Su Arıtma Cihazlarının Temizliği Nasıl Yapılır?

Su Arıtma Cihazlarının Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde özellikle büyük kentlerde su kirliliği ve şebeke sularının temiz kullanılamaması ciddi bir sorundur. Bu nedenle evlerde ve iş yerlerinde su arıtma cihazları kullanılmaktadır. Çevre kirliliğinin de etkisinin olduğu bu durum su arıtma cihazlarının sık kullanımında cihaz kirliliğine de sebep olmaktadır. Cihazlardaki filtrelerin kirlenmesi suyun arınma işlemini olumsuz etkiler ve insanların kirli su içmelerine neden olur. Böyle bir durumda su arıtma cihazı temizlenmesi önem kazanmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Evlere ve iş yerlerine gelen şebeke sularını zararlı organizmalardan temizleyen ve arındıran cihazlardır. Arıtma sistemlerindeki en önemli detay filtrelerdir. Su arıtma işleminde farklı amaçla kullanılan filtreler mevcuttur. Örneğin membran filtre, anti bakteriyel filtre gibi vb. Membran filtrede mikroorganizmalar ayrıştırılır.

Cihazların Temizliğini Neden Önemli?

Su, canlılar için tek yaşam kaynağıdır. Canlıların hayatını devam ettirebilmesi için su büyük önem arz etmektedir. Yani yaşamın devamlılığını sağlayan sudur. Hayati önem taşıyan suyun giderek artan kirliliği nedeniyle içme suyunun kalitesi düşmektedir. Yaşamımızı kaliteli bir şekilde devam ettirebilmek için temiz ve sağlıklı su içmemiz için zararlı organizmalardan arındırılması gerekir. İçerisindeki zararlı maddelerden arındırılmış temiz suyun faydaları şunlardır:

 • Kimyasal kirlenmeye maruz kalan su vücudun dengesini bozmaktadır. Bu bozulma ilk olarak beyin fonksiyonlarında meydana gelir.
 • İnsan kaslarının %75’i sudan oluşur. Kalitesiz su tüketimi kaslarda kramp ağrıları meydana getirerek yorgunluğa neden olur.
 • Temiz ve arındırılmış su, cildin erken yaşlanmasına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasına katkı sağlar.
 • İnsan kemiklerinin %20’si sudur. Yetersiz ve kalitesiz su tüketimi kemiklerde bozulmalara neden olur.
 • Sindirim ve dolaşım sisteminin çalışmasında etkilidir.
 • Su, eklem sıvılarının çalışması için gereklidir.
 • Metabolizmanın sağlıklı, bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Ağız sağlığının işlevinin yerine getirmesi için su gereklidir.

Temiz suyun önemini anlatmaya sayfalar yetmez aslında. Kısacası su, hayattır. Su arıtma cihazı fiyatları bu ürünleri temin ederken dikkat edilen bir konudur. Bununla birlikte en iyi su arıtma cihazı araştıran müşterilerimizin yukarıdaki konuları göz önünde bulundurması gerekir.

Arıtma Cihazlarının Temizliği

Su arıtma cihazlarının temizliği hem sağlığımız hem cihazların ömürleri için önemlidir. Temizliği, rutin temizlik ve filtre temizliği olmak üzere iki yönden incelemek gerekir.

Arıtma Cihazlarının Rutin Temizliği

Su arıtma cihazlarının bakım ve temizlik işlemlerinin düzenli olarak yapılabilmesi için belirli bir program uygulanır. Rutin bakımın takip edilmesi gereken sıralı aşamaları vardır. Bunlar:

 • İlk olarak su vanaları kapatılır.
 • Filtrelerin bulunduğu hazne açılır ve iç kısmı su ile temizlenir.
 • Filtreler yerine tekrar koyulur ve kapatılır.
 • Daha sonra kapatılan filtreler tatlandırıcı pense yardımıyla sökülür ve yerine yeniler takılır.
 • Kullanılmayacak filtreler çöpe atılır.
 • Son olarak depo 3 defa su ile doldurularak boşaltılır.

Cihazların Filtre Temizliği

Su arıtma cihazı içerisinde yer alan filtreler suyu yabancı elementlerden arındırarak suyu temiz ve sağlıklı bir hale getirir. Bu nedenle filtrelerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Filtre temizliği için bilinmesi gereken belli bir sıra izlenmesi gerekir. Bunlar:

 • Filtre Montajı ve değişiminden sonra su akışını sağlayan hortum çıkartılır.
 • Giriş vanası açılır.
 • Girişi vanası açıldıktan sonra çıkarılan hortum tekrar eski yerine bağlanır.
 • İlk 3 madde ile birlikte cihazlar için önemli olan filtrenin temizliği sağlanmış olur.

