Su Arıtma Cihazı Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

Su Arıtma Cihazı Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

Dünyada bir insanın en çok ihtiyaç duyduğu maddelerden biri sudur ve bu yıllar geçse de hiçbir şekilde değişmemektedir. Hem sağlık hem temizlik hem de insan vücudu için hayati önemi olan suya erişim artık günümüzde çok daha kolaydır. Eskiden insanlar su bulmak için birçok yöntem denemiş, buldukları yerden taşımak için de birçok zahmete girmişlerdir. Yerleşik hayata geçiş dönemlerinde ise nerede su varsa oraya göç edilmiştir. Bitkilerden hayvanlara dünya üzerindeki hemen her canlının ilk ihtiyaçlarından biri olan su, günümüz şartlarında artık o kadar masum ve temiz değildir.

Arıtma Cihazı Alırken Sağlıklı Su Özelliği

Çevresel faktörler ve endüstriyel atıklar gibi pek çok sebepten artık suların çok kirlendiği bir dünyada gelecek nesiller için su bulmak gittikçe zor olmaktadır. Temiz suya ulaşım imkânı doğal yollardan çok kısıtlı olan çağımızda, musluklardan akan sular ise neredeyse tamamen kireçtir. İçme suyuna erişim şartları kısıtlanırken uzun çalışmalar sonucu güvenle kullanılan su arıtma cihazı gibi materyaller ortaya çıkmış, insanlığın sağlık açısından en büyük buluşlarından biri olmuştur.

Hazır Sulardan Çok Daha Tasarruflu Arıtma Cihazları

Temiz su ihtiyacı duyulduğunda, musluk sularının artık neredeyse hemen her şehirde sağlığa zararlı olması ve kireç içermesi gibi faktörlerden dolayı akla ilk hazır sular gelmektedir. Ancak zaman içinde sürekli satın almak zorunda kalacağınız hazır su, hem ekonomik olarak hem de enerji tüketimi olarak bir kayıp olmaktadır. Bu sebeplerle teknolojik gelişmelere kucak açıp, birçok su arıtma cihazı markaları içinden birini alarak, kullanmak maddi ve manevi olarak en mantıklı seçeneklerden biri olmaktadır.

Su Arıtma Cihazı 

Su ihtiyacı aynı nefes almak kadar hayati bir ihtiyaçtır ve yaşam döngüsü suya bağlıdır. İnsan vücudunun önemli bir kısmını oluşturan su, eksikliği halinde ise pek çok sağlık problemlerine yol açmaktadır. Tek bir günde bile birçok sefer suya ihtiyaç duyulmaktadır. Temizlik yaparken, duş alırken, yemek yaparken, ya da sadece susadığınızda, her zaman ihtiyaç duyulur. Tüm bu şartlar altında temiz suya erişmek ise herkesin en doğal hakkıdır.

Su Arıtma Cihazlarının Önemi

Ülkemizde son zamanlarda en çok aranan ürünlerden biri su arıtma cihazlarıdır. Dünya genelinde uzun yıllardır kullanılan bu ürün, son yıllarda Türkiye’de de en çok tercih edilen cihazlardan biri olmaktadır. Bu cihazlar içme suyunu, musluktan akan o zararlı maddeler bulunan sudan üreten, bütçe dostu bir cihazdır. Neredeyse haftada bir biten damacana su masrafından da kullananları kurtarmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Seçimi

Bir dağ başında, doğal kaynak suyunun yanında yaşamadığınız ya da bahçede bulunan bir kuyu yardımıyla yer altından doğal içme suyu temin edemediğiniz sürece, suya erişiminiz su depolarından olacaktır. Ve depo suları ya da şebeke suları doğrudan içilmesi sağlığa zararlı olan bir seçenektir. Su arıtma cihazları bu depo ve şebekelerden temin edilen suları zararlı mikro organizmalardan ve her türlü kimyasal olan ya da olmayan maddelerden arındırarak temiz içme suyuna dönüştüren mucizevi cihazlardır.

Su Arıtma Cihazları Sektöründe Ters Ozmoz Nedir?

Çok eski zamanlarda Amerika’da gemi içinde deniz suyunu arıtmak için kullanılan bir yöntemdir. Ancak çok büyük ve çok masraflı oluşu sebebiyle günümüz teknolojisine uyarlanmış halidir. Ters ozmoz, bir tezgâh altı su arıtma sistemidir.

