Uygun Fiyatlı Su Arıtma Cihazları Nelerdir

Uygun Fiyatlı Su Arıtma Cihazları Nelerdir

Musluklardan akan suyu sağlıklı ve kullanılabilir bir su haline getiren cihazlara su arıtma cihazı denir. Nano teknoloji kullanılarak üretilen bu cihazlar, reverse osmosis denilen prensibe göre çalışırlar. Su arıtma cihazlarında genellikle dört farklı filtre vardır.

Küçük boyutlarda üretilen su arıtma cihazlarının kapasiteleri üretici firmalar tarafından belirler. Genellikle günlük su arıtma kapasiteleri 250 litre olur. Elektrik enerjisine ihtiyaç duymazlar ve Avrupa standartlarına uygun testlerden geçirilerek satışa sunulurlar. Suyun mineral dengesini sağlayarak sağlıklı bir su elde etmek için kullanılırlar.

Su Arıtma Cihazlarında Filtreler

Su arıtma cihazı markalarıcihazı üretirken farklı filtreler kullanabiliyorlar. Filtre ne kadar fazla ve işlevliyse su da o kadar kaliteli bir hal alıyor. Su arıtma cihazlarında bulunan filtreler tortu filtresi, ön karbon filtre, membran filtre, Inno-sense filtre ve anti bakteriyel filtredir. Tortu filtreleri membran filtrenin tıkanmasını önleyerek suda çözünmeyen partikülleri arındırır.

İlk olarak ön filtrasyondan geçen suyun partikül filtresi sayesinde içindeki beş mikrondan daha büyük olan partiküller yok edilir. Daha sonra aktif karbon denilen filtre ile de temizlenir. İçme sularında kötü tat ve kokuyu yok eden bu filtre suyu klordan arındırır. Üçüncü bir filtre ise bu aşamaya kadar filtrelenemeyen partikülleri yok eder.

Uygun Fiyatlı Su Arıtma Cihazları

Son olarak ise ters ozmos membranından geçen su arsenik, nitrat, sodyum, kurşun, asbest gibi metal iyonlarının geçişini engeller. İnsan vücudu için geçerli olan minerallerin geçişine izin veren ters ozmos membranı sayesinde kaliteli bir su elde edilir. İçilebilir veya post karbon filtre denilen suyu daha lezzetli yapabilmek için son bir filtre daha uygulanır. Bu filtre yalnızca suya tat verir, başka bir işlevi yoktur.

Su Arıtma Cihazı Çeşitleri

Su arıtma cihazları evde kullanım için, tezgâh üstü ve tezgâh altı olarak üretilir. Tezgâh üstü arıtma cihazları tezgâh altı cihazlara göre daha büyüktür ve sebili andırır. Sıcak ve soğuk su üretebilir ve arıtma kalitesi tezgâh altı olanlarla aynıdır. Tezgâh altı su arıtma cihazları, mutfak tezgahlarının altına yerleştirilen ve ufak boyuttaki cihazlardır.

Su depolama tankını da içinde barındıran bu cihaz, yer kaplamadığı için küçük tezgahlı mutfaklarda kolaylıkla kullanılabilir. Su arıtma cihazları, suları kimyasal ve mikrobiyolojik olarak filtreler ve hangi tip olursa olsun, filtreleme derecesi aynıdır.

Su Arıtma Cihazı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Su arıtma cihazıkurulumu kolay olan bir cihazdır. İlk olarak filtre kapları su tankına sabitlenir ve filtrelerin hava almadığından emin olunur. Cihaz tezgâhın altına yerleştirilir ve su boruları arıtma cihazına takılır. Su arıtma cihazı, ters ozmos yöntemi sayesinde suyu kendine doğru çeker, filtrelerini kullanarak suyu zararlı toksiklerden arındırır ve musluktan aktarır.

Su Arıtma Cihazları Neden Tercih Edilir?

Vücudumuzun %70’i sudur ve bu yüzden su tüketimi, insan sağlığı için çok önemlidir. kaynak suları birçok yerden geçerek oluşurlar ve bu kirli şehir suları sağlık açısından tehlike arz eder. Ayrıca bu suların tat ve kokusu da rahatsız edicidir. Yemeklerde, çaylarda ve kahvelerde kötü bir koku bırakan musluk suyu, beraberinde birçok hastalığı da getirebilir. Su arıtma cihazları sayesinde güvenilir ve kaliteli bir su elde edersiniz ve bu suyu evinizde yemeklerde, çay ve kahvelerde, sebze ve meyve yıkarken kullanabilirsiniz. Birçok filtreden geçen bu sular, zararlı madde içermez ve cihazların içerdiği filtre sayesinde daha lezzetli ve kokusuz bir su elde edilir.

