Su Arıtma Filtre Değişimi nasıl olur

Su Arıtma Filtre Değişimi nasıl olur

Su arıtma cihazı içerisindeki en önemli unsurlardan biri filtrelerdir. Filtreler suyun temiz olmasını sağlayan aparatlardır. Filtrelerin hasar almış olması ya da olmaması durumunda cihaz asıl görevini yerine getiremez. O yüzden su arıtma cihazı içerisindeki filtreler belli aralıklarla kontrol edilmeli ve bu filtrelerin kullanım ömürleri bilinmelidir. Bu hususa dikkat etmediğiniz zamanlarda suyunuz gözle görülür bir şekilde kirli akacağı gibi hasar gören fitrenin durumuna göre de bu durum değişebilir. Şöyle ki cihazınızda karbon filtresi görevini yapamaz bir durumda ise suyunuz kirli akarken mineral fitrenizin vasıfsız olması durumunda ise suyun renginde sorun görülmez ama tadı kullanılamayacak kadar kötü olabilir. Bu sebeplerden dolayı filtreler can alıcı şekilde değerlidir.

Neden Filtre Değişimi Gerekli

Su arıtma cihazları belli bir plan çerçevesinde oluşturulmuş olan ve içerisinde aşamaların yer aldığı bir sistemden ibarettir. Bu sistem içerisinde suyun temizlenmesi ve musluğa ulaşması filtreler aracılığı ile sağlanır. Hatta bazı filtreler bu işlemi iki kere yapmakla yükümlüdür. Hal böyle olunca bir fitrenin suyu alıp işlemden geçirip diğer filtreye göndermesi gerekir. Bu işlem sırasında problemli bir fitre mevcut ise suyun temizlenmesi işlemi gerçekleştirilemeyecek demektir. Bu durum ise hasarlı fitreden önceki ve sonraki işlemlerin boşa gitmesine neden olur. O yüzden suyun yumuşaklığından tutun, tadına ve şeffaflığına kadar sağlıklı ve normal olması için fitre değişimleri ve kontrolleri yapılmalıdır.

Su Arıtma Filtre Değişimi nasıl olur

Su Arıtma Cihazındaki Fitrelerin Ömrü

Her cihazda olduğu gibi su arıtma cihazında bulunan aparatlarında belli bir ömrü vardır. Su arıtma cihazınızın içerisindeki filtreler bu konuda en önemlisi olanıdır. Filtreler suyunuzun karbon değerini, vitamin oranını, kalsiyum miktarını sağlıklı oranlara uygun şekilde ayarlar. Su arıtma cihazınızın içerisinde yer alan bu filtreler sizin sağlığınızla doğrudan ilgilenir. O yüzden su arıtma cihazlarınız içerisinde birbirinden farklı filtreler için farklı kullanım ömürleri bulunur. Bir CTO karbon blok filtresi su arıtma cihazınızın beşinci aşamasını oluşturur ve ömrü 10 aydır. Diğer filtrelerinizin genel olarak ömürleri 8 ya da 10 ay arasında değişir. Bu kullanım ömürlerinin dolmasını beklemek yerine su arıtma cihazınızın fitrelerini en sağlıklı şekilde 7 ve 8 ay içerisinde değiştirmeniz gerekir. Ayrıca arada en az 2 ayda birde su arıtma cihazınızda bir problem var mı yok mu kontrol etmelisiniz. En sağlıklı olan yöntem bu iki hususa dikkat etmektir.

Su Arıtma Cihazında Hangi Filtreler Bulunur

Su arıtma cihazı içerisinde çok sayıda filtre yer alır. Ancak bu filtrelerin hepsi sizin cihazınızda olmayabilir. Su arıtma cihazı içerisinde yer alan filtreler cihazın aşamalarına göre farklılık gösterir. Şöyle ki bir 5 aşamalı su arıtma cihazı içerisinde 5 farklı fitre yer alır. Bu filtreler genel olarak karbon filtresi, membran fitresi, ters ozmoz fitresi, gümüş iyon fitresi gibi fitrelerdir. Sizin cihazınız kaç aşamalı ise bulunan fitre sayısı da değişecektir.  Beş aşamalı bir fitrenin üstü olan 6 aşamalı su arıtma cihazınızda ise ek olarak bir fitre daha bulunacaktır. Su arıtma cihazınızı aldığınızda kaç aşamalı olduğunu ve içerisinde hangi filtrelerin bulunduğunu hatta sıralamasını bile bilmeniz gerekir. Böylece sorun yaşamanız durumunda rahatça hangi filtreden kaynaklandığını da bulabilirsiniz.