Ancak değerli tüketicilerimizin filtrelerin temizliği için temizlenebilir özellikteki filtreleri kullanması gerekir. Temizlenme özelliği olmayan filtrelerin değiştirilmesi zorunludur. Su arıtma cihazı markaları araştıran tüketicilerin bu noktaya da dikkat etmesi gerekir. Meridyen Su Arıtma Sistemleri olarak siz değerli müşterilerimize bu konuda gerekli bilgiyi vermeye hazırız.

Temizlikte Filtre İşlevlerinin Etkisi

Su arıtma cihazlarında farklı amaçla kullanılan filtreler vardır. Farklı amaçlara sahip filtreler, siz değerli müşterilerimizin temiz ve kaliteli su içebilmesi için inanılmaz bir işbirliği içinde çalışır. Suyun içindeki çeşitli maddeleri tutan 5 çeşit filtre vardır: Tortu filtresi, ön karbon filtresi, membran filtre, inno-sense filtre, anti-bakteriyel filtre. Bunların işlevlerini birlikte inceleyelim:

 • Tortu filtresi, membran filtrenin tıkanmasını önler ve suda çözünmeyen büyük parçacıkları ayıklar.
 • Ön karbon filtre, koku ya da zararlı organizmaları eler.
 • Membran filtre, sudaki organik kimyasal maddeleri, zararlı organizmaları en iyi şekilde ayıklar.
 • İnno-sense filtre, karbon filtre ve koku önleyen filtreyle bir araya gelir, suda tat ve koku iyileşmesini sağlar.
 • Anti-bakteriyel filtre, mikroorganizmaların yayılmasının önüne geçerek suyun devamlı hijyenik kalmasını sağlar.

. Bu filtreler arasındaki iletişimi sağlayan ise ters ozmoz teknolojisidir. Filtrelerin kullanım fonksiyonları ve ters ozmoz teknolojisi su ve cihaz temizliği için önemlidir Firma olarak siz değerli müşterilerimize bu sistemde ve filtreler ile çalışan cihazlarımızın teminini sağlamak en büyük gayemizdir.

Ters Ozmoz Teknolojisi Nedir?

Şebeke suyunda bulunması muhtemel kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kirlilik unsurlarını uzaklaştırabilen bir filtrasyon sistemidir. Ağır metalleri içme suyu elde etmek için arıtabilen tek teknolojidir. Ters ozmoz teknolojisi, günümüzde ilaç ve gıda sektöründe en yaygın olarak kullanılan teknolojidir.

Ters Ozmoz sistemleri ilk olarak ABD’de sağlıklı ve temiz su üretmek için ortaya çıkan devrim niteliğinde bir teknolojidir. Önceleri, gemilerde deniz suyundan içme suyu elde etmek için kullanılırdı. Günümüzde artık teknolojinin gelişmesiyle evlerde de kullanılabilmektedir. İleri bir filtreleme teknolojisidir. Temelini doğal bir süreç olan Ozmoz teknolojisinden alır. Ozmoz suyun az yoğunluktan daha yoğun şekilde emilmesi işlemidir.

Cihaz Temizliği ve Minerallerin Korunması

Su arıtma cihazlarının temizliği sudaki minerallerin korunması için gerekli bir husustur. Damacana veya şişe sularda bazen suyun tadı ve kokusu rahatsız eder. Böyle bir durumda tüketici genellikle marka değişimi yapar. Aslında suyun nereden geldiği daha önemlidir. Suyun arıtma kaynağından geçmesi siz değerli müşterilerimiz için tam bir güven kaynağıdır. Piyasada farklı su arıtma markaları yer almaktadır. Tüketiciler, markaların kaliteleri hakkında bilinçli olmalı ve kapsamlı araştırma yapmaları önerilmektedir.

Damacanalar genelde plastikten imal edilir. Plastiğin içerisinde bulunan petrol artıkları insan sağlığı açısından risklidir. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalan plastik damacana içerisindeki su, plastik ile etkileşime girer ve kimyasal reaksiyona maruz kalır. Bu da insanın yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve ömrünü kısaltır. İnsanların bu konularda bilinçlenmesi, su arıtma cihazının önemini artırmakta ve bilhassa cihazların sudaki mineralleri koruma faaliyetini daha fazla ciddiye almalarını sağlamaktadır. Cihazların temizliği ne kadar düzenli yapılırsa sudaki faydalı minerallerin korunması o kadar mümkün olur. Su arıtma cihazı konusunda bizlerden destek alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×