Su Artıma Cihazlarında Su Kapasitesi Ne Kadar Olur

Su Artıma Cihazlarında Su Kapasitesi Ne Kadar Olur

İleri teknoloji sayesinde evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda ve daha birçok alanda suyun kullanılabilir ve içilebilir hale gelmesine yardımcı olan cihazlara, su arıtma cihazı denir. Düzenli ve sağlıklı bir sistemle çalışmasından dolayı suyun doğru şekilde vücuduma girmesinde olanak sağlıyor. Cihazlar sayesinde suyun içinde bulunan en küçük partiküllerin arınmasında yardımcı olur. Su arıtma kapasiteleri, marka ve çeşitliliğine göre farklılık gösterir.

 Su Arıtma Cihazları 

Nano teknolojinin kullanılması durumunda su arıtma cihazları imal edilir. Cihazlarla birlikte suyun saf su hale gelmesinde yardımcı olur. Gözle görülemeyen kimyasal maddelerin, mikroorganizmaların. Kötü kokuların ve tatların giderilerek daha kullanılabilir ve içilebilir hale gelmesinde yardımcı olur. Su arıtma cihazları, insan sağlığını en doğru şekilde koruyarak, bağışıklık sisteminin zayıflamasına engel olur. Düzenli olarak yapılan bakım ve filtre değişimlerinde, içilebilir su tüketmek mümkündür. Saf su hemen hemen her alanda kullanıma elverişli olan doğal kaynaktır.

Su Artıma Cihazlarında Su Kapasitesi Ne Kadar Olur

 Arıtılmış Suyun Faydaları Nelerdir?

Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için su en önemli doğal kaynaktır. İsrafın önüne geçerek, çevremizi koruyarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilir hale gelmesinde yardımcı olunur. Doğal kaynakların tam korunabilir olmadığını görebiliriz. İnsanların bilinçsiz davranışları sonucunda su ve diğer doğal kaynakların zarar görme durumları vardır. Bu zararın ortaya çıkması durumunda su arıtma cihazlarından yardım alarak, suyun kullanılabilir hale gelmesinde etkisi olmuş olur. İçilebilir hale gelen su sağlığı en iyi şekilde koruyarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Yemeklerde, çaylarda, kahvelerde lezzetli tatların elde edilmesinde yardımcı olur. Saç dökülmelerini önler, cildi en iyi şekilde korur.

 Su Arıtma Tankı Nedir? 

Musluktan akan suyun temizlenmesinde, diğer kimyasal maddelerden ayrışması sonucunda depolandığı alana tank denir. Suyun burada toplanması ve beklemesi durumunda içilebilir hale gelmesinde yardımcı olur. Ürünlerin marka ve çeşitlerine göre farklı tank kapasiteleri mevcuttur. Su ihtiyacınızı en doğru karşılayacak olan kapasiteli tankları tercih edebilirsiniz. Bu durumu aile birey sayısına göre belirlenmelidir. Su arıtma cihazının tankı olmasaydı eğer, içilebilir suyun elde edilmesi mümkün olmazdı. Suyun arıtılması ve burada beklemesi durumunda içilmeye hazır hale gelmiş olur. Böylelikle beklemek zorunda kalmadan, kişi istediği zaman temiz suyu tüketebilir. Bu suyun bizlere ulaşabilmesi için 0.6 ile 0.7 bar civarında olan basınca ihtiyaç duyulur. Tankın içinde bulunan su eğer uzun süre kullanılmayacaksa mutlaka buradaki suyu boşaltmanız gerekir. Kullanılması durumunda cihazın musluklarını açarak tekrardan tüketime hazır hale getirebilirsiniz.

 Su Arıtma Cihazı Tankı Nasıl Çalışır? 

Suyun partikül ve mikroorganizmalardan arınması ve muhafaza olmasında yardımcı olan bu tank, cihazın olmazsa olmazıdır. Işığa karşı dayanıklı olduğundan dolayı yosunlaşma, bakteri üretme, pas tutma gibi durumlar söz konusu değildir. Her ürün gibi su arıtma cihazı tankı da kendine göre çalıştığı bir sistemi vardır. Depodan akan su doğrudan arıtma musluğuna gelmez. Bazı aşamalardan geçtikten sonra tanka gelir ve burada birikmiş olur. Tankın içinde yer alan balon, membrandan gelmiş olan arıtılmış suyun aşağıya itilerek, kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Daha sonrasında arıtma musluğunun açılmasıyla birlikte tankın içinde bulunan basınç balonunun sıkışması ve musluğa gitmesinde yardımcı olur. Karbon filtre sayesinde suyun kokudan, kötü tattan arınmasına yardımcı olur.

