Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su arıtma cihazları, içme suyuna sağlıklı, lezzetli ve güvenilir bir alternatif arayanların ilk tercihidir. Gün içerisinde evde ve ofiste tüketilen suyun temizliğinin ve kalitesinin sağlanması sağlık açısından oldukça önemlidir. Su arıtma cihazı, içme suyunu özel bir filtrasyon yöntemi ile bakteri, virüs ve çeşitli kimyasallardan arındırır.

Her cebe uygun ve her ihtiyaca cevap verecek su arıtma cihazları modelleri bulunmaktadır. Ancak tüm seçenekler arasından, insanlar kendilerine uygun ve iyi performans gösteren bir su arıtma cihazı satın almak isterler. Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek en kaliteli su arıtma cihazını en uygun fiyata almanıza yardımcı olacaktır Birçok kişi su arıtma cihazı alırken bütçesini göz önünde bulundurarak herhangi bir modeli tercih etmektedir. Su arıtma ekipmanlarında bütçe tek kriter olmamalıdır.

Kapsamlı bir araştırma ile bir su arıtma cihazında hangi özellikleri aramanız gerektiğini öğrendikten sonra, uygun fiyatlı ve uzun yıllar güvenle kullanacağınız kaliteli ve güvenilir su arıtma cihazlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Su arıtma cihazı satın alma sürecinde kullanım alanı ve mutfağın şekli oldukça önemlidir. Genel olarak, su arıtma cihazı su kaynağına ve çıkışına yakın olmalıdır. Ayrıca mutfağınızın kullanım alanını küçültmeden rahatlıkla kullanılabilmesi önemlidir. Bu nedenle su arıtma cihazı modelleri tercih edilirken mutfak alanına göre tezgâh üstüne veya dolap altına yerleştirme gibi seçeneklere öncelik vermek yararınıza olacaktır.  Su arıtma cihazını uzun yıllar kullanmaya devam etmek gerekir.  Model seçmeden önce, firmanın verimli ve uzun ömürlü kullanım sağlamak için öncelik verdiği teknik ve müşteri hizmetleri hakkında da bilgi edinmelisiniz.

Su Arıtma Ekipmanlarında Önemli Olan Nedir?

Su arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de filtredir. Bir su arıtma cihazının filtresi, bu cihazdan elde edilmesi gereken verimi doğrudan etkiler. Güçlü performans ve iyi filtreleme ile öne çıkan filtre modelleri uzun yıllardır kullanılmaktadır ve en popüler olanlarıdır. Su arıtma cihazları bir ihtiyaç haline geldikten sonra piyasada birçok model ve marka su arıtma cihazı da vardır. Evlerde ve ofislerde en popüler ve en çok kullanılan su arıtma cihazı, musluğa takılarak kullanılan ucuz filtreleri ile öne çıkmaktadır.

Ancak bu tip filtre kartuşu sadece suda çamur ve kum gibi çözünmemiş kaba maddeleri filtrelemek için kullanılır. Bu sebeple yeterli değildir. İyi performans için nozul sonu filtrelerden çok daha pahalı bir seçenek olarak görülen ters ozmos filtreleri, katıları tamamen ayırabildikleri için çok daha verimli bir seçenek olacaktır. Su arıtma cihazı alırken filtre ile ilgili bazı sorular kafa karıştırabilir. Filtre seçerken filtrenin gözenek genişliği bile su arıtma cihazının verimini etkiler. Su arıtma cihazlarının en büyük sorunu filtredir.

Su arıtmada en etkili olanlardan biri olan membran filtreler, küçük gözenekli yapıları sayesinde yüksek verim sunar. Membran filtre kullanmak istiyorsanız, çözünmüş organikleri filtrelemek için daha az güç gösteren düşük basınçlı bir membran filtre yerine yüksek basınçlı bir membran filtre yani ters kozmolojik model seçebilirsiniz.