Tezgâh altına adeta gizlenen bu sistem sayesinde tezgâh üstünde herhangi bir materyal bulunmadığı için yer kazanmak çok kolay olmaktadır. Ters ozmoz sisteminin işlevi çok basittir, kaynaktan gelen suyu ozmotik bir basınç sistemi ile içme suyu ve atık su olarak ayrıştırma işlevi görür. Bir nevi böbreklerde bulunan filtreleme sistemine de benzetilebilir.

Bu arııtma işlemde en önemli faktörlerden biri membran filtredir. Bu filtre sayesinde su, yarı geçirgen olan bir zar sisteminden geçerek filtrelenmiş olur. Sağlık için zararlı olan ve gözle görülemeyen tüm atıklar ise bu filtreye takılarak içme suyuna geçemez. Bu filtrelerin doğru kullanımı ve işlevselliği için en iyi su arıtma cihazı ile filtrelerini seçmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Su Nasıl Olmalıdır?

Bir suya sağlıklı ve temiz diyebilmek için birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en başında kesinlikle su içinde herhangi bir sağlığa zararlı mikroorganizma ya da kimyasal madde bulunmamasıdır. Sağlıklı ve temiz bir suyu anlamanın bir diğer yolu ise suyun renksiz, tatsız ve kokusuz olması gibi kriterlerdir. Doğru PH dengesine sahip olması gereken suyun içinde ise virüs ya da bakteri gibi organizmaları barındırmaması gerekmektedir. Kireç ise ayrıca insan hayatı için tehlikeli maddelerden biridir. Kirli su, kolera, hepatit ve ishal gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Hem kendi hem sevdiklerinizin sağlığı için siz de bir su arıtma cihazı kullanmalısınız.

İyi Bir Su Arıtma Cihazında Aranması Gereken Özellikler

Pek çok uzman, ters ozmoz sisteminin su arıtma cihazları için çok önemli olduğu konusunda fikir birliği içindedir. Ters ozmoz sistemi olan arıtıcılar en büyük çaplı zararlı madde ayrıştırma özelliğine sahiptir.

Su Arıtma Cihazı Seçimi

Evinizde kullanacağınız bu sistemden üretilen suyu içeceksiniz. Bu suyu üretecek cihazın da kalitesi bu sebeple çok önemlidir. Kötü bir filtreleme sistemi, vasat bir tasarım, yanlış montaj gibi durumlar suyunuzun kalitesini de düşüreceği gibi evinizi su basma durumuna kadar götürebilmektedir. En kaliteli ve en güvenilir olandan yana tercihinizi yapmanız gerekmektedir.

Su Arıtma Cihazı Montajı Nasıl Yapılır?

Ev tipi su arıtma cihazlarının en büyük avantajlarından birisi de çok hızlı ve pratik bir şekilde kurulum sağlamasıdır. Su arıtma cihazı kurulumu, filtrelerin ve filtre kaplarının su birikme tankına yerleştirilmesi ile başlar. Filtrelerin hava almaması ve sıkı bir şekilde durması gerekmektedir. Bu durumdan bir şüpheniz kalmadığında geriye kalan tek işlem cihazı tezgâhın altına yerleştirmek ve su arıtma cihazı tankına su borusunu takmak olacaktır. Bu cihazlar ters ozmoz sistemi sayesinde suyu kendine çekerek, filtrelerden geçmesini sağlayıp musluğa temiz suyu iletirler.

Su Arıtma Cihazı Bakımları Nasıl Olmalıdır?

Su arıtma cihazlarının kurulum aşamaları kadar kullanımları da çok kolaydır. Bu cihazlarda verimliliğin sağlanması için düzenli bakım ve temizlik işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Süngerli filtre parçalarının en az yılda 1 kez değiştirilmesi, süngerli filtrenin bulunduğu membranların ise en az 2 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Bu değişimlere suyun kirlilik oranlarına göre karar verilmektedir. Bu parçaların çıkarılması ve takılması çok pratik ve hızlıdır. Düzenli olarak bu parçaları çıkararak yıkayıp, temizlemeniz de ürün verimliliği açısından iyi olacaktır.

Ürünün kalitesi ve özelliklerine göre su arıtma cihazı fiyatları değişim göstermektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×