 Su Arıtma Cihazı Tankı Nasıl Temizlenmesi Gerekir? 

Su arıtma cihazlarının musluktan gelen suyun temizlenmesi ve kimyasal maddelerden arınmasına yardımcı olur. Bunun için düzenli bir sistem halinde çalışmalar gerçekleştirilir. Cihazın içinde birikmiş olan görünmeyen partikül ve mikroorganizmaların temizlenmesi durumunda burada birikir. Bu yüzden düzenli olarak temizli yapılması gerekir. Temizleme işlemi yapılırken vanalar kapatılmalı ve depoya gelen suyun geçişi kesilmelidir. Daha sonra filtre değişimi yapılır ve depodaki su boşaltılarak temizlenir. Daha sonra arınacak olan su depoda toplanacağı için mutlaka deponun temiz olması gerekir. Tank güneş ışınlarından ve ışığı geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden tankın içinde yosun, mikroorganizma ve bakteri gibi şeylerin içeriye geçmesine engel olur. Bu sebepten dolayı sürekli temizlemek gerekmez.

Su Arıtma Cihazı İle Su Elde Etmek

 Su Arıtma Cihazları Tank Dolum Süresi 

Depo; musluktan akan ve cihaz yardımıyla arıtılmış olan su burada birikerek, içilebilir hale gelmesinde yardımcı olur. Depo bu cihazın olmazsa olmaz bir parçası haline geliyor. Bu yüzden deponun olmadığı durumlarda, temiz suyun arıtılıp, içilmesi mümkün değildir. Bu tankın kapasitesine göre dolma süreci vardır. Cihazın kapasitesi ve basınç değerine göre değişim gösterir. Ürünlerin de farklılık göstermiş olduğu durumları göz önünde bulundurmak gerekirse, bu konu hakkında kesin olarak bir şey söylemek mümkün değildir. Yaklaşık olarak bir değer verilirse ortalama 45 dakika içinde bu işlem gerçekleştirilebilir.

Arıtma Cihazlarının Su Kapasitesi 

Hepimizin sık sık kullandığı ve her alanda kullanışlı olan tezgâh altı su arıtma cihazları markadan markaya çeşitlilik gösterir. Arıtma cihazlarının kendilerine göre belli kapasiteleri vardır. Ev tipi arıtma cihazlarında 75-80 GPD ile günlük olarak 240 litre su arıtma kapasitesine sahiptir. 600 GPD’lik durumlarda arıtma cihazları günlük olarak 1600 litre su arıtabilme özelliği vardır. Bu durum damacana ile hesaplanacak olursa 100 damacanaya isabet etmiş olur. 1 GPD 3,2 litrelik hacim sahiptir.

Evlerde Arıtılan Su Miktarı

Normal evlerde arıtılan su miktarı da 240-250 olarak hesaplanır. Ev tipi arıtma cihazları 6 dakikada 1 litre su arıtabilir. Tankın dolması durumunda işlem durur ve boşaldıkça tekrardan arıtılma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Günlük su ihtiyacını bu şekilde gidermeye çalışan akıllı sistem sayesinde gerçekleştirilmiş olur. Sizlerde bu akıllı sistemden yararlanabilmek için, ev tipi su arıtma cihazlarını taktırabilirsiniz. Böylelikle sağlığınızı en doğru şekilde korumaya yardımcı olabilirsiniz.

 Su Kapasitesi Dolum Süresi 

Suyun daha sağlıklı hale gelmesi ve içilebilir olması için mutlaka su arıtma cihazlarının taktırılması ile kullanılması gerekir. Çünkü canlıların yaşam kaynaklarından olan suyu en doğru şekilde tüketerek, bağışıklık sisteminin korunmasında yardımcı olur. Su arıtma cihazları günlük su ihtiyacını doğru şekilde karşılamış olur. Bu yüzden gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Su arıtma cihazı tankları 12 litrelik olup, musluktan akan suyu yaklaşık olarak 45 dakika ile 2 saat arasında arıtılmasında yardımcı olur. Her bir litresini altı dakika da bir arıtır. Bu yüzden kullanılması durumunda değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenlik tercih edilen markanın cihaz çeşitliliğine göre de değişim gösterebiliyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×