Uygun Fiyatlı Su Arıtma Cihazları

Ayrıca tezgâh altı su arıtma cihazları sayesinde suya erişim kolaylaşır, takılan musluk ile kolayca su kullanabilirsiniz. Küçük bir cihaz olması sebebiyle yer kaplamaz mutfaktaki damacanaların kötü görünümünü ortadan kaldırır. Bir kere alacağınızı su arıtma cihazı sayesinde, dışarıdan aldığınız damaca suların maliyetinden de kurtulmuş olursunuz. Arıtma cihazları çok fazla bakım istemeyen ve uzun süre kullanılabilen cihazlardır. Hem maliyet açısından hem de sağlık açısından su arıtma cihazları büyük avantajlar sağlıyor.

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları

En iyi su arıtma cihazı, evlerde kullanıldığında birçok avantaj sağlar. Kirli sular en çok böbreklere zarar verir. Arıtma cihazlarından kullanılan su, böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır, yumuşak formu sayesinde sindirim sistemine katkı sağlar. Metabolizmayı da hızlandıran arıtılmış su, zayıflamaya yardımcı olur. Sağlıklı ve kaliteli sular yemek ve çayları da daha lezzetli yapar. Aynı zamanda saç dökülmesini azaltır ve tıraş olurken cildin tahriş olmasına engel olur.

Kirli sulardaki ağır metalleri yok eden su arıtma cihazları sayesinde pH dengesi kurulan, sağlıklı ve yumuşak su ortaya çıkar. Aynı zamanda maliyet açısından düşünüldüğünden uzun vadede, damacana sulardan daha karlıdır. Tezgâh altı ve sebil tipi seçenekleriyle mutfağınıza uygun olarak alacağınız su arıtma cihazlarından tezgâh altı tipler yer kaplamayacak, sebil tipi cihazlar ise mutfağın dekorasyonuna katkı sağlayacaktır.

Su Arıtma Cihazlarında Bakım

Su arıtma cihazları, kurulumu ve bakımı kolay olan cihazlardır. Teknik bilgiye ihtiyaç olmadan kendiniz de bu cihazlara bakım yapabilirsiniz. Su arıtma cihazlarının parçaları kolayca takılıp çıkarılabilen aparatlardan oluşur. En önemli parçası sünger filtresidir. Bu filtre çıkarılarak bol su ile temizlendikten sonra geri takılır ve yılda 1 kez değiştirilir. Membran filtreler ise daha uzun süre kullanılabilir. Suyun kirlilik oranına göre membran filtrelerin değiştirilmesi gereken süre farklılık gösterebilir.

Su Arıtma Cihazları Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su arıtma cihazlarının kaliteli su elde ettiğine emin olunmalıdır. Her marka, kaliteli malzemeler kullanmayabilir. Sağlıklı su kullanımı için önemli olan su arıtma cihazlarındaki filtrelerdir. Öncesinde çeşmenizden gelen suyun analizini yaptırarak buna göre bir filtre içeren cihazları seçmeniz doğru olur. Su arıtma cihazları alınmadan önce tankına dikkat edilmeli, bu tankın çelikten olması sağlık açısından önem arz eder. Kapalı kasa olan ürünler, filtreleri daha kullanışlı ve daha uzun ömürlü yapacaktır. Cihaz seçerken kapalı kasalı olanları seçmek maliyeti düşürmek açısından önemlidir.

Su Arıtma Cihazlarında Marka

Su arıtma cihazında hangi markanın alınacağına karar verirken, düşünülen markanın teknik servisinin yeterli olup olmadığı bilinmelidir. Filtrelerin değişimi için çağıracağınız teknik servislerin ilgili olması, sıkıntı yaşamamanız için önemlidir. Son olarak mutfağınızın özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Dar bir mutfağa sahipseniz tezgâh altı su arıtma cihazlarından kullanabilirsiniz. Mutfağa dekorasyon katmak için sebil tipi arıtma cihazlarını da tercih edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×