaki filtreleme yöntemi evlerimize ulaşan şebeke ağını güvenilir kılar. Ancak günümüzde tüm şehirlerin şebekesi bu sistemlere sahip değildir. Bu sebeple evlerimizde kendi su arıtma cihazlarını kullanmamız en güveniliri olacaktır.

su arıtma

Su Arıtma Yöntemleri

 • Ters Ozmos Yöntemi

Bu yöntem suyun içerisindeki iyonların sudan ayrılmasını sağlar. Bu yöntem ile suda bulunan bütün bakteriler, insan sağlığına zarar veren maddeler ve kireç  filtre edilmektedir.

 • Su Yumuşatma Yöntemi

Bu yöntem sudaki kalsiyum ve magnezyumu, sodyum ve potasyum ile değiştirerek yapılır. Sudaki sertlik seviyesini azaltan bu üniteler genellikle tüm ev suyunu arıtmak için kullanılır.

 • Ultraviyole Sterilizasyon Yöntemi

Bu yönteme göre Ultraviyole (UV) ışınların kullanılıyor. Suda bulunan zararlı maddeleri Uv ışınları ile temizleyerek su, olması gereken içilebilir saflığına ulaşıyor. Tam verim alabilmek için bir filtre yardımı ile mikrop virüs gibi organizmalar dışında kalan partiküllerin de temizlenmesi gerekebilir.

 • Filtreleme Yöntemi

Basit bir yöntem olan filtreleme yöntem musluktan gelen suyu arıtmak için granül aktif karbon kullanılır. Sürahi gibi eşyalara takılarak manuel su doldurma işlemi ardından tüketilebileceği gibi musluğa filtre olarak veya lavabo altına monte edilecek bir sistemle direkt olarak su tesisatına da bağlanabilir.

meridyen su arıtma
su arıtma cihazları ile hem tasarruf yapın hem geleceğinize katkıda bulunun

Su Arıtma Cihazı Kullanımının Önemi

Şehir şebekesinden evlerimize ulaşan suyun özel filtreleme sistemleri ile alkali değerini yükselen filtreleme yöntemi için su arıtma cihazı kullanılır. Bu cihazlar suyun biyolojik ihtiyacımız olan ideal pH değerine gelmesini sağlar.

Son günlerin popüler teknolojik cihazı olan su arıtma cihazları arıtılmış su ile hücre emilimini kolaylaştırdığından böbreklerin ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Yaşam kalitesini oldukça arttıran filtrelenmiş su diğer sulara göre kanda çok daha hızlı dolaşır ve bedenimize enerji verir.

Günümüz sanayi devrinde, fabrikalardan çıkan atıkların şebeke suyuna karışması, temiz su kaynaklarının azalması ve mevcut kaynakların kirletilmesi gibi birçok neden bizleri su arıtma cihazı kullanımına teşvik eder. Yaşam için ihtiyacımız olan suyu olması gereken değerlerde tüketmek büyük önem arz eder.

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilecek 8 Madde

Bir eve su arıtma cihazı satın almayı düşünüyorsanız, bugün piyasada bulunan birçok firma seçeneği kafanızı karıştırabilir. Sizin için en doğrusunu seçme konusunda öncelikle bilgi sahibi olmanız gerekir. Farklı su arıtma cihazlarının ne işe yaradığını bilerek, sizin için en doğru olanını satın alabilirsiniz.

 • Kullanılan su arıtma cihazınızın markası önemli bir unsur oluşturmaktadır.
 • Ürünün garanti kapsamını ve garanti süresini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca alacağınız cihazın Water quality belgesi, Ce belgesi ya da İSO kalite belgesi bulunması gerekir.
 • Anlaşacağınız firmanın müşteri ilişkileri ve teknik servisi de önemlidir. Cihazının kurulumu sırasındaki teknik servisin donanımı ve cihaz kurulumu sonrasında destek alabileceğiniz müşteri hizmetlerine erişim kolaylığı önceden araştırılması ve dikkat edinilmesi gereken konulardandır.
 • Cihazı alırken kullanımı ve bakımı ile ilgili gerekli bilgiler edinmeniz gerekir. Tam olarak istediğiniz işleve sahip olmayan cihaz alımı sizi pişman edebilir bu sebeple ürünü temin edeceğiniz firmadan tüm özellikleri hakkında detaylı bilgi talep etmelisiniz.
 • Su arıtma cihazı bütün filtre görevini yapabiliyor mu? Bu da arıtma cihazı alınırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardandır.
 • Cihazın pompasının olması lazımdır. Buna bağlı olarak alacağınız cihazı motorlu cihaz olarak tercih yapmanız gerekir.
 • Su arıtma cihazınız en az 5 aşamalı su arıtma cihazlarından olmalıdır.
 • Bir su arıtma cihazında filtrelenen suyun pH değeri oldukça önemlidir. En fazla 8.5 pH değerinde su veren bir cihaz kullanılmalıdır.

Her su arıtma cihazı kaliteli değildir. Güvenilir bir cihaz ile istediğiniz berraklıkta temiz su içmek en doğal hakkınızdır. Burada en önemli nokta bizler için sizin sağlığınız. Kullandığımız son teknoloji sistemlerimiz ile size ve sevdiklerinize en kaliteli suyu sağlamayı hedeflemekteyiz. Firmamızı tercih ederek cihazlarımız ile filtrelenen suyunuzu gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×