Yumuşatma Sistemleri Ne Kadar Sağlıklı

Yumuşatma Sistemleri Ne Kadar Sağlıklı

Sularda magnezyum ve kalsiyum minerallerinin kireç oluşturması sebebiyle içilemeyecek derecede sert olması su yumuşatma sistemleri uygulanmasına ortam hazırlamaktadır. İnsan sağlığının önemi başta olmak üzere su ile çalışan makineler içinde zararlı olduğundan dolayı bu minerallerin sulardan uzaklaştırılması oldukça önemlidir. Suların sertliğinin giderilmesi amaç edinilerek özel olarak hazırlanan su yumuşatma sistemleri sodyum iyonu sayesinde suda bulunan magnezyum ve kalsiyum mineralleri ile yer değiştirmekte ve böylelikle sertlik giderilmektedir.

Sert Suyun Zararları

Genellikle su ile çalışan cihazlar kullanılırken sert su tercih edilmesi cihazların ömrünü kısaltmakta ve bazı parçaların kireç ile kaplanması sonucunda zarar görmesi kaçınılmaz bir son olarak bilinmektedir. Sert su ile çalıştırılan makineler ısınmakta zorlanmakta bu nedenle ısı ve enerji kaybı yaşanmaktadır. Aynı zamanda dışarıdan görülebilecek eşyalar üzerinde bıraktığı bazı lekeler görüntü açısından sorun olmaktadır.

Yumuşatma Sistemleri

Sert sular ile banyo yapan bireylerin vücudunda sabun kalıntıları kalacağı için saç telleri sertleşmekte aynı zamanda deri gözenekleri tıkanmaktadır. Bunun yanı sıra temizlik işlerinde sert su kolay köpürmediği için sabun ve temizlik malzemesi konusunda israfa neden olmaktadır.

Su Yumuşatma Cihazı Nedir?

Sert sularda bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonları sertliğe sebep olan faktörlerdir. Bu konuda kullanılan su yumuşatma cihazları ise iyon değişimi yöntemi sayesinde sularda yumuşatma işlemi yapmaktadır. Sert su hem kimyasal madde tüketimi hem enerji sarfiyatı hem de makinelerde bazı arızalar oluşturacağı için su yumuşatma cihazları sayesinde suyun sertliği kontrol altına alınmakta ve gelişebilecek tüm sorunlar önlenmektedir.

Tek tank olarak üretilen su yumuşatma üniteleri tam olarak yumuşatılmamış ham su olarak kullanıma sunulmaktadır. Bu nedenle kesintisiz bir şekilde yumuşak su elde etmek isteyen kullanıcıların iki tanklı su yumuşatma sistemlerini tercih etmeleri önerilmektedir. Genellikle tek tanktan oluşan su yumuşatma sistemleri fazla su tüketilmeyen konut, ofis gibi yerlerde tercih edilirken iki tanklı su yumuşatma cihazları suyun daha çok kullanıldığı alanlarda tercih edilmelidir.

Su Yumuşatma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Reçine filtreleme özelliği ile çalışan su yumuşatma sistemleri su içerisinde bulunan iyonların yer değiştirmesini sağlamaktadır. Kireç oluşmasına sebebiyet veren kalsiyum ve magnezyum iyonlarının cihaz içerisinde bulunan reçineler sayesinde zararlı maddeleri tutan sistemler suyun sertliğini alabilmektedir.

Su Yumuşatma Cihazının Bölümleri

Günümüzde piyasada birçok model ve marka yer almasına rağmen genel anlamda su yumuşatma sistemleri 4 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar reçine, su tankı, otomasyon işlevi gören tank ve reçinenin konulduğu tank olarak oluşmaktadır. Ancak su yumuşatma cihazı tercih edecek olan tüketicilerin bu kapsamda ürün içerisinde bulunan tankları incelemeleri ve özellikleri konusunda bilgi almaları oldukça önemlidir. Her marka ve modeldeki cihaz içerisinde kullanılan tank ve reçine farklılıkları sebebiyle istenilen derecede fayda görebilmek için firmamız ile görüşebilir gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Su Yumuşatma Cihazının Özellikleri

Daha küçük tanklı su yumuşatma cihazlarında su hızı yüksek olmadığı için yumuşatma işlevi tam olarak yerine gelmemekte bu nedenle firmamız tarafından sunulan yumuşatma sistemleri daha büyük çarklı olduğu için reçine ömrü uzun ve yumuşatma işlevi konusunda tam çalışma sağlamaktadır.

