Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Musluklardan akan şehir suları, temiz olmadığı gibi aynı zamanda sağlık açısından da tehlikelidir. Su arıtma cihazları ile musluk suları temizlenmekte ve sağlık için olumlu bir hale gelmektedir. Su arıtma cihazı, musluklara takılan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde, musluklardan temiz ve sağlıklı su akmaktadır.  Musluk sularından akan su, yabancı maddeleri içerisinde bulundurduğu için bu şekilde tüketimi uygun değildir. Son teknoloji olan filtrasyon özellikli su arıtma cihazı suyunuzu sağlıklı bir hale getirmektedir. Suyu saf haline getirdiği gibi aynı zamanda suyun yararlı maddelerini korumaktadır. Suyun doğal minerallerini koruyarak, vücut için pek çok fayda sağlamaktadır.

Sağlıklı Su Hangi Özelliklere Sahip Olmaktadır?

Sağlıklı ve temiz suyun sahip olması gereken özellikler vardır. Bu özelliklerin başında, sağlıklı suyun hastalık yapıcı zararlı maddeler içermemesi gelmektedir. Aynı zamanda sağlıklı su; kokusuz, tatsız ve renksiz olmalıdır. PH derecesi dengeli olmalıdır. Sert değil, yumuşak su olmalıdır. Aşındırıcı ya da taş yapıcı maddeler içermemelidir. Bakteri, virüs gibi bulaşıcı riskleri bünyesinde barındırmamalıdır. Sağlıklı su, insan vücudu için bir risk taşımayan, hatta fayda taşıyan bir yapıda olmalıdır. Şehir suları sağlıklı değildir. Ancak su arıtma cihazı ile şehir suyu sağlıklı hale getirilecektir.

Suyun Kirliliği Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı suyun sahip olduğu özellikler gibi kirli suda bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri gözlemleyerek, tadarak veya bakarak anlayabilirsiniz. Suyun renginde bulanıklık veya tortular var ise suyun kirli olduğu söylenebilir. Görünümün yanında tadında ve kokusunda bir gariplik varsa suyun kirli olduğu anlaşılmaktadır. Kirli su, aynı zamanda kireçli sudur. Suyun kireç oranının fazla olup olmadığını da çaydanlığın dibinde kalan beyaz toz tabakadan ya da bulaşıklardaki beyaz lekelerden anlayabilirsiniz. Kirli su sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için büyük bir tehdittir. Bu tehdidi önlemek için su arıtma cihazları kullanmalısınız.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışmaktadır?

Şehir sularının kirliliğine karşılık, su arıtma cihazları üretiliş ve oldukça talep almıştır. Su arıtma cihazları takılacak musluğun suyunun ölçülmesi gerekmektedir. Suyun içerisindeki yabancı maddelere bağlı olarak su arıtma cihazı takılmaktadır. Su artıma cihazları üç farklı yöntemle suyu temizlemektedir. Bu üç farklı yöntem kimyasal, biyolojik ve fizikseldir. Çoğunlukla fiziksel yöntem tercih edilir. Fiziksel yöntem ile su filtreden geçirilir. Askıda duran yabancı maddeler bu filtrelere takılır ve su saf haline dönüşür. Böylece şehir sularının o kötü tadı, kokusu ve bulanık rengi giderilir. Sağlıklı ve temiz su elde edilir. Daha lezzetli olan bu su, aynı zamanda yumuşak sudur.

Su Arıtma Cihazının Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Su arıtma cihazları, musluklara takılan, suyu temizlemeye yarayan bir cihazdır. Su arıtma cihazının kullanımı oldukça kolaydır. Temizliği de tıpkı kullanımı kadar kolaydır. Su arıtma cihazının daha verimli çalışması için bakımlarının ve temizliğinin sürekli yapılması gerekmektedir. Süngerli filtre parçasının yılda bir kez, süngerli filtrenin bulunduğu membranların ise bir – iki yılda değişmesi gerekmektedir. Bu değişimin uzunluğu veya kısalığı suyunuzun kirlilik oranına göre değişmektedir. Bu parçalar kolayca takılıp, geri çıkarılabilen parçalardır. Bu yüzden düzenli olarak çıkarılıp, bol su ile yıkanması gerekmektedir. Cihazınızın verimli çalışması ve suyun kalitesini arttırmak için, bakımların ve temizliğin düzenli yapılması gerekir.