Filtre Seçiminin Önemi

Su arıtma cihazlarının filtre elemanlarının seçimi kullanım amacına göre değişmektedir. Örneğin, zararlı organikler ve diğer bakterilerin etkili kalıpları aranıyorsa bir karbon filtre önerilir. Bazı durumlarda filtrede biriken maddelerin suya sızdığı da göz ardı edilmemelidir.  Su arıtma cihazlarında birden fazla filtre olması cihazın suyu filtrelemedeki başarı şansını arttırmaktadır. Su yumuşatıcı seçimi yapılırken su arıtma ünitesinin kullanılacağı suyun özellikleri de dikkate alınmalıdır. Sert sularda çok daha etkili olduğu bilinen ters ozmos aktif karbon filtre ile birlikte kullanılır ve hoş olmayan koku ve tatlara sahip maddelerin iyi filtrasyonunu sağlar.

Su arıtma cihazının adımları

Ev veya ofis için su arıtma cihazı almaya karar verenler, arıtma cihazının kademe sayısı konusunda tereddüt yaşıyorlar. Piyasa bilindiği kadarıyla 5 çekirdekli filtreden 12 çekirdekli filtreye kadar birçok ürün bulunmaktadır. Ancak su arıtma cihazı alırken birden fazla modelde aynı görevi yapan birden fazla filtre kullanmak maliyetleri artıracaktır.  İçme suyu kalitesi için en ideal ekipman genellikle 6-7 aşamadan oluşmaktadır. Ayrıca model seçim adımlarının görevi hakkında genel bilgilere sahip olmak, aynı göreve sahip su arıtma cihazlarına daha fazla ödeme yapmaktan kaçınacaktır.

Cihazın filtre kalitesi ne kadar yüksekse aşamaları o kadar önemlidir. Dayanıklı, sağlıklı ve kaliteli bir su arıtma cihazı istiyorsanız buna dikkat etmeniz gerekiyor. Cihazdaki her filtre bir aşama olarak kabul edilir. Bu nedenle su arıtma cihazınızın kartuşlarının özellikleri veya işlevleri hakkında fikir sahibi olmanız size en uygun ve en iyi performansı gösterecek su arıtma cihazını seçmenizi kolaylaştıracaktır.

5 aşamalı arıtma cihazları genellikle 3 ön filtre bulunur: Tortu, aktif karbon ve granül; Bir mineral filtre ve bir ana filtreden oluşur.  Ülke genelindeki su arıtma tesisleri ve ihtiyaçları düşünüldüğünde 5 kademeli bir su arıtma cihazı şebeke suyunu arıtmak, suyu daha sağlıklı ve daha iyi hale getirmek için yeterlidir.

Membran Filtrelerden Hangisi Daha İyidir?

Satın almadan önce, filtre hakkındaki bilgileri dikkatlice incelemelisiniz. Şebeke suyunu ağır ve toksik maddelerden filtrelemek için en iyi performans gösteren filtre olan membran en popüler olanıdır. Membran filtreler arasında seçim yaparken en iyi konsept, günlük olarak ürettikleri su miktarına göre değişir. Ancak birçok farklı seçeneğin olması ihtiyacınıza en uygun filtreye ulaşmanızı kolaylaştırıyor, eğer su filtresi satın almak veya filtre elemanını değiştirmek istiyorsanız piyasadaki en iyi modelleri seçebilirsiniz.

Membran Filtre Arasında Seçim

Su arıtma cihazının iyi kalitede olması gerekir. Kalitesiz su arıtma cihazları kısa bir süre sonra bozulabilir. Öte yandan, bozulmayan cihazlar suyu iyi filtreleyemez. Etkili bir filtreleme sistemine sahip bir su arıtma cihazı seçmeniz çok daha avantajlı olacaktır. Kaliteli ve bilinen ürünleri satan bir firmadan alışveriş yapmak her zaman daha iyi bir seçimdir. Firmadan satın alınan ürünler bazen zarar görmekte bazen de çok kolay kırılabilmektedir. Bu yüzden saygın ve kaliteli bir şirketten kaynak almak çok daha iyidir.

Cihaz Bakımını Kim Yapar?

Sadece su arıtma ekipmanına bakım yaparsanız, eksik veya hasarlı olacaktır. Bunun yerine, su arıtma ekipmanları kamu hizmeti şirketleri tarafından yapılmalıdır. Yetkili servisi arayarak su arıtma cihazlarınızın bakımını yaptırabilirsiniz. Filtreyi de düzenleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


×