Cihaz reçine miktarı konusunda jenerasyon saat aralığı belirlemesi yapmakta ve bu kapsamda çalışma gerçekleştirmektedir. Su yumuşatma cihazı almak isteyen tüketicilerin ilk olarak ucuz olsun mantığını değil kullanacağı alanı göz önünde bulundurması önemlidir. Fitmamız müşterilerine her zaman en uygun fiyatları sunmayı garanti etmektedir.

Yumuşatma Sistemleri

Su Arıtma Cihaz Servisi

Bazı tüketicilerin kullanacakları alanda kirlilik oranı fazla olması sebebiyle ayrıca filtre kullanmaları da gerekmektedir. Bu nedenle cihaz satın almadan önce firmamız tarafından su tahlili yaptırmanız önerilmektedir. Örneğin suyun içerisinde silikat ve mineral bulunan alanlarda yalnızca su yumuşatma cihazları kullanılmaz ve ters ozmos cihazları önerilir.

Su Yumuşatma Sistemlerinde Rejenerasyon

Yumuşatma sistemlerinde bulunan iyon değiştirici reçineler bir süre kullanımdan sonra işlevini yerine getirememektedir. İyon değiştirme işleminin tam tersi olarak bilinen rejenerasyon işlemi ise reçineyi orijinal formuna getirerek daha iyi bir çalışma sağlamaktadır. Rejenerasyon işlevi geri yıkama, sonrasında reçine yatağına tuzlu su emişi ve durulama olmak üzere üç şekilde gerçekleştirilmektedir. Geri yıkama işlemi sayesinde reçine tanecikleri birbirinden ayrılmakta ve tuzlu su kullanılabilir hale gelmektedir.

Ancak geri yıkama işlemi sırasında su akış hızı oldukça önemlidir. Bu akış hızına dikkat edildiği takdirde reçine yatağı içerisinde reçine kaybı oluşmaması gerekmektedir. Cihaz rejenerasyon işlemi sırasında 5 ile 10 dakika arasında ters olarak yıkanmalıdır. Bu işlem sırasında tuz çözeltisi kullanıldığı için çözeltinin 150 ile 250 gram kullanılması önerilmektedir.

Su Yumuşatma Sistemleri Sağlıklı Mı?

Insan sağlığı açısından oldukça önemli bir etkiye sahip olan suyun, sağlıksız bir biçimde kullanılması birçok olumsuz etkiye neden olacaktır. Bu nedenle musluklardan akan şebeke suyunun içeriğinde bulunan klor yanı sıra yer alan atık maddeler insan sağlığı açısından oldukça sağlıksızdır. Su yumuşatma sistemlerine nazaran günümüzde paket suların daha sağlıklı olduğu düşüncesi bulunuyor. Bu tip suların nasıl depolandığı, hangi şartlarda şişelendıği bilinmiyor. Bu nedenle insan sağlığı için taze ve sağlıklı su olarak yumuşatma sistemlerinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Yumuşatma sistemi yerine çeşmeden kullanılan suyun ve paketli suların insan sağlığına ne derece etki ettiği tam olarak bilinmiyor. Hatta bu suların insan sağlığını olumsuz etkiler bırakacağı konusunda birçok araştırma bulunuyor. Bu nedenle insanların aklına su yumuşatma sisteminin sağlıklı olup olmadığı geliyor. Su yumuşatma sistemi genel kapsamda şebeke suyunu içilebilir hale getiren cihazlardır. Suyun içindeki kirletici olan maddeleri temizleyen şebeke suyunu filtre ile geçirdikten sonra kullanıma sunan bir sistemdir.

Günümüzde piyasada bulunan yumuşatma sistemlerinin her biri farklı teknoloji ve prensip ile çalışmaktadır. Bu nedenle her yumuşatma sisteminin sağlıklı olduğu düşüncesine kapılmak doğru değildir. Özellikle merdiven altı üretilen yumuşatma sistemleri konusunda tüketicilerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Bu kapsamda tüketiciler güvenilir bir firmadan bilgi almalı, bu doğrultuda yumuşatma sistemi kullanmaya başlamalıdır.

Firmamız tarafından sunulan tüm marka ve modeller ile ilgili detaylı bilgiyi bizimle iletişime geçerek alabilirsiniz. Yumuşatma sistemleri hakkında aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Gerek su yumuşatma sistemlerinin çalışması gerekse tüm parçalarının işlevleri konusunda detaylı bilgiyi firmamızdan edilebilir ve rahat bir şekilde yumuşatma sistemi alışverişi yapabilirsiniz. Firmamız kullanılacak alan doğrultusunda müşterilerine yönlendirme yapmakta ve su tahlili ile doğru modeli sunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×