Fitrelerde Hangi Sorunlar Yaşanabilir?

Su arıtma cihazının kurulmasının ardından suyunuzu uzun bir süre kullanabilir ve artık tanıma şansıda bulabilirsiniz. O yüzden suyunuzun renginde ya da tadında bir değişme olduğunda bu durumu rahatça fark edebilirsiniz. Su arıtma cihazları içerisindeki filtrelerde yaşanan sorunlar suyun kendi özelliğini doğrudan etkileyen niteliksel sorunları teşkil eder. Yani suyun tadının, görüntüsünün, değişmesi durumunda yaşanan sorunlar doğrudan filtrelerle alakalıdır. Bu niteliksel özellikler dışındaki sorunlar filtrelerden kaynaklı değildir. Örneğin nicel özellikler arasında yer alan suyun miktarının azalması ya da musluğa ulaşmıyor olması gibi durumlar basınç, dank gibi etmenlerden kaynaklanır. Sizde suyunuzun sorunlarını bir sınıfa dahil ederek problemin neden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Ancak bu konuda su arıtma cihazını kullanan kişilerin bilmesi gereken filtrelerin ömürlerini doldurmuş olmaları durumunda sorun yaşamaları kaçınılmaz olacağıdır.  O yüzden fitreler suyun niteliğini ve dolayısıyla sağlığı doğrudan etkileyeceği unutulmamalı ve fitrelere dikkat edilmelidir. Zamanında filtre kontrolü ve değişimi yapılmalıdır.

Fitre Değişimini Kimler Yapabilir

Su arıtma cihazı içerisinde yer alan filtreleri isterseniz kendinizde yapabilirsiniz. Yine su arıtma cihazınızın değişimini uzman kişilerden yardım alarak da yapabilirsiniz. Her iki durumda da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Başta eğer su arıtma cihazınızı kendiniz değiştirmeye karar vermiş iseniz bu durumda su arıtma cihazınızın sistemini bilmeniz gerekir. Bu sayede değişim sırasında daha büyük kazaların önüne geçilebilir. Kazadan kastımız sistemin bozulması ya da cihazın işe yaramaması gibi durumlardır. Ayrıca yine filtre değişiminin yapılacağı asıl sorunlu filtre en iyi şekilde doğru olarak belirlenmelidir.

Filtre Değişimini Kendiniz Yapmanız Durumda

Filtre değişimini kendiniz yapmaya karar vermiş iseniz. Öncelikle hangi filtrede sorun olduğunu tespit etmelisiniz. Değişim sırasında suların akmaması için su vanasını kapatmalısınız. Uygun olan filtreyi ambalajından çıkararak hazır hale getirmelisiniz. Vanayı kapattıktan sonra sorunlu filtreyi iki taraflı olarak su arıtma cihazından çıkarmanız gerekir. Yerine ise yeni filtreyi takmalısınız. Bu işlem sırasında cihazın başka hiçbir kısmına zarar vermemelisiniz. Bağlantı vidalarını tekrar kontrol ederek filtrenin iyi bir şekilde yerleşip yerleşmediğini test etmelisiniz. Sonrasında daha öncesinde kapattığınız su vanasını yavaşça açarak su arıtma cihazınızın içerisine suyun girmesine izin vermelisiniz. Bu işlemin ardından filtreden sorunsuz bir şekilde su gelmeye başladığında suyun biraz akmasını sağlayın. Böylece yeni filtreniz yıkanmış olur. Filtreyi değiştirirken gerekli aşamalara dikkat ettiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamazsınız.

Su Arıtma Filtre Değişimi nasıl olur

Uzman Kişilerden Yardım Almanız Durumunda

Filtre değişimi için uzman kişilerden yardım almanız durumunda görevli kişiler sizin adresinize gelerek en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Uzman kişilerden yardım almanız aynı zamanda filtrenizin en iyi şekilde değişimini sağlayacaktı. Bu konuda sizin su arıtmanızla sorumlu kişilerden ya da başka firmalardan yardım alabilirsiniz. En doğrusu filtrenizi bilen ve sizin su arıtma cihazına sahip olmanızı sağlayan firmanızla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca garantili bir filtreniz varsa yine garantisinin geçerli olduğu firmayla iletişime geçmenizde doğru bir yoldur. Her halükarda filtre değişimini başarı bir şekilde yerine getirmiş olmanız yeterlidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×