Su Arıtma Cihazı Neden Tercih Edilmelidir?

Vücudun %70’i sudur. Su tüketimi vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak bu suyu sağlıklı olarak karşılamak gerekmektedir. Su arıtma cihazları, suyunuzun sağlıklı hale getirilmesini sağlamaktadır. Kaynak sularının pek çok yoldan geçerek, kirlenmesi ilen oluşan kirli şehir suları, sağlık açısından tehlikelidir. Aynı zamanda lezzetli değildir ve kötü kokmaktadır. Yapılan yemeklerde, çay ya da kahvelerde bile kötü bir tat ve koku oluşturmaktadır. Bu yüzden musluklara takılan su arıtma cihazları son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Su arıtma cihazları tek seferde az bir miktar ödeme yapılır ve sürekli olarak temiz su sağlanmaktadır. Böylece arıtma cihazları ekonomiktir. Sürekli ve hızlı temiz ve sağlıklı suyun musluklarınızdan akmasına yardımcı olmaktadır.

Damacana Suyu Sağlıklı Mıdır?

Damacana suyu içerisinde arıtılmış su bulunmaktadır. Damacana suyunun içerisindeki su sağlıklıdır. Ancak damacana kabının içerisinde bulunduğu için sağlıklı değildir. Damacana kabının içerisindeki su, başta kirli olan kaynak suyunun arıtılıp, tekrar kirlenmesidir. Damacana kabı, plastik bir yapıdadır. Plastik yapı demir, petrol atığı gibi zararlı maddeleri içermektedir. Bu zararlı maddeler, sağlığı tehdit etmektedir. Bu yüzden damacana suyu sağlıklı değildir. Arıtılmış suyun plastik bir kap olan damacana içinde bulunması, damacana suyunu sağlıksız hale getirmektedir. Ancak arıtma cihazı ile sağlıklı su, hızlı ve taze olarak sağlanmaktadır. Arıtma cihazı ile elde edilen su, taze ve hızlı olduğu için sağlıklıdır. Aynı zamanda ucuzdur ve güvenilirdir.

Kirli Suyun Zararları Nelerdir?

Barajlardan, yer altı sularından ve göllerden sağlanan doğal kaynak suları, birçok sebepten dolayı kirlenmektedir. Kirlenmiş su içerisinde arsenik, sodyum, asbest, nitrat, kurşun, demir gibi pek çok zararlı maddeyi barındırır. Bu yabancı maddelerin neden olduğu büyük ya da küçük hastalık vardır. Bu hastalıklar şu şekildedir;

  • Hepatit, ishal ve kolera su kirliliğinin neden olduğu en önemli hastalıkların başında gelir.
  • Suyun içerisindeki kanserojen maddeler ile beyin iltihabı ve kanser riskini de arttırmaktadır.
  • İçerisindeki nörotoksisite sayesinde baş dönmesi, depresyon, mide bulantısı yaşatabilir.
  • Endokrin içeriği sayesinde üreme sorunlarına yani kısırlığa yol açmaktadır.

Bunlar gibi pek çok sağlık sorununu kirli su yaratmaktadır. Bu yüzden su arıtma cihazları kullanımı tercih edilmelidir.

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

Şehir sularının sağlıksızlığının yanında, arıtma suları pek çok fayda sağlamaktadır. Arıtılmış suların sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Önceliklere böbreklerin çalışmasında kolaylık sağlamaktadır. Çünkü, arıtılmış su yumuşak sudur. Yumuşak suyu, böbrekler kolay sindirmektedir. Böylece, sindirim sistemi de kolay çalışır.
  • Metabolizmayı hızlandırmakta ve zayıflamaya yardımcı olacaktır.
  • Saç dökülmesini azaltmaktadır. Tıraş esnasında oluşabilecek tahrişlerini engellemektedir.
  • Kahveler, çaylar, yemekler daha lezzetli olacaktır.
  • Kirli suyun yapısında bulunan yabancı maddelerden arındırılmıştır.

Kirli suyun içerisinde arsenik, sodyum, asbest, nitrat, kurşun, gibi ağır yabancı metaller bulunmaktadır. Bu durum suyun PH dengesini ve kalitesini bozmaktadır. Su arıtıcı ile elde edilen su, PH dengesi kurulmuş, sağlıklı ve yumuşak sudur. Bu yüzden son zamanlarda yaygın bir biçimde tercih edilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×